Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 20:09
Ano, tak je to. Server z veřejného klíče nepozná, jestli k němu příslušný soukromý klíč je chráněný pinem, uložený na čipové kartě, či cokoliv jiného.
O slovenské EID požádat nemůžu, protože nemám slovenské občanství.
V případě českého EID kvalifikovaný klíč k přihlašování použít nemůžete, protože to zakazují certifikační politiky našich autorit. Jak certifikační autorita zajišťuje EID původ klíče není oficiálně známo, protože Ministerstvo vnitra potřebné specifikace „z bezpečnostních důvodů“ nezveřejnilo, pouze v režimu utajení předalo třem kvalifikovaným autoritám. Optimisticky se lze domnívat, že se používá stejný mechanismus jako u soukromých kvalifikovaných prostředků: Zařízení odkazuje zvláštní klíč od výrobce, kterým se v horším případě prokazuje přítomnost kvalifikovaného prostředku, v lepším případě se jím prokazuje původ klíče, který uživatel předkládá v žádosti o certifikát, v onom zařízení.
§ 8, odst. 1: „občanský průkaz se vydá na žádost osoby, která má povinnost nebo právo mít občanský průkaz“.
Kdo má právo nebo povinnost je v § 3 a 4. Správně píšete, že o neobčanovi ani slovo.
Z toho a rovněž z toho, že zákony upravující veřejnou moc vždy přidávají jen povinnosti, nikoliv odebírají práva, vyplývá, že stát nemůže svévolně vydat občanský průkaz neobčanovi.
že stát nemůže svévolně vydat občanský průkaz neobčanoviČudný oxymorón.
0x7f
:)
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.