Portál AbcLinuxu, 9. května 2025 00:52

Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Vložit další komentář
11.3.2005 07:11 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
Rozbalit Rozbalit vše co je to za potvoru?
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Pred par mesiacmi ma som sa venoval par vikendov tomu, ze som hladal nieco ako MS Encartu/AutoRoute pre Linux. Nepotrebujem ten multimedialny balast. Staci mapa v ktorej najdem Horne Dolne, pripadne cesty ci nadmorsku vysku.

Ako tak som pochopil, ze to co existuje je GIS - Geograficky informacny system. Tiez som sa dopatral, ze zvycajne sa pouziva nejaky engine pre spracovanie geografickych dat - napr. Grass - spominany v spravicke a nad nim existuje nadstavba, ktora z enginu/kniznice robi aplikaciu - napr. QGis. Okrem toho, ale clovek potrebuje data, ktore ta aplikacia ukazuje. A tie su zasa niekde inde. Navyse casto tieto aplikacie predpokladaju spolupracu s nejakym GPS zariadenim.

Mrkol som sa na tu linku na QGis - znova: ak viete o com GIS su, tak asi vam 'major features':

nieco povedia. Mne teda moc nie. User Guide zo zaciatku takisto nie je laikovi moc privetivy. Nastastie po par stranach je screnshot zobrazujuci fyzicku Europy ... tak to mozno nie je az take stratene.

Predpokladajme, ze uspesne nainstalujem Grass a QGis. Nemam GPS. Mohol by, prosim, niekto znaly problematiky povedat v par bodoch co QGis dokaze pre koncoveho pouzivatela? Potrebujem data. Ako spoznam, ktore data su mi k niecomu a ktore nie? Kde presne ich najdem?

11.3.2005 14:03 David Ondřich | skóre: 4
Rozbalit Rozbalit vše Re: co je to za potvoru?
Musím teď běžet na nějakou poradu, vrátím se k tomu večer. Teď jen bleskově:

QGis je jen xicht. Potřebuješ data, navíc ve formátu, který QGis přečte, což je v tom výčtu. Shapefile a coverage jsou ESRI formáty (to je ta firma, která mě živí), ostatní jsou konkurenční (vesměs odvozené od různých CADů). Všechny se vyznačují tím, že mají nějakou grafickou část (body, čáry, polygony) a databázovou část (negrafické atributy), tj. skládají se z více souborů, které jsou nějak provázané.

Data se hledají těžko, alespoň v evropském prostoru - oblíbená fráze evropských politiků: "každá informace má svou hodnotu, a proto ji nemůžeme dávat zadarmo". Lepší je to s daty pro Ameriku, potažmo celý svět. Ukázková data lze najít na serverech NASA, ESRI. V Čechách zkus CEDA (http://www.ceda.cz/) a naše stránky (hledej ArcČR 500 - http://www.arcdata.cz/).

Bežím, další podrobnosti později.

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.