Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 20:51
Pár poznámek pro domácí stavitele k tomu, co je třeba udělat pro zajištění funkčnosti nových NVME disků na starších deskách od ASUSu....
Tento týden jsem pro švagra stavěl nový počítač, jehož základními komponentami byly základní deska ASUS TUF Gaming B450M-Plus II a NVME disk Kingston KC2000 NVMe PCIe. Vcelku nepřekvapující kombinace - rychlý SSD disk do M.2 slotu využívající rozhraní PCIE x4 3. generace, které by mělo být základní deskou podporováno.
Po montáži všeho potřebného se ale disk z nějakého důvodu nepřihlásil - při pohledu do BIOSu jsem zjistil, že deska je dodnes dodávána se základní verzí BIOSu 0309, ačkoliv aktuální verze je již 3211. Provedl jsem tedy aktualizaci BIOSu, po které se ale disk opět nehlásil.
Následovalo pátrání v nastavení, během kterých jsem zjistil, že BIOS má novou volbu AMI Native NVME Driver, která je v defaultním nastavení vypnutá. Stačilo jí aktivovat a disk se po restartu samozřejmě poslušně nahlásil.
Z mého bloudění usuzuji, že jde zřejmě o celkem zásadní volbu pro zprovoznění novějších NVME disků, která ale není nikde dokumentovaná - v původní verzi BIOSu vůbec není, tudíž o ní nemluví ani manuál k základní desce. Když jsem procházel Release Notes k aktualizacím BIOSu, tak o ničem podobném také není zmínka, a podle Googlu nejsem sám, kdo by se o této featuře rád dozvěděl více a ideálně předem (třeba jako tady nebo tady)
Takže - pokud saháte po základních deskách od ASUSu, pozor na to, můžete na podobný problém narazit.
Tiskni
Sdílej:
Má někdo reálnou zkušenost, jestli je ten nárůst NVME vs. SATA SSD pozorovatelný v praxi? Např. při práci s Gentoo Portage (velké množství malých souborů) apod.Jo, s tím mám zkušenost. Na pracovním PC mám připojený SSD disk přes SATA rozhraní (jakože opravdu kšandu), doma jedu přes NVME. Na obou počítačích mám Debian Bullseye, doma mi navíc běží samba a minidlna servery. Přesto mám doma nabootováno ani ne za třetinový čas oproti pracovnímu PC...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.