Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 07:14
Už nějakou dobu hledám výkonný NB bez windows. Výběr bohužel žádný, možnost úpravy na přání v podstatě neexistuje (malí zákazníci nejsou pro výrobce zajímaví). Docela mně to otrávilo, navíc teď jsou dva volnější týdny, takže bude čas si trochu hrát. Rezignoval jsem tedy a pořídil Toshiba Satellite P50-A-13C. K tomu hned další 8GB SO-DIMM na 1.35V.
Objednáno ve čtvrtek od CZC, den nato dorazila SMS, že zboží je na připraveno na pobočce a cestou z práce jsem si jej vyzvedl. Zdravím Pavlixe
První dojem velmi dobrý. NB je tenký a lehký. Na to, co za výkon se uvnitř skrývá, je více než dobré. Celkový dojem kazí obrovská cihla napájení. Tam by byla potřeba dieta.
Byl jsem zvědav, jak se vyrovnám s novou klávesnicí. NB jsem už vystřídal několik a vždy jsem si dříve nebo později zvykl. A ani není problém přecházet mezi dvěma NB (pracovní a domácí). Po dvou dnech musím říct, že to docela jde, už se zvykám. Numerický blok je fajn. Co mi vadí je, že funkční klávesy ustoupily těm multimediálním nesmyslům a jsou přístupné přes Fn. Jde to sice přepnout, ale popisky na klávesách se nezmění. Dále je (oproti Dellu co mám) navíc klávesa místní nabídky mezi pravým Altem a Ctrl. Zkrátil se mezerník a mačkám ji místo AltGr, což je docela problém. Musím pohledat jak místní nabídku přemapovat na AltGr. No a poslední a nejhorší věc je imbecilní klávesa \| místo Enteru. Na Dellu je jednořádkový, dlouhý Enter. No a tady je dvouřádkové obrácené L, takže v místě, kde běžně mačkám Enter, je teď zpětné lomítko. Docela mi to pije krev Navíc nechápu, proč mám zpětné lomítko dvakrát (zkrácený levý shift). No nějak si snad zvyknu. A nebo, že bych si to přemapoval na Enter?
Takže startujeme. První zádrhel se objevil hned na startu. Řekl jsem si, že těch 8GB rovnou přidám. Paměťové sloty jsou přístupné ze spodní strany NB, pod malým krytem. Jištěno jedním šroubkem. Brnkačka že jo? No tak vezmu šroubovák, povolím šroubek, ale nechce se mu ven. Drží v tom krytu. Zkouším kryt otevřít, ale jde to jen kousek, něco to tam ještě drží. No po 10 minutách snažení jsem to vzdal, že si to najdu v návodu. Doufám, že tam nebude: "Odšroubujte šroubek a otevřete kryt".
No nic, tak to zapneme. První věc co mně vždy zajímá je BIOS (tady UEFI). Žádná nápověda se nekoná, správnou klávesu jsem netrefil (později jsem dohledal, že to je F12). Takže se rovnou spustí průvodce nastavení Windows. No nic. Tak se kouknem jak vypadá nepřítel
První obrazovka je výběr jazyka. Následuje licence. Je zajímavé, že na obrazovce je pouze tlačítko "Přijmout". O možnosti licenci odmítnout a co pak dál tam není ani slovo. :-O. Neměl jsem náladu si číst celou licenci, takže klikám na přijmout. Pokračuje konfigurace. Wifi ani kabel mu nedám. Žádný internet. Nic takového. Pak to ještě chvíli chroustá instaluje nějaké aplikace (nevím jaké a nevím odkud). Pak konečně restart.
První spuštění byl docela šok. Metro jsem zatím viděl jen na obrázku, vidět to takhle naživo je něco jiného. Moc se mi nelíbilo. Dalších asi 10 minut jsem strávil hledáním, jak se dostat na normální plochu a někam do vlastností. Po nějaké době jsem to našel. Trochu si to proklikal, našel nějaký Toshiba nástroj, vypálil si dvě DL DVD s Windows 8 a šoupl je do šuplíku k Vistám. Mezitím jsem si připravil USB klíčenku se SystemRescueCD
Win mne moc nezaujaly, používat bych to nemohl. Takže jdeme na instalaci Gentoo. Ale vypnout W8 není jen tak. Konečně se dostanu do BIOSu. Vypnu SecureBoot a pokračuji bootem SysRescue. A nic. Černá obrazovka. Hledám na netu, následně vypínám interní síťovku. Další pokus a úspěch. Osm tučňáků. No super Dávám startx, spustí se lxde, vše funguje. Zadám heslo na wifi a otevřu handbook. Instalace celkem nuda, od posledka se to trochu změnilo, ale nic hrozného. Jediný zádrhel vznikl při instalaci grub2. Nedaří se. Zjišťuji, že pokud chci UEFI, musím mít na disku 200MB VFAT partition. No a to nemám, v kapitole o dělení disku nic takového nebylo
Takže zpět do UEFI konfigurace, zapnout emulaci BIOSu a pak už je instalace grub2 bez problémů.
USE flagy jsem jen tak zběžně proletěl, spolehl jsem se na výchozí hodnoty profilu (desktop/kde). Nejvíce času zabírá konfigurace jádra. SysRescue běží na nouveau pěkně, takže si říkám, že by to stálo za vyzkoušení.
První start do Gentoo překvapivě neskončil na kernel panic. Nicméně je problém s wifi. Nemůže najít FW. Po nějaké době zjišťuji, že potřebuji sys-kernel/linux-firmware namísto sys-firmware/iwl7260-ucode. No stane se.
Je sobota, jedna hodina ráno, spouštím kompilaci KDE a několika dalších programů a jdu spát. Ráno zjišťuji, že selhal nějaký balíček a neměl jsem --keep-going. Opravím, pouštím znova a jdu s dětmi ven. Po obědě poprvé spustím KDE a systém je nyní téměř plně funkční. Dodělám základní konfiguraci, doinstaluji chybějící programy, přetahuji data. Ještě bude nějakou dobu trvat, než doladím drobnosti, ale prozatím hotovo.
Zatím zůstávám u stable, kupodivu zatím nemám moc programů s ~amd64 flagem:
media-gfx/rawtherapee ~amd64 kde-misc/cpuload ~amd64 net-misc/unison ~amd64 www-client/firefox ~amd64
Uff. Kdo dočetl až sem, díky za pozornost a jestli máte nějaké dotazy, tak se ptejte. Na co budu chtít, to zodpovím A omlouvá se, že nemám žádné obrázky.
Tiskni
Sdílej:
No a poslední a nejhorší věc je imbecilní klávesa \| místo Enteru. Na Dellu je jednořádkový, dlouhý Enter. No a tady je dvouřádkové obrácené L, takže v místě, kde běžně mačkám Enter, je teď zpětné lomítko. Docela mi to pije krevNavíc nechápu, proč mám zpětné lomítko dvakrát (zkrácený levý shift). No nějak si snad zvyknu. A nebo, že bych si to přemapoval na Enter?
"Mezinárodní" klávesa dle ISO/IEC 9995.
Navíc? Možná tak nové chyby.
Velký desktopový tahák je přechod POST do jádra bez změny grafického režimu. Trochu to ale kazí DRI ovladače (aspoň radeon v mém případě), které si stejně grafiku resetují.
Pak údajně může být POST rychlejší, protože nemusí inicializovat veškerý hardware pro DOS, ale v praxi jsem si akorát všiml, že vynechává DVD mechaniku při teplém resetu.
Velký desktopový tahák je přechod POST do jádra bez změny grafického režimu.K čemu to je? Osobně mám zkušenost, že tohle věci spíš rozesralo (např. na ATI Rage s GFX a KMS je pouze černá obrazovka) a výhodu žádnou nevidím.
Zeptej se desktopáků, proč dělali do grubu grafický režim, proč do jádra cpali KMS, proč velká trojice ovladačů grafiky do X bez KMS a framebufferové konzole nefunguje a proč X server startuje do černé místo do šedivé šachovnice.
Desktopáci dělali do grubu grafický režim
Já zapomněl, že na bezhlavém serveru je grafický zavaděč velmi potřebný.
Jaký význam má šedá šachovnice v době, kdy lze optimální rozlišení prakticky vždy detekovat
Třeba na to, aby si poznal, že X server vůbec správně naběhl.
Já zapomněl, že na bezhlavém serveru je grafický zavaděč velmi potřebný.Trochu jsem předpokládal, že si pod desktopáky představuješ vývojáře pracující na grafických rozhraních pro desktop. Proto mě zajímalo, zda máš nějak podložené, že někdo z těchto lidí z ničeho nic začal posílat patche do bootloaderu. Možné to samozřejmě je, jen mě zajímá, zda to máš podložené nebo si to cucáš z prstu.
Třeba na to, aby si poznal, že X server vůbec správně naběhl.Kurzor nestačí?
Kurzor nestačí, protože ten v rámci desktopovatění standardně taky už není vidět.Kurzor není v rámci desktopovatění vidět? Ten tvůj matroš chci taky.
To ostatně odpovídá na otázku ohledně desktopáků. Nejde o to kdo, ale proč.Teď mám spíš pocit, že nejde ani o to kdo, ani o to proč, ale o to že si můžeš zanadávat v diskuzi a je v podstatě jedno na co.
Kurzor není v rámci desktopovatění vidět?
Není. Pusť si Xorg a koukej. Ne nadarmo parametr -retro má v popisku start with classic stipple and cursor
.
Objednáno ve čtvrtek od CZC, den nato dorazila SMS, že zboží je na připraveno na pobočce a cestou z práce jsem si jej vyzvedl. Zdravím PavlixeTož já nemám proti CZC nic osobního, jen mě před mnoha lety připravili na reklamaci o cca 2000 Kč ;), čímž se v seznamu mých obchodů posunuly za obchody, kde se mi to ještě nestalo ;).
V glxgears: 6Ofps vs. 900fps.Jako že ti přestal fungovat vsync a proto je to lepší.
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation G86M [GeForce 8400M GS] [10de:0427] (rev a1) Subsystem: Dell Device [1028:01f2] Kernel driver in use: nvidia Kernel modules: nvidiafb, nouveau, nvidia
Metro jsem zatím viděl jen na obrázku, vidět to takhle naživo je něco jiného. Moc se mi nelíbilo. Dalších asi 10 minut jsem strávil hledáním, jak se dostat na normální plochu a někam do vlastností.+1
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.