Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 09:38
Někdy poskytnout informaci o směru a jít tím směrem, není zrovna nejlepší zážitek dne. Šli jsme s Ritou po Kbelích a zeptala se nás dvě děvčata asi kolem dvaceti let, kde že je Liďák. Ukázali jsme směrem, že tím samým, kterým jdeme. Nic zlého netuše. Jenže, Rita šla pomalu, tedy jsme jim neutekli rychlou chůzí jak mám ve zvyku. Děvčata se nás držela a tak jsem se dozvěděl jejich dívčí „tajnosti.” kde se zlily, kde byly na jaké pařbě, kdo tam byl a co tam dělal a kdo tam nebyl a jak tam chyběl nebo nechyběl.
Ušli jsme kousek, potkaly nějaké svého známého, který šel proti nám. Nadšeně ho uvítaly, hlavně po jeho prohlášení, že nese ten chlast. Přidal se k nim a informační program se rozšířil i o jeho paměti, kde s kým se vylil, kdo se vylil víc, kdo se nevylil. Inu, není nad to poskytnout někomu pomoc. Dozví se jeden i co nutně nemusel vědět. Pak se trojice trochu opozdila asi o sto metrů, ale i na tu vzdálenost jsem byl plně informován o kvalitě jejich života.
To už se tak někdy děje, že lidé si sdělují podrobnosti svého života tímto způsobem. Nelze neslyšet. Děvčata a gentleman s taškou plnou chlastu odbočili do Liďáku, šli na panáka. Jak jsem vyrozuměl. Zřejmě v tak pozdní odpoledne už je trápil nedostatek alkoholu v krvi. Je to skutečně náročné, podle sdělení jedné, být celé dvě, nebo dokonce tři hodiny bez panáka. Ale jo, ve dvaceti letech mají prostě někteří lidé skutečně potřebu sdělit světu, veřejně na ulici, v tramvaji, ve vlaku či autobuse, svůj postoj k drogám a nebo ke chlastu. Děvčata vycházejí z toho, že stejně někoho někde sbalí, když bude mít patřičně zakalený zrak a otupělý sluch, aby neviděl co se na něj chystá a neslyšel, jak to stvoření mluví.
Takových slečen jsem se celoživotně střízlivý děsil. Naštěstí jsem střízlivý většinu svého života. I přesto, že jsem závislý. Děsil a co bylo v těch momentech, kdy jsem se díky dostatku alkoholu v krvi takových neděsil, si zase pamatuji jen matně. Ta doba nebyla tak dlouhá a mívala i přestávky. Nakonec v časech, kdy jsem pil, pil jsem důkladně, neflákal jsem to, stejně jako neflákám nic ve svém životě. Když už, tak už. Takže slečny v těch dobách byly, ale nepamatuji si je. Naštěstí. Netrpím tím romantismem, který produkují někteří umělci, co v prostitutkách hledají skvost a v dámách lehčích mravů inspiraci. Sice dodnes umím zpaměti baladu o Tlusté Margot, od F.Villona a kdysi jsem ji moc rád citoval, ale na rozdíl od svého oblíbence jsem nikdy těmhle dámám nefandil.
Nuž, nechme bídu bídou být a pojďme k lahodnější věci, kazí to beztak apetyt, nuzotou nudu zahánět si... jak praví už výše zmiňovaný klasik. Rita vyrazila na Sade, já pokračoval do Billy, kde jsem něco málo nakoupil, abych měl své lahůdky. Pak rychlým krokem kvačil nazpět. Mám několik zajímavých filmů a knížek, které si pomalu čtu. Říká se, že se nečte, že lidi čtou málo. Jak sleduji po knihkupectví, která jsou stabilně plná, rozhodně víc plná, než prodejny s muzikou a filmy, (možná je to tím, že stáhnout knihu je obtížnější než film,) vidím že lidé, mladí lidé stále kupují knížky, stále si půjčují a stále čtou. Konečně i mé blogy čte poměrně hodně lidí, takže lidé čtou, ne že nečtou.
Ono bývá zvykem nadávat na dobu a mravy. Přes zážitek, který jsme popsal výše, musím zodpovědně prohlásit, že jsme lepší nebyli. Jistý věk má jednoduše svoje znaky. Ale ne všechny dnešní dívky kolem dvaceti se chovají podobným způsobem. Ne všichni jsou oprsklí a nevychovaní. Jsou v něčem jiní, mají jiné priority, jiné zájmy a jiné možnosti. Dnes lidé sice jezdí na chaty, chalupy, ale už onen boom pominul. Lidé jezdí na víkend do ciziny, jak jsem se dočetl. Kde jsme si mohli kdy představit, že se jen tak někdo sebere a pojede na tři týdny do Portugalska jako Martin? Cestuje po Portugalsku pěšky. Stává se z něj chodec. Mám radost, že se našel zase někdo další, kdo si cestování pěšky vybral jako způsob života. Nakonec, je to moc hezký způsob jak cestovat.
Nepředpokládám, že cestování pěšky se rozšíří podobně jako jízda na kole. Jízda na kole umožňuje cyklistům, něco co chodec nemá. Tím je značka kola a jeho vybavení. Podobně jako jisté skupině poskytuje to samé uspokojení počítač a jeho značka. Cyklista, tedy některý má kolo, nikoliv aby na něm jezdil, ale také aby o něm klábosil. Aby popisoval, kde byl jaký sráz, kde se vymáz, kde mu ruplo to či ono. Tímhle chodec neposlouží. Ten ťape a ťape, zpívá si, tedy já si zpívám, nic značkového celkem nemá, mimo stanu a spacáku plus bot. To jo, tady je možno také uplatnit trochu kastovnictví.
Protože, lehoučký stan a lehoučký spacák rozhodně zadarmo nejsou. Ono to vybavení, nejen že není zadarmo, ale není ani laciné. Jistě v dobách kdy mi na nějakém kilu zas až tolik nenáleželo, natož dekagramu či gramu jsem nic takového nepotřeboval. Neb síly bylo dost a dost, Tedy jsem si mohl dovolit nějaké deko, kilo navíc. Dnes už musím ze silami šetřit, tedy značkové věci, sice drahé, ale lehké a trvanlivé jsou na trase dlouhé tisíc kilometrů a více jednoduše k „nezaplacení.”
Na čtyřiceti kilometrech denně je každé deko navíc, nebo každé deko, které nenesu, velmi a velmi znát. Třicátý, šedesátý, devadesátý den, sebevíc lehký ruksak, se stává, kurevsky těžký a kilometry svinsky dlouhými. Jo psal Martin, že se rozchází. Ve čtvrtek měl od pondělka v nohách 130 km Umím si představit, jak se mu asi po Portugalsku cestuje. Portugalsko je příjemná země, žádné zbytečně vysoké hory, pokud jde vedlejšími silničkami, klid, lidé přívětiví a slušní. Byl jsem tam v roce 2007 a náramně se mi tam líbilo. Pár blogů jsem o té cestě napsal. Tady a pak ještě Tady, sjet až dolu Cesta po Portugalsku byla příjemná a neskýtala žádná zbytečná překvapení. Ideální cestovní dovolená.
Moc se mi tam líbilo chodit do kaváren, dát si to jejich malý kafe, stejně velké jako v Itálii, jenže o polovinu lacinější. Vůbec Portugalsko bylo laciné. Myslím, že nejlacinější cesta z evropských zemí. Všude v kavárnách visely místní fotbalové idoly, nikde žádný opilec, možná to bylo tím, že jsem v těch kavárnách sedával odpoledne, někdy dopoledne. Ne ani tak kvůli kafi, když už jsem chtěl pořádné, tak jsem si uvařil, ale spíš abych se tak rozkoukal. Už od návštěvy Řecka v roce 2001 jsem si dával v každé zemi, kde jsem byl skoro denně oběd, nebo jedl místní speciality. Už jsem se začal chovat díky slušnějšímu příjmu a lepšímu kursu koruny, jako každý běžný cestovatel z běžné evropské země. Neškudlil jsem každou korunu, nebo euro, ale pokud jsem měl chuť, jednoduše jsem si dopřál a dopřávám na co mám chuť.
Dlouho mi trvalo, než jsem odvykl tomu „východnímu spoření.”
Ale i tak jsou ty cesty díky tomu poměrně laciné. Jo jo, zazvonil zvonec a
blogu je konec. A nikde žádné poučení a navíc je to dlouhé.
Tiskni
Sdílej:
Podívat se jak kdysi vypadala Amerika.
Než ji evropští kolonizátoři (jak říkají američtí indiání - white men) zničili.
(Sorry, nedalo mi to, si nerýpnout )
Antarktidu zatím ještě zcela neJiž se velké mocnosti dohadují kdo a co bude jejich a kde budou moci rozjet těžbu ropy a plynu. Chtějí tu smlouvu, která byla sepsána zrušit a Antarktidu si rozparcelovat.
To rve pila, ne chlap.Samozřejmě ekologicky ruční obloukovou pilou! Položit kládu na kozu a řezat...To se vyplaví adrenalin, i spálí tuky a přejdou roupy na fotbálky.
kdyz rve cely stadion jednim hlasemNemusím mít všechno, tohle ráda oželím...
Jen jsem byla trošku zmatená, jestli vlajka na škole vlaje kvůli osvobození, či hokeji . Každopádně vlastenců je nyní hafo.To mě taky překvapilo. Krásná česká vlajka. Jen si říkám, že jsme v některých chvílích hrdí na to, že jsme češi, a nemáváme modrou vlajkou s nějakými hvězdičkami.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.