Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 10:11
Tiskni
Sdílej:
Nie každý ARM je rovnaký. Spomínané balíčky pre arch sú skompilované s hard float point podporou (takže na platformách so softfp nepôjde). Ďalej tu máme rzdiely medzi rôznymi inštrukciami ako NEON, VFP ...
Ja som kvôli tomu prešiel na crosstool-ng, balíky si kompiluejm cez buildroot (dá sa tam nastaviť externý toolchain).
Pozor při rozbalování knihoven na to, že GCC musí pro účely kompilace nalézt jako první libc.so
, která ve skutečnosti není sdíleným objektem .so ale linker scriptem
/* GNU ld script Use the shared library, but some functions are only in the static library, so try that secondarily. */ OUTPUT_FORMAT(elf32-littlearm) GROUP ( /lib/arm-linux-gnueabihf/libc.so.6 /usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libc_nonshared.a AS_NEEDED ( /lib/arm-linux-gnuea bihf/ld-linux-armhf.so.3 ) )
Obecně je pak pro standardní kompilaci GCC s prefixem /user
lepší nedávat nic do /usr/arm-linux-gnueabihf/lib
(tedy až na ldscripts
, které je součástí křízových binutils). Veškeré kódy z cílového systému je lepší dávat přímo, bez modifikací cest do /usr/arm-linux-gnueabihf/sys-root
. GCC si správně do vyhledávacích cest vše přidá. Cesta ke compile time libc.so
ld-scriptu je pak
/usr/arm-linux-gnueabihf/sys-root/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libc.so
Binární C knihovna s linky jsou pak v
/usr/arm-linux-gnueabihf/sys-root/lib/arm-linux-gnueabihf/{libc.so,libc.so.6,libc-2.xx.so}
Žádné modifikace cest pak nejsou potřeba. Dokonce při správném nakonfigurování usr/bin/qemu-arm-static
do misc executable formats a nakopírování do sys-root/usr/bin
lze normálně i na x86 stroji provést chroot
do instalace distribuce pro target a spravovat balíčky nástroji distribuce. Na Debianu prostě udělám
debootstrap --keyring=/usr/share/keyrings/debian-archive-keyring.gpg --arch=armhf --include=debian-keyring,mc,libc6-dev,libstdc++6,busybox,aptitude jessie /srv/nfs/debian-armhf/ ftp://ftp.cz.debian.org/debian/
Pak mohu /usr/arm-linux-gnueabihf/sys-root
otočit jako symlink do /srv/nfs/debian-armhf/
doinstalovat v chrootu co chci, kompilovat cross-em vyexportovat a rovnou cílovou desku přes TFTP (jádro) a NFS (root filesystém) rozjet bez nutnosti jakýchkoliv opiček a instalování na SD kartu nebo jinam do cílové desky. Pokud pak pro standalone běh potřebuji systém zkonfigurovat, tak si z běžícího systému přes NFS sformátuji lokální úložiště a systém překopíruji na targetu. Vše přes SSH. Alternativně, pokud není médium NAND nebo eMMC, tak mohu SD kartu nakopírovat na vývojovém počítači.
Debootstrap a chroot byly jen třešničky na dortu. Hlavní je, že pro normálně zkompilovaný cross-kompilátor není potřeba šachovat s cestami.
Stačí to, co je pro kompilaci v "target" filesystému potřeba dávat pod /usr/arm-linux-gnueabihf/sys-root
i včetně zanoření knihoven do podadresářů podle architektury atd. Přeskupením do adresáře čistě pro devel knihovny, jak máte ve Vašem skriptu, může dojít ke kolizím a problémům, viz libc.so.
[[ -d "${pkg}/usr/include" ]] && cp -r "${pkg}/usr/include" "${armprefix}/include" [[ -d "${pkg}/usr/lib" ]] && cp -r "${pkg}/usr/lib" "${armprefix}/lib"
sys-root
? To je nějaký magický název, který gcc očekává, nebo to je dané čistě nastavením v linker skriptu?
Cesta je zakompilovaná do GCC podle nastavení v configure
--with-build-sysroot=sysroot use sysroot as the system root during the build --with-sysroot[=DIR] search for usr/lib, usr/include, et al, within DIR
stejně tak do binutils
--with-sysroot=DIR Search for usr/lib et al within DIR
a lze ji i při volání GCC a ld měnit přepínačem --sysroot=<directory>
a zakompilovanou hodnotu zjistit -print-sysroot
. Ale teď zpětně si nejsem jistý, jestli je při defaultní kompilaci křížového GCC hodnota nastavená, protože já jí mám uvedenou v configure GCC a Binutils explicitně. Ale myslím, že jsem nastavení vzal podle nějakého vzoru.
--with-headers=/usr/arm-rpi-linux-gnueabihf/sys-include \ --with-sysroot=/usr/arm-rpi-linux-gnueabihf/sys-root \
Při tvorbě kompilátoru, který mám do sebe zatáhnout podporu již existující binární GLIBC lze soubory rozkopírovat i do normálního taget include a lib. Ale může být konflikt, když je stejné jméno souboru v lib i v usr/lib. To může být případ libc.so. V každém případě, pokud jsem vytvářel kompilátor, který měl být čistý, to je neovlivněný již existující zkompilování GLIBC starým kompilátorem, tak sysroot byla nutnost. Protože se nejdříve musí vylákat build headers z jára, aniž máme kompilátor a pak správně podle těchto nakonfigurované hlavičky GLIBC, opět bez předchozí existence kompilátoru. Viz již poměrně staré mé poznámky
https://rtime.felk.cvut.cz/hw/index.php/How_to_build_GNU_cross-compilers
Vlastní jméno adresáře sys-root
by mělo být defaultní podle https://gcc.gnu.org/install/configure.html a doporučené. Ale asi to chce zkontrolovat, zdá se, že se používají i jiná nastavení. V každém případě je podle GCC vývojářů/manuálu používat GCC pro nenativní kompilaci takto. Kopírování systémových hlaviček a knihoven není minimálně pro build doporučené. Ale dokud Vám to chodí a pokud se správně knihovny hledají i v architekturou prefixovaných podadresářích lib, tak to třeba ve Vašem případě není nutné. Za sebe si myslím, že úpravy cest nejsou správné, bezpečně vím o pár situacích kdy by mohly vést k chybám a zároveň ti kdo připravují křížová prostředí profesionálně (Qt, Pengutronix a další.) jednoznačně používají tato doporučená řešení. Ale tímto jsem se již po původním záměru nasměrovat na rozumné řešení a následné diskuzi vysílil a končím.
$ arm-linux-gnueabihf-gcc -print-sysroot
/usr/arm-linux-gnueabihf
s tím, že usr/lib a usr/include jsou symlinky na lib a include o úroveň výš.
Kopírování systémových hlaviček a knihoven není minimálně pro build doporučené.Možná došlo k nedorozumění, to gcc je zcela nové se vším všade od linux kernel headers přesně jak popisujete. Vykopírované knihovny jsou zkopírované z balíčků pro ARM pro stejnou architekturu, zkompilované stejným způsobem, takže to by taky mělo být ok.
Ale tímto jsem se již po původním záměru nasměrovat na rozumné řešení a následné diskuzi vysílil a končím.V pořádku
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.