Portál AbcLinuxu, 24. května 2025 12:15
Jakožto zastánce paralelismu jsem kdysi dávno začal používat dvě virtuální plochy. Ze dvou se pak staly čtyři, ze čtyř sedm, ze sedmi devět a z devíti šestnáct. Šel bych i do pětadvaceti, ale to už je na můj systém krapet moc. Časem se ukázalo, že největší nevýhoda virtuálních ploch je, že člověk musí po každém spuštění počítače začínat na první a postupně umístit různé aplikace na různá místa. Ve chvíli kdy jsem si pořídil druhý monitor se z toho stal skutečný Opruz s velkým o, takže jsem na si to napsal script.
Script po svém spuštění na základě konfiguračního souboru přesune zadaná okna na zadané virtuální plochy.
Jako bonus umožňuje okna maximalizovat a posouvat na zadané souřadnice, což je obzvlášť užitečné, pokud máte více monitorů, které se navenek tváří jako jeden velký. Dál se dá měnit šířka a výška okna a spouštět zadané příkazy na pozadí.
Aplikace používá konfigurační soubor v jednoduchém formátu:
# komentáře jsou uvozeny mřížkou titulek aplikace # řetězec, který se hledá v titulku oken otevřených aplikací case_sensitive: true/false # určuje, zda má být titulek prohledáván s ohledem na velká/malá písmena. Pokud není uveden, false desktop: number # číslo plochy, na kterou si přejete přesunout aplikaci resize: width,height/maximize/fullscreen # změnit velikost na šířku,výšku/maximalizovat/přepnout na fullscreen move: x, y # přemístit aplikaci na x, y koordináty; 0, 0 = levý horní roh obrazovky launch: app_name # spustit příkaz app_name, vhodné pokud aplikace není spuštěná a teprve ji pouštíte wait: seconds # určuje, jak dlouho se má čekat na spuštění aplikace
Určení náležitosti příkazů k jednotlivým aplikacím probíhá odsazením a je jedno, jestli použijete taby, nebo mezery, nebo nějakou kombinci.
Najdete ho na githubu: https://github.com/Bystroushaak/Windower.
Je docela zábavné pozorovat, jak script spouští a umisťuje různé aplikace na různé plochy, mezi kterými dle potřeby různě přepíná. Myslím že to má i určitý potenciál pro využití ve filmu, například jako ukázka činosti nějaké zlovolné umělé inteligence :)
Tiskni
Sdílej:
Ovšem rovněž si myslím, že to umí pouze pootevírat dané aplikace, nicméně už si to nepamatuje jejich pozici (souřadnice, velikost okna a na které ploše byly).
Jak už bylo zmíněto, tak tohle patří k základním funkcím všech slušných window managerů. Metacity je snad nejneschopnější window manager, který se na linuxovém desktopu vyskytuje. Absenci takové funkcionality ale nemám gnome vývojářům za zlé, protože si sám nedokáži představit dostatečně jednoduché zpracování pro BFU. Nový gnome window manager (Mutter) má oproti metacity výhodu, že jeho funkcionalita může být rozšířena různými pluginy. Třeba to někdo dokáže integrovat příjemněji.
Pokud máš zájem o převzetí plné vlády nad svými okny na obou monitorech, tak bys určitě měl alespoň vyzkoušet nějaký tiling window manager – Xmonad, Awesome, DWM,…
Absenci takové funkcionality ale nemám gnome vývojářům za zlé, protože si sám nedokáži představit dostatečně jednoduché zpracování pro BFU.A je to blbuvzdorné ovládání nutné? V KDE tahle funkcionalita je, ale je schovaná v nabídce pod položkou „Pokročilé“ – nepřijde mi, že by její přítomnost nějak mátla BFU.
prave naopak ... nejrychlejsi, a nejjednodussi na ovladani co de ...
viz to ze s Win8 se o to pokousi MS ...
viz to ze s Win8 se o to pokousi MS ...Podle mě to bude větší fail jak vista. Co mám zatím možnosti sledovat uživatele té bety w8, tak z toho vyšilují docela často :D
nejjednodussi na ovladaniNo, to ani ne.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.