Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 05:38
Zprovozňování linuxu na notebooku Hp pavilion
6.1.2008 16:04
| Přečteno: 1342×
| poslední úprava: 8.1.2008 21:38
Někdy v listopadu se mě pod ruce dostal notobook HP Pavilion dv6015ea, na kterém byli předinstalované windows XP.
Mé první kroky proto vedly na internet a začal jsem lovit vhodnou distribuci.
Měl jsem celkem jasné a ne nějak přehnané požadavky. Rychlý, jednoduše konfigurovatelný a spolehlivý systém.
Už ze zvyku mě nejdříve napadlo openSuse. Notebook má Turion X2 64, takže následovalo stažení instalačního cd pro 64bitové systémy a s gnome.(openSuse 10.3)
Instalace proběhla naprosto bez problémů takže jsem se začal věnovat zprovozňování jednotlivého hw. Po instalaci
nefungovala wifi karta, 3d akcelerace u grafické karty, čtečka paměťových karet a multimediální klávesy. Jinými slovy skoro nic kromě základního hw.
První přišla na řadu wifina. S tou nebyl problém, stačilo nainstalovat fwcutter a stáhnout firmware a wifina jela. Druhá přišla 3d akcelerace. S tou už to bylo horší, sice stačilo přidat repozitáře nvidie a stáhnout ovladače a všechno mělo být v pořádku a taky se to tak jevilo, jenže jen asi 10 minut. Po restartu 3d akcerelace naběhla a vše jelo, ale najednou se milý nb hryznul a na nic nereagoval, pomohl až tvrdý reset. To mě bylo sice krajně podezřelé, ale říkal jsem si, že stát se to může. To by se to ale nesmělo po opětovném startu opakovat ještě asi 10x do hodiny. Začal jsem hledat v čem by mohl být problém a samozřejmě že byl v ovladačích, které s moji grafickou kartou nějak odmítali komunikovat. Následovala odinstalace a pokus o ruční instalaci beta ovladačů, které tuhle chybu měli opravovat. Ta proběhla naprosto bez problémů a karta se rozjela. Další na řadu přišly multimediální klávesy. Z předchozích zkušeností jsem automaticky sáhl po keytouch a všechno bylo ok. Na čtečku už jsem se tak nějak vykašlal, protože ji stejně nepoužívám.
V tuhle chvíli by se mohlo zdát, že je vše v pořádku, jenže to bych nesměl být takový pako
. Po nějaké době jsem začal mít nutkání otestovat, jak se budou chovat další distra. Už delší dobu jsem chtěl vyzkoušet zenwalk nebo ubuntu. První na řadu šel zenwalk.
Zenwalk je pouze pro i686 pc, takže tím odpadly problémy spojené s 64bitem. Stáhl jsem si iso zenwalku 4.8 a pustil se do instalace. Pravda byl to celkem šok. Linux ještě nepoužívám tak dlouho a zenwalk na mě vybafl s textovou instalačkou. Naštěstí byla česky takže jsem se jí tak nějak záhadně prokousal a systém nainstaloval.Po instalaci na mě čekalo xfce a polovina systému v angličtině. To ale nebyl problém. Horší bylo zvykat si na xfce. Nějak jsem asi zpohodlněl a chyběli mi ty klikátka a hejblátka z openSuse. Pravda je, že oproti openSuse byl systém až neuvěřitelně rychlý a to i přes to, že to nebyla verze pro 64bit. Opět jsem si cvičně zkusil zprovoznit hardware a opět úspěšně, ale zenwalk mi na první pohled nějak nepadl do oka, takže následovalo stažení 64bitové verze ubuntu. Jak jsem už před tím vyčetl, tak pro notebooky je lepší alternativní cd, takže jsem hned sáhl po něm a dobře jsem udělal.
Ubuntu se tak jako v předchozích případech nainstalovalo naprosto bez problému. Po prvním startu však následoval šok. Čtečka karet a multimediální klávesy jeli okamžitě a na wifi stačilo opět použít fwcutter. Jediné co zbývalo tak byla grafická karta, ale s tou po předchozích zkušenostech s drivery nebyl taky problém. Takže nakonec
to dopadlo tak, že místo openSuse mě tady běhá k plné spokojenosti ubuntu a mám takový pocit, že minimální
do další verze se měnit nic nebude. Teď už stačí jenom nahodit last.fm plugin v rhythmboxu a nic mě nechybí.
Obrázky
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
6.1.2008 17:15
Septyk | skóre: 2
| Teplice
Re: Zprovozňování linuxu na notebooku Hp pavilion
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.