Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 09:07
Na Gen10 zapomeňte. Je to jednoznačně krok zpět. Není v něm nic, co by bylo lepší než u předchozí verze. Jsem rád, že jsem počátkem roku domů pořídil Gen8 - kromě toho, že už dlouho nevyšel update firmwaru mu není vlastně co vytknout.Poprosim aby ste nezavádzali ľudí - to že chýba ILO je jediná nevýhoda asi ...
Problém je, že pro dost velkou část lidí je z toho tvého seznamu užitečné akorát:
Nemyslím, že jde nutně o "cost cutting", ono to takhle možná bude i dražší. Spíš to vypadá na změnu zaměření na jinou cílovou skupinu a jiný use case.
Nejsem si ale jistý, že je to úplně dobrý nápad. Sice je jasné, že HTPC je zajímavé pro víc uživatelů, ale stejně tak je v této oblasti větší i nabídka. Malých strojů s nízkou spotřebou použitelných pro HTPC jsou na trhu spousty, ale něco, co by šlo rozumně použít jako malý nenáročný server (případně router), aby člověk hledal se svíčkou. Co se mne týká, pokud by dobře fungoval remote management, nemusel by ten stroj mít grafickou kartu vůbec (nebo jen nějakou "aby se neřeklo").
Také by se hodil LTE modem jako záložní připojení. Když občas na pár dní někam odjedu, je to takové napínavé.LTE modem do USB nestojí ani 700 Kč...
U toho vzdáleného managementu mi šlo především o vypnutí/zapnutí.Eh, wake on lan?
Otázkou zůstává, jak řešit zadávání hesel k diskům./boot s initramdiskem nešifrovaný, v initramdisku SSH server. Například Debian to má již všechno připravené, stačí nainstalovat dropbear.
Eh, wake on lan?To jsem myslel, ne PoE. Zaměnil jsem to.
Například Debian to má již všechno připravené, stačí nainstalovat dropbear.Vlastně už jsem o tom i četl. Díky. Jsem přetaženej, sorry, že šířím hovadiny.
U toho vzdáleného managementu mi šlo především o vypnutí/zapnutí.Eh, wake on lan?
To není úplně plnohodnotná náhrada.
/boot s initramdiskem nešifrovaný, v initramdisku SSH server. Například Debian to má již všechno připravené, stačí nainstalovat dropbear.Jinak se lze také inspirovat zápiskem Headless instalace Ubuntu serveru.
Přemýšlel jsem nad nějakou energeticky nenáročnou krabičkou, která by uměla počítač zapnout přes PoE. Ještě by se mi líbílo mít to napájené přes nějaké relé, aby se se dal emulovat hard reset. Otázkou zůstává, jak řešit zadávání hesel k diskům.Tohle ti všechno řeší právě to ILO. To je v podstatě samostatný počítač s vlastní síťovkou, přes který můžeš kompletně kontrolovat celý server, včetně emulace klávesnice a monitoru (tzn dostaneš se i do biosu). Rozhodně lepší, než hackovat si svoje vlastní řešení.
Osobně se ale setkávám i s krátkými, ale relativně častými výpadky proudu. Tam by to chtělo nějakou UPS s co nejdelší výdrží – to se může dost prodražit.Na krátké výpadky ti stačí úplně levná UPS. Osobně jsem takhle používal UPS co vydržela asi tak pět minut.
Tohle ti všechno řeší právě to ILO. To je v podstatě samostatný počítač s vlastní síťovkou, přes který můžeš kompletně kontrolovat celý server, včetně emulace klávesnice a monitoru (tzn dostaneš se i do biosu). Rozhodně lepší, než hackovat si svoje vlastní řešení.Já vím, co to je. Ve svém desktopu to nemám.
Na krátké výpadky ti stačí úplně levná UPS.A když zrovna přijde delší výpadek?
A když zrovna přijde delší výpadek?Pokud provozuješ něco, kde je fakt kritická chyba, když to vypadne, tak bys to asi neměl provozovat doma, ale v serverovně, která má dieselagregáty a dva nezávislé přívody elektřiny a internetu. Doma se můžeš stavit na hlavu, ale když někde shoří trafo, spadne strom, nebo se vyleje voda, tak to bude na půl dne jak nic. S tím taky pravděpodobně padne i internet. Asi by se to dalo řešit nějakou bateriovou zálohou, ale přijde mi to jako overkill. V podstatě se snažíš o vlastní datacentrum s podstatně menším rozpočtem.
Myslím, že by mohlo být zajímavé zkusit to takhle „nahackovat“, ale zas pro to asi nemám tak velké využití, aby mi to dávalo smysl (a kdyby jo, tak bych skoro zvažoval, jestli nevyjde levněji zaplatit si pořádné VPS, nebo rovnou dedikovaný server).
mno mam n40l a musim povedat ze niekedy mi je tam 4xusb malo:)
bezi mi tam vmware a v nom mi bezi print server kde je (bohuzial) aj jedna USB foto printerka, dalej z-wave usb kontroler dalej Bluetooth LTE stick na bluetooth senzory a sem tam potrebujem aj klavesnicu , 4 usb plne tym padom sa usb hodi navyse
D.
tak pro dva disky je treba levnejsi synology za +-150eurMám zkušenosti jenom s hodně starým Synology a tam vypadalo jako docela opruz vyházet ten jejich userspace a dát tam normální Linux. Už to vyřešili a jde tam dát snadno třeba Debian?
aes128-cbc: 116.279 MB/s aes256-cbc: 112.36 MB/s aes128-ctr: 79.3651 MB/s aes256-ctr: 125 MB/s aes128-gcm@openssh.com: 222.222 MB/s aes256-gcm@openssh.com: 217.391 MB/s chacha20-poly1305@openssh.com: 121.951 MB/s
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.