Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 11:36
Delší dobu provozuji na VPS serverech a fyzických serverech s velkou oblibou distribuci Debian 5.0, který je též známý pod označením „Lenny“. Nikdy jsem si na stabilitu, bezpečnost a výkon této distribuce nemohl stěžovat. Žádná jiná distribuce mi k srdci nepřirostla víc než právě Debian, který již využívám k mnoha projektům od roku 2007/2008.
I když Squeeze je vydán jen pár dní rozhodnul jsem se, že ho otestuji na méně zatěžovaném serveru, který je primárně určen pro provoz několika menších projektů a testování kódu. Distribuční upgrade, který jsem vyzkoušel, dopadnul poměrně velmi dobře a hlavně rychle. Celá operace si vyžádala zhruba 10 minut času a kolem 120mb místa na pevném disku pro stažení potřebných instalačních dat. Upgrade proběhnul dobře a nebyl ani problém z přechodu z bash na dash. Ovšem problém nastal s MySQL databází, které neposlechla a nepovýšila se na novou verzi. Problém dle mě byl způspbený, že v Debian 5 pro instalaci byl pouze potřeba balík mysql-server ovšem v upgrade se instaluje jeden navíc tj. mysql-server-core-5-x, který se moc nepohodl se systémem a nenainstaloval se. Proto jsem se již chvilku bál, že se sesypala databáze a čeká mě obnovování dat, ale byl jsem vcelku překvapen. Po nutném restartu stačilo pouze server znovu nainstalovat a nová verze databáze si převzala informace ze staré verze a celý upgrade byl dokončen.
Z používání serveru musím pochválit mnohem lepší optimalizaci systému. Celkové systém se zrychlil a snížil paměťovou náročnost zhruba o 20 – 25mb operační paměti. Dále se znatelně vylepšila rychlost na síťových zařízeních, které nyní dosahují dvojnásobku rychlostí. Celková odpověď systému je nyní mnohem svižnější i při vyšším zatížení systému.
Další pro mě příjemnou novinkou je, že všechny aplikace, které využívám, jsou nyní přístupné v nových verzích, které obsahují opravy mnoha chyb. Tedy využívání systému je mnohem příjemnější. Bohužel, ale některé bugy zůstaly jako například v php5-gd (knihovna) kde nepracují pořád funkce (Bundled GD extension) Image::filter() a Image::rotate(). Díky tomu se Vám GD knihovna jeví jako nefunkční. Tento problém je nepříjemný a zatím jsem nenašel uspokojivé řešení tohoto problému. Zajímavé je, že by se měla v systému vyskytovat GD knihovna verze 2.0.35, ale je přítomná pouze verze 2.0.0. Řešení je asi zřejmě v rekompilace PHP spolu s GD knihovnou (pokud znáte lepší řešení za radu se zlobit nebudu).
Drobností, kterých jsem si všimnul při práci je, že můj oblíbený editor nano (příznivci Vim odpustí), že již v default nastavení dokáže zvýrazňovat kódy a skripty. Je to pro mě velmi příjemné a hlavně ušetřená práce.
V celkovém hodnocení je zatím pro mě nový Debian 6.0 velkým přínosem a překvapením. Doufám, že i v budoucnu to tak zůstane.
Tiskni
Sdílej:
Dále se znatelně vylepšila rychlost na síťových zařízeních, které nyní dosahují dvojnásobku rychlostí.
Proč s emi to jen zdá jako kravina...
nano /etc/apt/sources.listpridat
deb http://packages.dotdeb.org stable all deb-src http://packages.dotdeb.org stable allpak
apt-get update apt-get install php5-gda hle, gd boundled
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.