Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 09:05
Infotainment funguje svižně, couvací kamera ukazuje, rádio hraje, multimédia přehrává, filmy pouští, obrázky ukazuje, SDHC i USB flešky čte, navigace naviguje. Ale jako správný hacker bych od infotainmentu chtěl víc - OBD diagnostku, zapisování knihy jízd atd. Bohužel, jako obvykle, WinCE jsou uzpůsobeny nakonkrétní HW a ořezány na kost. Procesor je ARM, pomocí publikovaného postupu se umím dostat až do nabídky start, spustit explorer a hrabat se v tom.
Počítač je přímo připojen na CAN sběrnici, která je v systému jako jeden ze čtyř sériových portů - ostatní jsou pro GPS, bluetooth a ještě něco, co nevím co je. Ovladače ořezány na kost, takže HW klávesnici nepřipojím. Hledat aplikace pro WinCE je opravdu mor, navíc s každým "úlovkem" musím na flešce dojít do auta, abych zjistil, že to nefunguje. Emulátory jsou win-only, jeden jsem jakš-takš spustil pod wine.
V tento okamžik mám funkční kopii Total Commanderu, jakýsi VNC server a editor registru (ale mám pocit, že se registry neuchovávají přes reboot).
Další možností je druhý "palubní počítač" v podobě RPi s CANbus shieldem, víceméně nezávislý na "hlavním" infotainmentu. Druhou 7" obrazovku ale nikam dopředu už nedostanu, takže by bylo s výhodou se připojit k pi přes wifi (Pi master, infotainment klient, další výhodou by byla druhá externí wifi anténa pro pi a routování wifin zvenku vozu, protože infotainment má anténu počítanou jenom na vnitřek auta).
Končím svůj první letošní příspěvek a prosím o tipy a nápady ...
Tiskni
Sdílej:
vantomas@tomova-bedynka ~/Stažené $ file Terminal\ CE.exe Terminal CE.exe: PE32 executable (GUI) Intel 80386 Mono/.Net assembly, for MS Windows vantomas@tomova-bedynka ~/Stažené $ wine Terminal\ CE.exe fixme:winediag:start_process Wine Staging 2.20 is a testing version containing experimental patches. fixme:winediag:start_process Please mention your exact version when filing bug reports on winehq.org. Unhandled Exception: System.TypeLoadException: Could not load type of field ' ' (10) due to: Could not load file or assembly 'Microsoft.WindowsCE.Forms, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=969db8053d3322ac' or one of its dependencies. assembly:Microsoft.WindowsCE.Forms, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=969db8053d3322ac type:<unknown type> member:<none> [ERROR] FATAL UNHANDLED EXCEPTION: System.TypeLoadException: Could not load type of field 'ÔÇÇ' (10) due to: Could not load file or assembly 'Microsoft.WindowsCE.Forms, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=969db8053d3322ac' or one of its dependencies. assembly:Microsoft.WindowsCE.Forms, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=969db8053d3322ac type:<unknown type> member:<none> vantomas@tomova-bedynka ~/Stažené $
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.