plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Můj milý deníčku,
s ohledem na vlastní sklerózu a případný užitek kolemjdoucích ti musím napsat co dělat, když chcípne v naší velké UPSce (APC 2200) baterka. Naše UPSka sloužila 3,5 roku a pak se jednou při zkoušce náhradních zdrojů rozhodla, že už jí to nebaví. Takže spadla a shodila co na ní viselo. Vyměnili jsme baterky, ale furt hlásila, že je baterka vybitá a zuřivě blikala pravými diodkami. Co s tím ?
Shodou celkem nešťastných okolností jsem nucen připravovat instalaci stroje, na kterém by měla běžet jedna zcela brutální DOSová aplikace. Protože M$ už DOS neprodávají a neprodají, musíme zkusit FreeDOS. A vzhledem k tomu, že FreeDOS je téměř linux a veškeré přípravy páchám na Ubuntu, tak jsem se rozhodl o postupu podělit s mým deníčkem tad y na ábíčku
Článek na blackhole.sk rozebírající skutečnost, že psaní "všemi deseti" v klasické podobě využívá jen zlomek našich schopností mne inspiroval ke krátké úvaze a výpočtu s překvapivým závěrem: teoreticky je možné napsat za dvacet minut knihu !
Používám ještě OpenOffice ještě 2.2ku a dnes jsem měl celkem jednoduchý problém, který se mi však nepodařilo vyřešit během krátké doby, takže jsem si pomohl sedem - možná však někdo poradí kudy vede cesta
O co jde: potřeboval jsem v daném sloupci udělat něco jako s/"x(.*)"/"\1"/g (resp. to bylo trochu složitější, ale tohle stačí jako dostatečně zjednodušení. Dal jsem úpravy-najít a nahradit-více voleb-regulární výrazy a naivně předpokládal, že do políčka Hledat zadám "x(.*)" a Nahradit za "\1". Ano, hádáte správně, ve všech řádcích bylo napsáno "\1". Zkusil jsem to i s dolarem ($1) a taky nic. Tak jsem se dožral, exportnul do CSV, protáhnul to sedem a narval zpět. Ale je to hnus, když už se to tváří, že to umí regulární výrazy, mělo by je to fakt umět, ne ? nebo mi něco uniká ?
Když jsem se zamýšlel nad možnostmi vzdáleného logování (PGP šifrované maily atd), uvědomil jsem si, že se dá problém celkem elegantně řešit pomocí Jabberu, který už v sobě šifrování má. Otevřel jsem jabbeřího bota, kterého jsem nedávno studoval a zjistil jsem, že udělat prográmek typu logger, který pošle string přes jabber není až tak složité. Třeba se níže uvedený prográmek bude někomu hodit ...
Jak jsem psal v minulém příspěvku na mém blogu, spouštět php4 a php5 v rámci jednoho stroje není zcela jednoduché. Programátorský zájem mi nedal spát a vydal jsem se do kódu phpBB zjistit, proč že to nechodí. A co jsem nezjistil:
Byl jsem donucen vytvořit konečně slušnější cca 6 MB databázi v MySQL (pár set tisíc řádků). Trochu jsem si hrál s PHP a po vypečeném křížovém dotazu byla mašina schopná klidně pár hodin chroustat na 2x100% výkonu. Moje databáze byly vždy víceméně kapesní, seriózně jsem nikdy v SQL nedělal, takže jsem tyto problémy nemusel řešit. Kupodivu mi tentokrát nepomohlo abíčko, neboť zde se indexy řešily před lety a používaná syntax se od dob mysql 3.x trochu změnila ;-), ale pomlouvaný portál. CREATE INDEX index_podle_ceny ON produkty (cena)
bylo to co do mě koplo a nyní mysqlka lítá jako drak. člověk se furt učí ...