plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Po letech spílání Lukačevičovi při čtení hlášek typu "některá z komponent systému neběží", "chcete ohlásit chybu", "dnes v noci nepojede tři hodiny pošta protože mají admini pařbu" jsem se definitivně nahnětl, když mi přestala chodit pošta a při pokusu o odeslání mailu na mne seznam zvracel téměř nepochopitelnou hlášku. Psal jsem na technickou podporu, kde mi bylo sděleno, že jsem asi překročil maximální počet zpráv ve schránce (18000 zpráv za 2 roky není tak moc, ne ?) a na můj upřesňující do taz, co se s tím dá dělat, jsem se dozvědel: bohužel limit se v současné době nedá nijak změnit. Řešením je tedy přesun zpráv přes pop3 protokol do nějakého poštovního programu.. Tak jsem přešel na gmail
...
Tiskni
Sdílej:
je donutil zavest SSL sifrovani prihlaseniNejsem si jistý, ale oni to už měli i předtím. Jen se přes to většina lidí nepřihlašovala...
Lepší český freemail ale neznám.Já znám...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
ten webmail maj opravdu nějakej rozbitejrozpovidej se ...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Diagnostic-Code: SMTP; 550 5.0.0 <foo@gmail.com>... Poslete mi mail z domeny cz nebo sk
Viděl jsem tu Luka tvrdit, že spamboti se už ani moc neobtěžují sbíráním mailů po webu a radši si adresy generují.Ano, ale ne zcela nahodne (tj. necim ve stylu rand()), nejspis je delaji pomoci hashu, transormaci a podobne, casto to dokonce vypada na chybne rozparsovana data. Podstupne se mi podarilo odchytat asi 5000 ruznych nahodnych a zpotovrenych adress, ktere koncily vetsinou v domenovem kosi, a po jejich eliminaci (a prispeni blacklistu a greylistu) nespadne do domenoveho kose vic nez deset mailu denne. Zbytek prosleho spamu je adresovana legitinim uzivatelum (ten se filtruje na strane klienta), nejvice ho chodi na postmastera. Samozdrejme, nejlepsi by bylo domenovy kos proste zrusit, ale u firmy to je problematicke, ponevac zakaznici cas od casu posilaji legitimni maily i na zpotvorene adresy (napr. misto na vomacka@adresa.cz klidne poslou mail na omacka@adresa.cz, i kdyz se jim predtim odpovedelo z vomacka@adresa.cz).