Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Desktop s Linuxem je úžasná věc, ale člověk si s ním moc neužije přírody, sluníčka a tak. Protože potřebuji dotáhnout pár věcí přes léto (není nad to být postgraduální student )tak jsem si vzal silostroj na chalupu. Jenomže sedět zavřený vevnitř když venku je tak krásně, sluníčko svítí, travička se zelená a koušou komáři je celkem škoda. Z toho důvodu jsem si vypůjčil erární postarší notebook s Windows, abych se mohl více přiblížit přírodě.
Notebook je lehce obstarožní, bez WiFi, s +- funkční baterií a Win XP home. Na to, aby se z něj stal "normální počítač na zahradu/do lesa" potřebujeme:
Víc není potřeba
Připojení je jednoduché: Na Widle se nainstaluje výše uvedené, spustíme puttynu a v nastaveních Connection-SSH-X11 povolíme X11 forwarding, napíšeme IP našeho serveru a přihlásíme se. Máme shell, hurá Pak spustíme Xming. Dříve se ptával jak má běžet, nyní implicitně naběhne tak, že se nová okna tváří jako normální Windowsová (a dá se s nimi také tak pracovat). Když máme konzoli a běží Xming (malá ikona vpravo v oznamovací oblasti nebo jak se to jmenuje) tak jednoduše napíšeme třeba
gimp
a ... je to tu . Pokud jsme v pokušení používat Widlácké programy, tak můžeme bez jakýchkoliv problémů používat sdílení SMB (připojit disk ...), WinXP home správně hlásí volné místo (znáte Murphyho pravidlo plechovky s červy ?) a tváří se jako NTFS ( :)))) ).Takže máme vše co na desktopu a vzůru do lesa až kam nám kabel dovolí
).
Tiskni
Sdílej:
pscp
doporučuji zkusit WinSCP; musím konstatovat, že takový program bych občas ocenil i v Linuxu.
To scpko někdy zkusím, pscp mi zatím celkem vyhovuje: prostě zadám příkaz-enter-exit-enter a můžu od Widlí odejít s klidným srdcem třeba domů
Poznámka na závěr: Na těch 100 megabitech to celkem jede, jenom Totem se trochu seká a gnometris jsou trochu obtížnější
Ve finále to byla úvaha o tom, jestli stahnout SLAX (iso image řádově 6-7set MB), najít čisté CD, vypálit a modlit se že najde všechen potřebný HW, nebo stáhnout putty a Xming (dohrmady i s fonty max 40 MB), sosnout do Widlího notebooku přes HTTP, nainstalovat a mít jistotu, že to pojede. Ono totiž putty+Xming udělají tenkého klienta z Windows XP