T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Desktop s Linuxem je úžasná věc, ale člověk si s ním moc neužije přírody, sluníčka a tak. Protože potřebuji dotáhnout pár věcí přes léto (není nad to být postgraduální student )tak jsem si vzal silostroj na chalupu. Jenomže sedět zavřený vevnitř když venku je tak krásně, sluníčko svítí, travička se zelená a koušou komáři je celkem škoda. Z toho důvodu jsem si vypůjčil erární postarší notebook s Windows, abych se mohl více přiblížit přírodě.
Notebook je lehce obstarožní, bez WiFi, s +- funkční baterií a Win XP home. Na to, aby se z něj stal "normální počítač na zahradu/do lesa" potřebujeme:
Víc není potřeba
Připojení je jednoduché: Na Widle se nainstaluje výše uvedené, spustíme puttynu a v nastaveních Connection-SSH-X11 povolíme X11 forwarding, napíšeme IP našeho serveru a přihlásíme se. Máme shell, hurá Pak spustíme Xming. Dříve se ptával jak má běžet, nyní implicitně naběhne tak, že se nová okna tváří jako normální Windowsová (a dá se s nimi také tak pracovat). Když máme konzoli a běží Xming (malá ikona vpravo v oznamovací oblasti nebo jak se to jmenuje) tak jednoduše napíšeme třeba
gimp
a ... je to tu . Pokud jsme v pokušení používat Widlácké programy, tak můžeme bez jakýchkoliv problémů používat sdílení SMB (připojit disk ...), WinXP home správně hlásí volné místo (znáte Murphyho pravidlo plechovky s červy ?) a tváří se jako NTFS ( :)))) ).Takže máme vše co na desktopu a vzůru do lesa až kam nám kabel dovolí
).
Tiskni
Sdílej:
pscp
doporučuji zkusit WinSCP; musím konstatovat, že takový program bych občas ocenil i v Linuxu.
To scpko někdy zkusím, pscp mi zatím celkem vyhovuje: prostě zadám příkaz-enter-exit-enter a můžu od Widlí odejít s klidným srdcem třeba domů
Poznámka na závěr: Na těch 100 megabitech to celkem jede, jenom Totem se trochu seká a gnometris jsou trochu obtížnější
Ve finále to byla úvaha o tom, jestli stahnout SLAX (iso image řádově 6-7set MB), najít čisté CD, vypálit a modlit se že najde všechen potřebný HW, nebo stáhnout putty a Xming (dohrmady i s fonty max 40 MB), sosnout do Widlího notebooku přes HTTP, nainstalovat a mít jistotu, že to pojede. Ono totiž putty+Xming udělají tenkého klienta z Windows XP