Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Desktop s Linuxem je úžasná věc, ale člověk si s ním moc neužije přírody, sluníčka a tak. Protože potřebuji dotáhnout pár věcí přes léto (není nad to být postgraduální student )tak jsem si vzal silostroj na chalupu. Jenomže sedět zavřený vevnitř když venku je tak krásně, sluníčko svítí, travička se zelená a koušou komáři je celkem škoda. Z toho důvodu jsem si vypůjčil erární postarší notebook s Windows, abych se mohl více přiblížit přírodě.
Notebook je lehce obstarožní, bez WiFi, s +- funkční baterií a Win XP home. Na to, aby se z něj stal "normální počítač na zahradu/do lesa" potřebujeme:
Víc není potřeba
Připojení je jednoduché: Na Widle se nainstaluje výše uvedené, spustíme puttynu a v nastaveních Connection-SSH-X11 povolíme X11 forwarding, napíšeme IP našeho serveru a přihlásíme se. Máme shell, hurá Pak spustíme Xming. Dříve se ptával jak má běžet, nyní implicitně naběhne tak, že se nová okna tváří jako normální Windowsová (a dá se s nimi také tak pracovat). Když máme konzoli a běží Xming (malá ikona vpravo v oznamovací oblasti nebo jak se to jmenuje) tak jednoduše napíšeme třeba
gimp
a ... je to tu . Pokud jsme v pokušení používat Widlácké programy, tak můžeme bez jakýchkoliv problémů používat sdílení SMB (připojit disk ...), WinXP home správně hlásí volné místo (znáte Murphyho pravidlo plechovky s červy ?) a tváří se jako NTFS ( :)))) ).Takže máme vše co na desktopu a vzůru do lesa až kam nám kabel dovolí
).
Tiskni
Sdílej:
pscp
doporučuji zkusit WinSCP; musím konstatovat, že takový program bych občas ocenil i v Linuxu.
To scpko někdy zkusím, pscp mi zatím celkem vyhovuje: prostě zadám příkaz-enter-exit-enter a můžu od Widlí odejít s klidným srdcem třeba domů
Poznámka na závěr: Na těch 100 megabitech to celkem jede, jenom Totem se trochu seká a gnometris jsou trochu obtížnější
Ve finále to byla úvaha o tom, jestli stahnout SLAX (iso image řádově 6-7set MB), najít čisté CD, vypálit a modlit se že najde všechen potřebný HW, nebo stáhnout putty a Xming (dohrmady i s fonty max 40 MB), sosnout do Widlího notebooku přes HTTP, nainstalovat a mít jistotu, že to pojede. Ono totiž putty+Xming udělají tenkého klienta z Windows XP