Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Desktop s Linuxem je úžasná věc, ale člověk si s ním moc neužije přírody, sluníčka a tak. Protože potřebuji dotáhnout pár věcí přes léto (není nad to být postgraduální student )tak jsem si vzal silostroj na chalupu. Jenomže sedět zavřený vevnitř když venku je tak krásně, sluníčko svítí, travička se zelená a koušou komáři je celkem škoda. Z toho důvodu jsem si vypůjčil erární postarší notebook s Windows, abych se mohl více přiblížit přírodě.
Notebook je lehce obstarožní, bez WiFi, s +- funkční baterií a Win XP home. Na to, aby se z něj stal "normální počítač na zahradu/do lesa" potřebujeme:
Víc není potřeba
Připojení je jednoduché: Na Widle se nainstaluje výše uvedené, spustíme puttynu a v nastaveních Connection-SSH-X11 povolíme X11 forwarding, napíšeme IP našeho serveru a přihlásíme se. Máme shell, hurá Pak spustíme Xming. Dříve se ptával jak má běžet, nyní implicitně naběhne tak, že se nová okna tváří jako normální Windowsová (a dá se s nimi také tak pracovat). Když máme konzoli a běží Xming (malá ikona vpravo v oznamovací oblasti nebo jak se to jmenuje) tak jednoduše napíšeme třeba
gimp
a ... je to tu . Pokud jsme v pokušení používat Widlácké programy, tak můžeme bez jakýchkoliv problémů používat sdílení SMB (připojit disk ...), WinXP home správně hlásí volné místo (znáte Murphyho pravidlo plechovky s červy ?) a tváří se jako NTFS ( :)))) ).Takže máme vše co na desktopu a vzůru do lesa až kam nám kabel dovolí
).
Tiskni
Sdílej:
pscp
doporučuji zkusit WinSCP; musím konstatovat, že takový program bych občas ocenil i v Linuxu.
To scpko někdy zkusím, pscp mi zatím celkem vyhovuje: prostě zadám příkaz-enter-exit-enter a můžu od Widlí odejít s klidným srdcem třeba domů
Poznámka na závěr: Na těch 100 megabitech to celkem jede, jenom Totem se trochu seká a gnometris jsou trochu obtížnější
Ve finále to byla úvaha o tom, jestli stahnout SLAX (iso image řádově 6-7set MB), najít čisté CD, vypálit a modlit se že najde všechen potřebný HW, nebo stáhnout putty a Xming (dohrmady i s fonty max 40 MB), sosnout do Widlího notebooku přes HTTP, nainstalovat a mít jistotu, že to pojede. Ono totiž putty+Xming udělají tenkého klienta z Windows XP