Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Obecně se traduje, že instalace programů ve Windows je jednodušší a zvládne jí cvičený gibon, zatímco v Linuxu se musí "čarovat v příkazovém řádku". Poprvé jsem narazil na důkaz, že to může být za určitých podmínek i obráceně. Předmětem důkazu je OpenVPN. Na Linuxu je to mnohem jednodušší ...
Jako obvykle jsem s "povýšením distribuce" počkal zhruba měsíc po vydání, abych si ušetřil neodladěné Intelí ovladače a podobné radosti a aktualizoval jsem Jankovitého Ježka na Kulhavou Kobylu - zatím na 2 počítačích, které jsou pod mou vládou. Jednoduše řečeno - Bububuntu kráčí dobře, ale špatným směrem.
Lutze před lety v komentáři k mému příspěvku v blogu navrhl pro Ubuntu 9.04 označení Jankovitý Ježek - a musím říci, že to bylo označení takřka prorocké. Na rozdíl od Feistyho, Chlupatého Gibona a podivné volavky (infantilního ichtiosaura jsem neinstaloval) musím říci, že se Ježek chová fakt divně. Pár postřehů jsem si poznamenal pro případ, že bych ho ještě někdy musel instalovat a třeba to někomu i pomůže ...
Po updatu na Ubuntu 8.04 (viz minulý příspěvek) jsem zjistil, že mi nefunguje automount na flešky a podobný binec. Pro prostudování příslušného vlákna na Ubuntím fóru jsem zjistil, že oficiální řešení je update na 8.10. Na to nemám čas a chuť, takže jsem chvíli dumal a skončilo to krátkým skriptem.
#!/bin/sh
vecho Kontroluji média &
cmd=$(echo "echo " $(dmesg|grep "sd.: sd.1"|egrep -v "sda|sdb|sdc"|sed -e s/"\(.*\):\(.*\)"/"\2"/g|sort|uniq|sed -e s/" "/"; \/usr\/bin\/gnome-mount -d \/dev\/"/g ) )
echo $cmd>/tmp/tmpbin
sh /tmp/tmpbin
Příkazu vecho si nevšímejte, ten jen volá jednořádkový skript
espeak -v cs "$*"
.Mám 3 disky /dev/sda-c, proto ten egrep -v, zbytek nechť je považováno za výměnné médium. Pokud už dříve připojené zařízen není k dispozici, tak to nevadí, protože gnome-mount ho prostě tiše nepřipojí.Odkaz na skript jsem hodil na plochu a jenom na něj poklepu po připojení flešky a je to ...
Protože Wiki je dneska v módě, řekl jsem si, že jí na svou doménu nainstaluji. To jsem ale netušil, že poslední verze vyžadují PHP5 ...
Protože na mém dvojjádrovém desktopu ještě týden poběží výpočet, který ho vytěžuje na 200%. musím odložit instalaci nové verze Ubuntu 7.10 Odvážný Gibon. Abych si ukrátil čas, vydal jsem se na výzvědy co je v této verzi novéhoa učinil šokující objev: od příštího roku bode kódové označení i v češtině.
Jak jsem psal do dřívějšího příspěvku, tak vytvořit RAID pole není nic těžkého. Bohužel jsem zjistil, že vážně ohrozit jeho integritu také ne. V tomto příspěku si ukážeme, jak na to.
Ačkoliv mi v diskusi pod minulým zápisem byl doporučen VirtualBox, tak vzhledem k tomu, že mi nechodí nejnovější jádro a tudíž jaderné moduly virtualboxu/qemu jsem se rozhodl jít cestou nejmenšího odporu. Pokud by mne někdo chtěl následovat, tak cesta vede tudy: