Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Obecně se traduje, že instalace programů ve Windows je jednodušší a zvládne jí cvičený gibon, zatímco v Linuxu se musí "čarovat v příkazovém řádku". Poprvé jsem narazil na důkaz, že to může být za určitých podmínek i obráceně. Předmětem důkazu je OpenVPN. Na Linuxu je to mnohem jednodušší ...
Jako obvykle jsem s "povýšením distribuce" počkal zhruba měsíc po vydání, abych si ušetřil neodladěné Intelí ovladače a podobné radosti a aktualizoval jsem Jankovitého Ježka na Kulhavou Kobylu - zatím na 2 počítačích, které jsou pod mou vládou. Jednoduše řečeno - Bububuntu kráčí dobře, ale špatným směrem.
Lutze před lety v komentáři k mému příspěvku v blogu navrhl pro Ubuntu 9.04 označení Jankovitý Ježek - a musím říci, že to bylo označení takřka prorocké. Na rozdíl od Feistyho, Chlupatého Gibona a podivné volavky (infantilního ichtiosaura jsem neinstaloval) musím říci, že se Ježek chová fakt divně. Pár postřehů jsem si poznamenal pro případ, že bych ho ještě někdy musel instalovat a třeba to někomu i pomůže ...
Po updatu na Ubuntu 8.04 (viz minulý příspěvek) jsem zjistil, že mi nefunguje automount na flešky a podobný binec. Pro prostudování příslušného vlákna na Ubuntím fóru jsem zjistil, že oficiální řešení je update na 8.10. Na to nemám čas a chuť, takže jsem chvíli dumal a skončilo to krátkým skriptem.
#!/bin/sh
vecho Kontroluji média &
cmd=$(echo "echo " $(dmesg|grep "sd.: sd.1"|egrep -v "sda|sdb|sdc"|sed -e s/"\(.*\):\(.*\)"/"\2"/g|sort|uniq|sed -e s/" "/"; \/usr\/bin\/gnome-mount -d \/dev\/"/g ) )
echo $cmd>/tmp/tmpbin
sh /tmp/tmpbin
Příkazu vecho si nevšímejte, ten jen volá jednořádkový skript
espeak -v cs "$*"
.Mám 3 disky /dev/sda-c, proto ten egrep -v, zbytek nechť je považováno za výměnné médium. Pokud už dříve připojené zařízen není k dispozici, tak to nevadí, protože gnome-mount ho prostě tiše nepřipojí.Odkaz na skript jsem hodil na plochu a jenom na něj poklepu po připojení flešky a je to ...
Protože Wiki je dneska v módě, řekl jsem si, že jí na svou doménu nainstaluji. To jsem ale netušil, že poslední verze vyžadují PHP5 ...
Protože na mém dvojjádrovém desktopu ještě týden poběží výpočet, který ho vytěžuje na 200%. musím odložit instalaci nové verze Ubuntu 7.10 Odvážný Gibon. Abych si ukrátil čas, vydal jsem se na výzvědy co je v této verzi novéhoa učinil šokující objev: od příštího roku bode kódové označení i v češtině.
Jak jsem psal do dřívějšího příspěvku, tak vytvořit RAID pole není nic těžkého. Bohužel jsem zjistil, že vážně ohrozit jeho integritu také ne. V tomto příspěku si ukážeme, jak na to.
Ačkoliv mi v diskusi pod minulým zápisem byl doporučen VirtualBox, tak vzhledem k tomu, že mi nechodí nejnovější jádro a tudíž jaderné moduly virtualboxu/qemu jsem se rozhodl jít cestou nejmenšího odporu. Pokud by mne někdo chtěl následovat, tak cesta vede tudy: