Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Obecně se traduje, že instalace programů ve Windows je jednodušší a zvládne jí cvičený gibon, zatímco v Linuxu se musí "čarovat v příkazovém řádku". Poprvé jsem narazil na důkaz, že to může být za určitých podmínek i obráceně. Předmětem důkazu je OpenVPN. Na Linuxu je to mnohem jednodušší ...
Jako obvykle jsem s "povýšením distribuce" počkal zhruba měsíc po vydání, abych si ušetřil neodladěné Intelí ovladače a podobné radosti a aktualizoval jsem Jankovitého Ježka na Kulhavou Kobylu - zatím na 2 počítačích, které jsou pod mou vládou. Jednoduše řečeno - Bububuntu kráčí dobře, ale špatným směrem.
Lutze před lety v komentáři k mému příspěvku v blogu navrhl pro Ubuntu 9.04 označení Jankovitý Ježek - a musím říci, že to bylo označení takřka prorocké. Na rozdíl od Feistyho, Chlupatého Gibona a podivné volavky (infantilního ichtiosaura jsem neinstaloval) musím říci, že se Ježek chová fakt divně. Pár postřehů jsem si poznamenal pro případ, že bych ho ještě někdy musel instalovat a třeba to někomu i pomůže ...
Po updatu na Ubuntu 8.04 (viz minulý příspěvek) jsem zjistil, že mi nefunguje automount na flešky a podobný binec. Pro prostudování příslušného vlákna na Ubuntím fóru jsem zjistil, že oficiální řešení je update na 8.10. Na to nemám čas a chuť, takže jsem chvíli dumal a skončilo to krátkým skriptem.
#!/bin/sh
vecho Kontroluji média &
cmd=$(echo "echo " $(dmesg|grep "sd.: sd.1"|egrep -v "sda|sdb|sdc"|sed -e s/"\(.*\):\(.*\)"/"\2"/g|sort|uniq|sed -e s/" "/"; \/usr\/bin\/gnome-mount -d \/dev\/"/g ) )
echo $cmd>/tmp/tmpbin
sh /tmp/tmpbin
Příkazu vecho si nevšímejte, ten jen volá jednořádkový skript
espeak -v cs "$*"
.Mám 3 disky /dev/sda-c, proto ten egrep -v, zbytek nechť je považováno za výměnné médium. Pokud už dříve připojené zařízen není k dispozici, tak to nevadí, protože gnome-mount ho prostě tiše nepřipojí.Odkaz na skript jsem hodil na plochu a jenom na něj poklepu po připojení flešky a je to ...
Protože Wiki je dneska v módě, řekl jsem si, že jí na svou doménu nainstaluji. To jsem ale netušil, že poslední verze vyžadují PHP5 ...
Protože na mém dvojjádrovém desktopu ještě týden poběží výpočet, který ho vytěžuje na 200%. musím odložit instalaci nové verze Ubuntu 7.10 Odvážný Gibon. Abych si ukrátil čas, vydal jsem se na výzvědy co je v této verzi novéhoa učinil šokující objev: od příštího roku bode kódové označení i v češtině.
Jak jsem psal do dřívějšího příspěvku, tak vytvořit RAID pole není nic těžkého. Bohužel jsem zjistil, že vážně ohrozit jeho integritu také ne. V tomto příspěku si ukážeme, jak na to.
Ačkoliv mi v diskusi pod minulým zápisem byl doporučen VirtualBox, tak vzhledem k tomu, že mi nechodí nejnovější jádro a tudíž jaderné moduly virtualboxu/qemu jsem se rozhodl jít cestou nejmenšího odporu. Pokud by mne někdo chtěl následovat, tak cesta vede tudy: