Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Několik let spokojeně požívám UMPC (ultra mobilní PC), kterému HP dalo jméno palm-top PC. Více než deset let starý koncept dodnes splňuje většinu mých požadavků, neboť do pohání XT compatibilní čip, má PCMCIA slot, IrDA, CGA LCD a téměř kompletní klávesnici (včetně numerické části !). Vzhledem k použité architektuře a dobrému OS (poslední dobrý OS od Microsoftu - MS DOS 5.0) je i velmi dobře softwarově rozšiřitelný. Vzhledem k síle 8 MHz procesoru jsou však některé aplikace, které moc nezvládá. Generovat GPG klíč 4 hodiny mi nevadilo, ale podepisování souboru cca 2.5 už ano. Vim 7.1 běhá docela líně, online podtrhávání překlepů nepřipadá prakticky v úvahu. OpenOffice ještě nikdo na XT s 640 kB RAM (pamatujete Gatese ?) neportoval. PDF lze zobrazit jen převedené do textu či obrázku, prezentaci na něm neupravím. V pascalu, C, asm však mohu psít co chci a dosových free programů je plný net. Dokonalý PIM, Lotus 123, databáze v ROM, báječná kalkulačka jsou základní výhody stroje vážícího s baterií, PCMCIA-CF redukcí a kartou méně než 400 gramů a který se mi vejde do kapsy od kalhot a na kterém píšu tento text v autobuse ve stoje, zatímco se polovinou levé ruky držím tyče.
Dost bylo propagandy stroje, který se už dávno nevyrábí. Komunita okolo mého palmtopu už léta hledá nějakou rozumnou náhradu za stroj, který běží 35 hodin na dvě tužkové baterie, startuje (nemyslím boot !) za zlomek (cca 1/2 ?) vteřiny a jehož OS se nekouše. Na mailing listu se čas od času objeví zpráva o tom, že je nějaký nový stroj, který se HPčku blíží. Při bližším ohledání vždy zjistím, že buď nemá klávesnici vůbec, nebo jen bez numerické řady a tudíž pro jednoduché a rychlé psaní českých textů. Takových strojů je spousta, jako zástuuce můžu uvést třeba Sharp Zaurus. Proto jsem zavětřil. když vody palmtopové (nebo chcete-li UMPC) scény rozvířil nový ASUS EEE. Nedávno jsem se odhodlal a šel jsem se na něj k jednomu prodejci podívat. Spousta autorů kritizuje Ečko "shora" srovnáváním s plnohodnotným notebookem, moje mikrorecenze je kritikou "zdola".
Obrazovka Asusu je obrovská. Rozhodně bych nechtěl model s větší obrazovkou, spíš bych vyhodil ty repráčky a celý stroj zmenšil. Protože, narozdíl od recenzentů, říkám, že Asus EEE neni maličký. Z pozice palmtopáře je velký jako kráva. Zhruba třikrát větší než palmtop a taky zhruba třikrát těžší. Zatímco HP vytvořilo před lety doopravdové palm-top PC, PC do dlaně, tak - ačkoliv je tak předváděno v reklamách - držet Ečko jednou rukou a druhou psát je sice možné, ale není to moc pohodlné. Vemte se do ruky 930g knihu a chvíli ji držte v jedné ruce tak, aby byla jako Asus na fotce. Rozměr je taky enormní - zatímco do palmtopu bez problému mohu opisovat z knihy třeba v tramvaji, Ečko je tak velké, že by se mi vedle něj asi pořádná kniha nevešla. Jsem schopen si představit, že koupím druhý akumulátor, který není moc velký, a budu ho nosit sebou. Rozhodně však nedám Ečko+záložní baterii+peněženku do malé brašničky na doklady přes rameno. Chce to alespoň malý batůžek.
Ečko nedám do kapsy od kalhot.
Vzhledem k tomu, že se jednalo o ukázku a nikoliv nějakou oficiální předváděčku, nemohli jsme odkliknout počáteční licenční ujednání a tak funkcionalita zařízení, kterou mohu hodnotit je velmi omezená. Také nevím, jak je LCD čitelné za slunného jarního dne venku. Mohu říci, že Xka naběhla opravdu za 10-15s, z režimu spánku byl stroj nahozen asi za 2-3 s. Čili, co se týče rychlosti startu, jednalo by se o mírný krok zpátky, na druhou stranu ještě tyto časové hodnoty mohu akceptovat.
Výdrž baterie nemohu hodnotit, nebudeme se handrkovat o minuty, srovnáváme 3-4 hodiny s 30-35 hodinami !
Závěr mého krátkého seznámení s Asus EEE je zhruba tento: výrobce nelže, je to velmi dobře přenosné PC. Na rozdíl od reklamních obrázků se ale moc nejedná o palm-top PC. Typické využití Ečka bude spíše jako laptop, čili položení na klín. Možná si myslíte,že takovéto detaily nejsou podstatné - pro mne však jsou při rozhodování klíčové, protože těch 8-10 tisíc co EEE stojí na ulici nenajdu a pokud si nějakou "breberku" pořizuji, chci, aby plnila svou roli co nejvíce. Na rozdíl od HPčka není v mém případě láska na první pohled - moje digitální sekretářka může být v klidu . Možná, kdybych Asuse potkal někdy v roce 2004, dříve, než jsem se seznámil s HPčkem ... A nebo bych musel pěstovat ultra mobilní mnohoženství :-/ Protože možnost editace fotek, nahrávání zvuku, wifi sítě atd je docela lákavá ... Na druhou stranu si nedovedu představit, že by barevné podtrhávání překlepů vykoupilo to pohodlí, kdy jsem tento (HP) palmtop v průběhu přestupování opakovaně vypnul a zaklapnul a za chvilinku pokračoval v psaní. Budu končit, už musím vystupovat.
Tiskni
Sdílej: