Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Jak jsem psal do dřívějšího příspěvku, tak vytvořit RAID pole není nic těžkého. Bohužel jsem zjistil, že vážně ohrozit jeho integritu také ne. V tomto příspěku si ukážeme, jak na to.
Na starém Debianu Sarge jsem měl disk rozdělený na cca 25 pododdílů. Někde okolo /dev/hda20 už neměly vytvořené udev, tak jsem je dodělával ručně. Widle sice na /dev/hda24 neviděly, to mi ale moc nevadilo, hlavně že Linux jo, že. S novým diskem jsem měl podobné plány a tak jsem vzal cfdisk a vytvořil /dev/sda16 a přidal ho do RAIDu. A to jsem neměl dělat ... Jak on si ten geniální systém (UBUNTU) při startu vytváří /dev/* (to jsem si hned neuvědomil) tak si je čísluje takhle:
brw-rw---- 1 root disk 8, 0 2007-08-23 15:17 /dev/sda brw-rw---- 1 root disk 8, 16 2007-08-23 15:17 /dev/sdb brw-rw---- 1 root disk 8, 32 2007-08-23 15:17 /dev/sdc brw-rw---- 1 root plugdev 8, 48 2007-08-23 13:22 /dev/sdda tak dále. Takže major 8, minor po 16. Pozorný čtenář již jistě tuší, co se stane, když dáme
mdadm -C /dev/md16 /dev/sda16 /dev/sdb16 .blablabla.
.
Ano, je to tak. V Ubuntu na Satě to mdadm pochopí jako raid 8,16 s 8,32 a začne dělat mdadm /dev/sdb /dev/sdc . Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči. Naštěstí jsem md včas stopnul, jenže mezitím mi již RAID stihnul přepsat MBR. Pro spestření mi ještě čas od času BIOS přehazuje číslování disků, takže nebýt toho, že sdc je 80G a ostatní 300ky tak bych už opravdu střílel.
Tak fajn, víme čím to je, tak to jen opravit . Pěkně do záchranné konzole, stopnout RAID. Kopie partition table. Zrušit md16. mdadm -r. NIC. mdadm --fail. NIC. Mám tam jeden RAID0 s nezálohovanýma fotkama. SHIT. apt-get externí_disk, tar czvf ... sakra, RAID0 nejde pustit ... co s tím ... přepíšeme md16 jiným polem .. naštěstí je ještě z čeho vyrobit pseudo-raid. Vytvoříme ... ok RAID0 běží, zbytek píše [U_]. Záloha fotek. Restart. md16 je už zase sdb-sdc. SHIT. mdadm --stop --scan. editace /etc/mdadm/mdadm.conf, připisuji zouvalé ARRAY /dev/md16 level=raid0 num-devices=2 UUID=xxx, které mi vytvořil pseudo raid0 (výpis jsem získal přes mdadm --detail --scan). Teď už sdb-sdc ostrouhá, protože se nemůže vytvořit neboť je md16 již používáno :-P. Znovu promyslet rozdělení disku tak, abych se vešel do 16 oddílů ... nahodit systém. Pole jede v degradovaném režimu. mdadm /dev/mdX --add /dev/sdbX ... pro všechny RAIDy .. UFF, všechno jede, zálohy jsem naštěstí dělal zbytečně. Mnoho hodin v p*, ale vše chodí. Zlatej Debian/Slack.
Tiskni
Sdílej:
mdadm
by to bylo jedno, jemu stačí, že je to blokové zařízení. Ale bylo by asi potřeba zasáhnout do inicializačních skriptů, protože v distribucích se obvykle nejdřív inicializuje SW RAID a potom LVM.
-m, --mirrors Mirrors
Creates a mirrored logical volume with "Mirrors" copies. For example, specifying "-m 1" would result in a mirror with two-sides; that is, a linear volume plus one copy. Specifying the optional argument "--nosync" will cause the creation of the mirror to skip the initial resynchronization. Any data written afterwards will be mirrored, but the original contents will not be copied. This is useful for skipping a potentially long and resource intensive initial sync.
Specifying the optional argument "--corelog" will create a mirror with an in-memory log verses a disk-based (persistent) log. While this removes the need for an extra log device and *may* be slightly faster, it requires that the entire mirror be resynchronized upon each instantiation (e.g. a reboot).
sda1
, sda3
, sdb1
a sdb3
, striktně vzato by neměla poznat, které dvojice smí použít pro mirror a které ne.
udev
bez nějakého přesvědčování vytvořil /dev/sda16
s major 8 a minor 16, tak to bych za bug bez váhání označil.
RAID stihnul přepsat MBRja myslel, MBR neni soucasti raidu, nebo se mylim?
V tomto případě ne. Jeho součástí by byl, kdybyste sestavil pole z celých disků, tj. např.
mdadm --create /dev/md0 --level=1 --raid-devices=2 /dev/sda /dev/sdb
Záleží na tom, z čeho máte to pole sestavené. V tomto případě ale došlo k tomu, že program, který měl v úmyslu přepisovat /dev/sda16
, přepsal ve skutečnosti /dev/sdb
, takže přepsal MBR v místě, kde očekával obyčejný BR oddílu.
Jakou ma vyhodu rozdelit disk na tolik oddilu?
Proč na tolik, to nevím, ale obecně tím můžete zajistit, že můžete používat pro různé účely různé typy filesystému, různé parametry mountu (nosuid
, nodev
apod.) a že zaplněním jednoho filesystému (třeba /var/log
) nepřivedete systém do tak zoufalého stavu, jako kdybyste měl všechno na jednom. Ale při větším počtu filesystémů je vhodnější použít LVM, protože máte téměř jistotu, že u některého z nich neodhadnete správně předem potřebnou velikost.
ja myslel, MBR neni soucasti raidu, nebo se mylim?Neměl by být. V tom je právě pointa celého příspěvku - že mdadm špatně pobral zařízení a místo sda16-sdb16 mirroroval sdb-sdc. Pak už součástí RAIDu je
Jakou ma vyhodu rozdelit disk na tolik oddilu?Nejsou všechna vajíčka ve stejném košíku. Příklad: vypnou proud/přepětí/zásah blesku/HW havárie disku+vrcholná smůla: odejdou data na partišně, na kterou se zrovna zapisovalo (já vím, že to není moc pravděpodobné, ale není to dlouho, co jsem řešil TOTÁLNĚ LEHLOU ext3 kdy se mi nepodařilo zrekonstruovat (pořádně) ani z jedné ze záloh FATky). Pokud bude víc partišn tak budu řekněme pracovat s databází a přijdu o databázi (no dobrá, mám RAID1, takže o ni asi nepřijdu, taky už nemám EXT3, ale riziko stále existuje i když je řádově nižší) ale o výsledky statistického hodnocení v jiném adresáři ne. Čili zhruba toto je moje motivace.
Uz pred casem jsem dospel k nazoru, ze nejlepsi ohradky pro data jsou obycejne adresare
TOTÁLNĚ LEHLOU ext3Znepokojující. Používám ext3 právě z důvodu spolehlivosti.
takže o ni asi nepřijdu, taky už nemám EXT3Co tedy používáte? Existuje něco spolehlivějšího než ext3?