Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Bylo nebylo, jednoho dne jsem objevil na YouTube video, které by se mi hodilo na výuku pro studenty. Tak jsem stránku stáhnul a zjistil, že Flashový skript je jen downloader...
Protože k práci potřebuji GraphPad, který pod Wine perfektně funguje až na to, že se v něm nedá vytvořit nebo otevřít žádný soubor, tak se pozvolna schyluje k potupné instalaci Windows. A protože žijeme v 21. století, tak samozřejmě chci instalovat virtuální stroj. Poradí mi někdo jaký ?
Zdá se, že můj procesor neumí (nebo se tak alespoň tváří) VT, takže co jsem tak pochopil, tak Xen/KVM nemá moc cenu. Ve hře tedy zůstává VirtualBox,VMware a qemu. Zatím jsem prošel Ubuntí fóra a přes názory v nich uvedené dozrávám ke quemu. Je nějaký důvod proč bych měl jít do něčeho jiného ?
Desktop s Linuxem je úžasná věc, ale člověk si s ním moc neužije přírody, sluníčka a tak. Protože potřebuji dotáhnout pár věcí přes léto (není nad to být postgraduální student )tak jsem si vzal silostroj na chalupu. Jenomže sedět zavřený vevnitř když venku je tak krásně, sluníčko svítí, travička se zelená a koušou komáři je celkem škoda. Z toho důvodu jsem si vypůjčil erární postarší notebook s Windows, abych se mohl více přiblížit přírodě.
Z diskuze pod minulým zápisem do blogu vyplynulo, že HW RAID na mojí desce je čirá reklamština a tak přišel onen okamžik, kdy vytvořím SW RAID. Třeba ten postup někomu k něčemu bude ...
Po instalaci Debianu na JEC jsem zjistil docela humornou věc: když na Lynxu dám ping ELIS
trvá cesta paketu po koaxu a zpět 1ms, když dám stejný příkaz na JEC (Debianu) tak to trvá 3-4 ms :o Předpokládám, že to bude asi tím, že 2-3ms routuje Debian, ale je to celkem síla.
Mimochodem: elis#ping Lynx
trvá také 1 ms :)))
Vzhledem k tomu, že se nacházíte na serveru abclinuxu, tak začnu tím, že na všech strojích běžely (a na jednom ještě občas běží) MS-Windows. Většinovým systémem je však samozřejmě LINUX
V tomto úvodním blogovém článku jen shrnu můj hardware - doufám, že tím nepřilákám zloděje :)))