Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Vzhledem k tomu, že se nacházíte na serveru abclinuxu, tak začnu tím, že na všech strojích běžely (a na jednom ještě občas běží) MS-Windows. Většinovým systémem je však samozřejmě LINUX
ELIS zvládla nejen MS-DOS, ale i Windows 3.1 (kde jsou ty časy) i Windows 95. Windows 98 pro svou instalaci vyžadují 486. Chtělo to trochu trpělivosti, ale pracovat se na tom dalo. Od dob 2 GB disku na tomto stroji běží Linux. Od dob, kdy přestal být primárním počítačem, na něm běží Slackware Linux. Na 80 MB disk se i se swapem v klidu vešel Slackware 4.0 i s Apachem, FTP, Sambou a Sendmailem (no, tak úplně v klidu zase ne, /usr/doc musely jít do /dev/null), prakticky kompletní distribuce (bez kompilátorů a Xka). Před časem jsem provedl instalaci Slackware 10, který na daném HW běží bez obtíží dodnes.
JEC zvládal Windows 98 i pár Linuxů (Slackware 4;10;RH 7), limitem byl pouze malý disk. Po získání Lynxu se stal také Linuxovým serverem, minulý týden jsem na něj nainstaloval Debian Sarge.
Lynx by možná XPidle zvládl, ale vzhledem k mému veskrze negativnímu vztahu k mrkvosoftu (nikdo mi nevymluví, že poslední ***DOBRÝ*** OS od nich byl DOS 6.0) zůstávám u Win 98 SE. Kromě nich ale disk obývá ještě větší část mé zoologické zahrady - 4 tučňáci: Fedora Core 3,RH 7,Mandrake 10,Slackware 10. Pokud se osvědčí Sarge, půjde tam i on, jen co vyrobím trochu místa na disku :o
Tiskni
Sdílej: