Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Ač mi moje domácí muzeum vcelku vyhovuje, příznivá ekonomická situace mne vedla k nákupu nového stroje. Vcelku naivně jsem předpokládal, že na novějším stroji pojede Linux rychleji a hladšeji. S ohledem na očekávanou "radostnou událost" jsem se vykašlal i na řešení podivného (polo) pádu xfs na Sargi, který by patrně vydal na samostatný příspěvek. Po dlouhém uvažování jsem se nakonec stejně nechal ukecat na "intel na intelu"
Můj nový hardware je tedy následující:
Protože přece jen ani přes léto nemám až tolik času, tak jsem prostě vložil instalační DVD od starého Sarge a čekal. Bohužel nenašel DVDčko z kterého právě nabootoval (já vím, už jsem si taky přečetl že se má jádro iniciovat s nějakým detect all ide nebo něco takového ... ), zkusil jsem Slackware - stejný výsledek. Nakonec jsem vyměknul a vypálil připravený obraz Ubuntu z letošního dubna a - nečekaně - vše naběhlo tak jak mělo. Ač jsem se řadil k anti-Ubuntu táboru, musím říci, že instalace proběhla hladce již na druhý pokus (no jo, uklepnul jsem se při "advanced" nastavování Grubu a instalace odmítla dál pokračovat), bez výraznějšího hackingu mi běží Xka, zvukovka, obě síťovky, šuplík, DVDčko (vypalovat jsem ještě nezkoušel). Mám připojení přes GPRS takže apt-get je pokaždé trochu porod, ale už systém začíná vypadat skoro tak jak má.
A pár dalších banalit:
Děkuji všem, kdo to dočetli až sem a ještě více těm, co mi něco poradí ... Pořebuji ten RAID rozchodit abych mohl dělit disk(y) ...
Tiskni
Sdílej:
On možná HW RAID v reklamštině znamená, že ovladače pod Widle to zvládnou s pomocí BIOSU jakš-takš uRAIDovat ...
Bingo!!