plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Ač mi moje domácí muzeum vcelku vyhovuje, příznivá ekonomická situace mne vedla k nákupu nového stroje. Vcelku naivně jsem předpokládal, že na novějším stroji pojede Linux rychleji a hladšeji. S ohledem na očekávanou "radostnou událost" jsem se vykašlal i na řešení podivného (polo) pádu xfs na Sargi, který by patrně vydal na samostatný příspěvek. Po dlouhém uvažování jsem se nakonec stejně nechal ukecat na "intel na intelu"
Můj nový hardware je tedy následující:
Protože přece jen ani přes léto nemám až tolik času, tak jsem prostě vložil instalační DVD od starého Sarge a čekal. Bohužel nenašel DVDčko z kterého právě nabootoval (já vím, už jsem si taky přečetl že se má jádro iniciovat s nějakým detect all ide nebo něco takového ... ), zkusil jsem Slackware - stejný výsledek. Nakonec jsem vyměknul a vypálil připravený obraz Ubuntu z letošního dubna a - nečekaně - vše naběhlo tak jak mělo. Ač jsem se řadil k anti-Ubuntu táboru, musím říci, že instalace proběhla hladce již na druhý pokus (no jo, uklepnul jsem se při "advanced" nastavování Grubu a instalace odmítla dál pokračovat), bez výraznějšího hackingu mi běží Xka, zvukovka, obě síťovky, šuplík, DVDčko (vypalovat jsem ještě nezkoušel). Mám připojení přes GPRS takže apt-get je pokaždé trochu porod, ale už systém začíná vypadat skoro tak jak má.
A pár dalších banalit:
Děkuji všem, kdo to dočetli až sem a ještě více těm, co mi něco poradí ... Pořebuji ten RAID rozchodit abych mohl dělit disk(y) ...
Tiskni
Sdílej:
On možná HW RAID v reklamštině znamená, že ovladače pod Widle to zvládnou s pomocí BIOSU jakš-takš uRAIDovat ...
Bingo!!