abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Kousající se Routerstation Pro, Alix, fail2ban a UBNT

    17.11.2012 17:23 | Přečteno: 994× | Moje domácí muzeum :)

    Zápisek několika věcí vážící se k mému domácímu servříku, hlavně kategorie "note to self", ale možná se některé věci mohou hodit i někomu jinému. A taky zase jednou sebemrskačsky budu za vola na výstrahu ostatním ;-).

    Jak jsem už tu před časem dvakrát psal, provozuji RouterStation Pro s DebWrt (=Debian Squeeze). Rok jsem o mašině prakticky nevěděl, poslední dobou se ale začala záhadně "sekat" - dala se jenom pingnout, všechny služby se zastavily. Bádal jsem nad tím, podezříval MRTG, bádal nad logy a furt nic. Pojal jsem podezření, že začíná odumírat HW a položil dotaz co na místo RS Pro nasadit. Byl mi doporučen Alix, tak jsem v naší komunitní síti vyžebral Alix 3c, připravil CF kartu (rozjet na dom Squeezyho je fakt jednoduché, tady to moc komplikují, tohle PDFko je jednodušší a funguje). Užuž jsem se chystal přemigrovat systém (mmch tady je návod jak připojit partišnu když máme image celého disku), ale na to jsem musel přebootovat kouslou RS Pro. Jenom "pro forma" jsem si prošel logy před posledním pádem a v tom jsem si to uvědomil:

    Nov  7 16:45:54 debwrt postfix/smtpd[22515]: connect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    Nov  7 16:45:57 debwrt postfix/smtpd[22515]: disconnect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    Nov  7 16:45:58 debwrt postfix/smtpd[22515]: connect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    Nov  7 16:45:59 debwrt postfix/smtpd[22519]: connect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    Nov  7 16:45:59 debwrt postfix/smtpd[22520]: connect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    Nov  7 16:45:59 debwrt postfix/smtpd[22521]: connect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    Nov  7 16:45:59 debwrt postfix/smtpd[22522]: connect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    Nov  7 16:45:59 debwrt postfix/smtpd[22523]: connect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    Nov  7 16:45:59 debwrt postfix/smtpd[22524]: connect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    Nov  7 16:45:59 debwrt postfix/smtpd[22525]: connect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    Nov  7 16:46:00 debwrt postfix/smtpd[22526]: connect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    Nov  7 16:46:00 debwrt postfix/smtpd[22527]: connect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    Nov  7 16:46:00 debwrt postfix/smtpd[22528]: connect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    Nov  7 16:46:00 debwrt postfix/smtpd[22529]: connect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    Nov  7 16:46:00 debwrt postfix/smtpd[22530]: connect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    Nov  7 16:46:00 debwrt postfix/smtpd[22531]: connect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    Nov  7 16:46:00 debwrt postfix/smtpd[22532]: connect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    Nov  7 16:46:00 debwrt postfix/smtpd[22533]: connect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    Nov  7 16:46:01 debwrt postfix/smtpd[22534]: connect from rrcs-76-79-116-250.west.biz.rr.com[76.79.116.250]
    
    .. a tak dále a tak podobně, až do úplného zakousnutí systému o pět minut později. Takže asi nějakej zavirovanej kokos s kabelovkou ve Honolulu, HI, Kansas City, KS, Orange, CA nebo San Diego, CA. Vzhledem k odstupu od incidentu na abuse kašlu, ale začínám zkoumat jak je to možné. Modří asi už vědí, v /etc/postfix/main.cf mi chybí bezpečnostní pojistka (toto jsem nyní připsal):
    smtpd_client_connection_count_limit=5
    smtpd_client_connection_rate_limit=5
    
    Nu dobrá, ale stejně nechápu, proč to neodchytil fail2ban ?? PROTOŹE JSEM BLBEJ ! Když jsem to kdysi konfiguroval, neměl jsem instalovanej SMTP server a tudíž v /etc/fail2ban/jail.conf i v /etc/fail2ban/jail.local se skvělo nádherné defaultní:
    [postfix]
    
    enabled  = false
    port     = smtp,ssmtp
    filter   = postfix
    logpath  = /var/log/mail.log
    

    A na závěr jenom krátké poučení na téma UBNT bullet - v mé oblasti sítě používám heterogenní prostředí Debian/Mikrotik/UBNT/AirCa 8 s OpenWrt. Protože jsem měl velký útlum na kabelu, měnil jsem jedno OpenWrt za UBNT. Podařilo se mi sehnat starý Bullet 2, flešnul jsem nejnovější firmware a zjistil, že na rozdíl od firmware pro novější železo (Rockety,AirGridy etc) neobsahuje možnost nahrát SSH klíč. Hmmm. Tady se to řešilo, ale na první pokus mi to nejelo. Takže rady ptáka loskutáka (nejsem si jistý, která je ta nejsprávnější, proto píšu všechny, jejich kombinace zabrala):

    1. authorized_keys musí být RSA, jinak to nefunguje !
    2. pro jistotu jsem tento soubor dal nejen do doporučovaného /etc/persistent/.ssh ale i do /etc/persistent/
    3. authorized_keys musí mít v každém případě práva 600
    4. adresář .ssh musí mít práva 700
    5. po provedení změn je potřeba změny uložit (cfgmtd -w -p /etc/) a mašinu rebootovat (reboot)
    Na rozdíl od novějších kousků od UBNT taky nefunguje pro výpis připojených klientů wstalist, ale musí se použít starší a ověřený přístup wlanconfig ath0 list sta, který na oplátku vypíše další zajímavé informace, ale není tak "přesný" co se týče detekce klientů, kteří neposílají žádná data, ale jsou připojeni. A to je pro dnešek všechno, dobrou noc ;-)

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    =^..^= AmigaPower® avatar 17.11.2012 17:52 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kousající se Routerstation Pro, Alix, fail2ban a UBNT
    Alix stojí za velký hovno vašnosti... :-D
    17.11.2012 21:33 tomATOM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kousající se Routerstation Pro, Alix, fail2ban a UBNT
    Záleží na použití. Na takové to domácí žvýkání mi jeden doma funguje. Konkrétně jde o model 2D3 LX800. Nevím o něm....stejně jako o manželce po výplatě :-)
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.