Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
tftp -m binary -v 192.168.1.20 -c put debwrt-firmware-ar71xx-generic-ubnt-rspro-squashfs-factory.binTím máme prkno přeflešované a můžeme se věnovat systémovému disku. V mém případě jsem vzal za vděk starší 4GB SDHC kartou (Class 6), kterou jsem podle návodu připravil a přimountoval:
cfdisk /dev/sdb -> /dev/sdb2 swap na konec karty (130 MB), zbytek ext3 mkfs.ext3 -L DEBWRT_ROOT /dev/sdb1 tune2fs -c 0 -i 0 /dev/sdb1 mkswap /dev/sdb2 mkdir /tmp/debwrt mount /dev/sdb1 /tmp/debwrtA máme v /tmp/devwrt připojený nový filesystem. Pokud vše funguje tak, jak má, stačí rozbalit do rootu debwrt-rootfs-mips-2.0-1.tar.bz2 a debwrt-modules-brcm47xx-Broadcom-b43-2.6.34.5-angel-2.0-1.tar.gz, odmountovat kartu, narvat jí do desky a nastartovat.
Tiskni
Sdílej:
Embedded. Nějak ten trend nahrazovat OpenWRT DebWRTčkem tam kde to jen jde moc nechápu.
Nějak ten trend nahrazovat OpenWRT DebWRTčkem tam kde to jen jde moc nechápu.To jsem si říkal taky, dokud jsem nevyzkoušel OpenWrt 10.03.
Protože tím nahrazuji x86 routerAha, tak to je teda důvod.
LAMP, mrtg, ssh, vpn je imho i v OpenWRT, ale normální distribuce mi skýtá i leccos navrch (nejsem si jistý, jestli jen procmail a mutt i pro openwrt )Tak rvát do routeru i takové služby, to moc nevím. Když by to bylo vyhrazené, no tak budiž, ale takto teda nevim.
Jinak OpenWRT pro AirCA 8 co kompiloval Molekula byla bombaNo to bych ani neřekl. Kdyby to bylo v hlavní řadě, tak je to IMHO lepší.
Proč tam cpeš Debian (zvlášť když si to vaříš ze zdrojáků sám)? Přecijen i na obale je napsané, že je toA proč by Debian nemohl být na embedded zařízení, smím-li se zeptat?Embedded
očesané o manuálové stránky, dokumenty a jiné blbosti, vyházené nepotřebné funkce z programů, nahrazení lehčími verzemi
A to je možná právě ten problém. Ono, na SDHC je místa dost a 128MiB RAM taky není tak málo (ale zas tady je každej bajt dobrej...), tak proč nevyužít toho, že manuálový stránky nemusím prohlížet jinde, balíčky nemusím překompilovávat proto, aby měly víc než základní funkce a celkově je ten Debian prostě pohodlnější...
Píšeš, že máš WL-500gP. Já taky a USB mám 2.0
nahrazení lehčími verzemiZe kterých já občas teču.
žere jak míň na diskuV době, kdy se nedá sehnat menší flashka než gigabajtová.
tak hlavně v pamětiDebWRT má po nabootování v paměti 7 MiB, včetně plnohodnotného sshd a bashe.
Další věc je že nabízí spoustu všelijakých utilit navíc (třeba teď nově server pro připojení v případě že stanice nemá IP adresu ale jsou toho spousty jiného)Co konkrétně myslíš s tou IP adresou nevím, ale v době link-local adres nás to snad nemusí trápit. Na DebWRT podle mě můžeš mít všechno co na OpenWRT a ještě mnoho navíc.
pak třeba různé ovladače? Jádro jako jádro.
a hlavně téměř neomezené možnosti nastavení snad všeho skrze buildrootDebWRT jde snad taky nastavit.
Asu WL500gPTo jsme na tom stejně.
Nestane se, že budu někdy něco potřebovat a nebude to v repozitáři.No jo. To musíš znát buď ./scripts/feeds a nebo si udělat SDK a jde tím převařit téměř vše.
DebWRT má po nabootování v paměti 7 MiB, včetně plnohodnotného sshd a bashe.Srovnej s busyboxem, uClibc a dropbearem.
Jádro jako jádro.Nemáš recht. Vývoj probíhá právě v OpenWRT a až pak se to dostává do mainline (teda v závislosti na ovladači). Jinak nabízí i třeba proprietární drivery které dovolí mít více rozhraní na jednom radiu (každé dokonce nezávisle ve svém módu), různé drivery pro LEDky a tak. Ale to je jedno. Hádat se, no asi jsme prostě každý z jiného těsta.
DebWRT AFAIK použýívá jádra z OpenWrt...
Musí se tam nasmažit přes TFTPNo a to jsou právě ty nástroje, které u normálních distribucí chybí. Viz MTD. v podstatě si jen stáhneš nové jádro skrze libovolný nástroj (třeba skrze scp do /tmp), mtd -r write linux.trx linux (kde linux.trx je image s jádrem a druhý linux je název MTD parišny s jádrem) a rebootuješ do nového jádra. Docela by mě zajímalo jak takové věci bez Wikiny děláte, jestli vy jste tacoví géniové nebo já jen taková strašná lama. Jinak docela dost možností buď spuštění nebo přímo zápisu nového jádra nabízí i CFE.
Dík za článek. Ještě by se hodily nějaký testy, kolik to protáhne LAN->WAN a zatížení CPU při takové operaci. Taky co tam máš za WiFinu a zase jak to sviští.
Jinak, nevím přesně jak u RS Pro, ale normálně to s těma portama bývá tak, že je tam šestiportovej VLAN switch, do jednoho portu jde interní síťovka souteru, druhej je WAN a zbývající 4 LAN. První VLAN je pak router+WAN, druhá router+LAN. Nebo jsem to tak aspoň pochopil
mám dotaz na zkušenosti s debwrt.
V tuto chvíli používám Router Station Pro s OpenWrt Backfire 10.03.1-rc3. Používám router jako sdílený disk (samba), mám na něm OpenVpn, lightttpd a další. Systém je to minimalistický, to je pravda. Má však své nevýhody. Neobsahuje všechny balíčky, které potřebuji využívat, když jsem řešil šifrování na disku, zasahoval jsem do zdrojového kódu a modul jádra, který chci použít je po kompilaci nestabilní. Aktualizace na novější OpenWrt to pravděpodobně vyřeší, neobejde se to ale bez problémů.
Jestli jsem to pochopil správně, tak debWrt má balíčky převzané z Debianu a očekávám větší podporu a odladěnost oproti openWrt. Například postfix v openWrt není ještě připravený a od debWrt očekávám, že již je.
Zajímá mě, jestli je běh debWrt zásadně pomalejší oproti openWrt.
Jaké jsou zkušenosti s podporou balíčků. Chtěl bych si například napsat aplikaci, která bude využívat balíček imagemagic a konvertovat obrázky na PDF. V openWrt je tento balíček problém.
Dále jsem zvažoval připojení TV karty. Máte někdo zkušenost, zda procesor zvládne streamování tv po síti?
Mým cílem je vytvořit nízkoenergetický domácí server pro cca 5 uživatelů. Web potřebuji pro cca 15 uživatelů pro občasné čtení dat. Jestli to správně chápu, tak debWrt mi to může velmi usnadnit. Souhlasí nebo se mýlím?
Děkuji za Vaše názory.
S pozdravem
Petr Noseksice komentuji starou diskusi, ale byl jsem na dovolené, tak to snad omlouvá
Jestli jsem to pochopil správně, tak debWrt má balíčky převzané z Debianu a očekávám větší podporu a odladěnost oproti openWrt.
Nepochopil . DebWrt je openwrt jádro + Debian Squeeze pro mips.
Zajímá mě, jestli je běh debWrt zásadně pomalejší oproti openWrt. OpenWrt šlo hned pryč, takže porovnání nemám. Mohu ale pustit nějaký benchmark, který vymyslíte
Jaké jsou zkušenosti s podporou balíčků. Chtěl bych si například napsat aplikaci, která bude využívat balíček imagemagic a konvertovat obrázky na PDF. V openWrt je tento balíček problém.Je to Debian. Tečka. apt-get install
Dále jsem zvažoval připojení TV karty. Máte někdo zkušenost, zda procesor zvládne streamování tv po síti? Takovou zvrácenost jsem ještě nezkoušel, otázkou je nevelký výkon chudáka ARMa a existence ARMových ovladačů pro danou kartu (resp. spíše USB tentononc, protože miniPCI tuner asi neexistuje)
Mým cílem je vytvořit nízkoenergetický domácí server pro cca 5 uživatelů. Web potřebuji pro cca 15 uživatelů pro občasné čtení dat. Jestli to správně chápu, tak debWrt mi to může velmi usnadnit. Souhlasí nebo se mýlím?Pokud si odmyslím tu televizi, tak to debwrt celkem řeší. Osobně jsem k němu píchnul 1 TB USB disk a úzké hrdlo je USB .
Osobně jsem k němu píchnul 1 TB USB disk a úzké hrdlo je USB
.
A jakých rychlostí s tím dosahuješ?
Ohledně těch "benchmarků", docela by mě zajímalo, kolik paměti si vemou běžící aplikace..