Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
V tomto úvodním blogovém článku jen shrnu můj hardware - doufám, že tím nepřilákám zloděje :)))
ELIS je napsáno na nejstarší krabici, v které již mnoho let slouží můj první osobní počítač - PC 386, 8 MB RAM (jestli mě paměť neklame), 5,25 palce FDD (pamatujete to ještě ;) ), 80 MB (to není překlep !) disk, ISA síťovka standartu NE 2000. Žádná klávesnice, myš ani monitor. Prostě SERVER :))
JEC je napsáno na druhé krabici, v které běží K5 @133 MHz s 32 MB RAM. Po dlouhém váhání a několika upgradech jsem nainstaloval současný 2 GB disk, který je v ní dodnes. Moderní 3.5 FDD mechanika a DVD-R mechanika dovolují maximální využití tohoto výkonného stroje :). Vybavena je dvěma síťovými kartami, víc zatím není potřeba. Opět se jedná stroj bez periferií.
LYNX je nejnovější přírůstek, který již takřka kráčí s dobou (1000 MHz Celeron). Detailní konfigurace se průběžně mění podle stavu bazarových nabídek :)
Všechny tři stroje jsou propojeny koaxiálním kabelem ...
Tiskni
Sdílej:
Nejvíc mne dostal ten koax. Takže BNC všude? Jak je to stabilní?
Ovšem staré železo má tu výhodu, že se na něm více naučíte, jelikož musíte často improvizovat.