Štítky:
/etc/hosts,
AbcLinuxu,
Android,
ARM,
baterie,
bez,
BFU,
C,
Content Management System,
Debian,
délka,
distribuce,
DVB,
fórum,
fotky,
hardware,
HDMI,
hesla,
HP,
jádro,
jeho,
kamera,
klávesnice,
LCD,
LXQt,
mirror,
modul,
návod,
N900,
PDA,
problém,
programování,
psaní,
Sailfish,
screen,
spánek,
stroj,
tom,
USB,
video,
vývoj,
V4L,
wiki,
zabezpečení
Gemini I - je nadšení z návratu palmtopu na místě ?
12.7.2018 15:10
| Přečteno: 5215×
| Moje domácí muzeum :)
|
| poslední úprava: 12.7.2018 15:10
Dámy a pánové,
přišel čas trochu rozvířit stojaté vody Ábíčka lehce kontroverzním blogýskem. V červnu mi přišlo
Gemini PDA "f plný palbě na hlíně" (tedy bez zlatého krytu, ale jinak se všemi volitelnými doplňky kromě trička) a nyní o dovolené je konečně chvilka času ho rozpohybovat. Počáteční nadšení zatím lehce opadlo a o tom je tento článek.
Pokud by někoho zajímal unboxing, mám pár fotek, ale přijde mi, že krabice na produktu není to stěžejní (i když mám pocit, že spoustě jakožeredaktorů působí vyndavání z krabic nějaké sexuální potěšení). Po vyndání z krabice, i když byl slibován dualboot, Gemini nastartují do Androidu.
Filosofický úvod aneb k čemu bych chtěl Gemini používat
Abych neopisoval minulé texty, jenom krátce shrnu, že jsem leta používal HP 200 LX, které jsem se napůl úspěšně pokoušel nahradit EEE (viz můj starší blogýsek starý deset let), mezi tím zjistil, že na banální věci jako je telefonování je nejlepší hloupofon od Nokie (viz tento zápisek) a na hraní si N900 s Debianem. Nicméně N900 začala hardwarově odcházet, takže jsem po meditování tady na ábíčku na aukru koupil "nový" telefon N900, který mi víceméně bez problémů slouží čtvrtým rokem.
Co tedy od Gemini čekám ? Dočkal jsem se následujícího:
- Standardní OS - Android, Debian to splňují, Sailfish je zatím trochu neznámá
- Kvalitní HW klávesnici - osoba hlavního vývojáře je jakousi zárukou. Po vyzkoušení po HW stránce nemám co vytknout, po SW/rozložení budeme kritizovat níže
- Stroj, který se mi vejde do kapsy od kalhot a na kterém můžu psát text v autobuse ve stoje, zatímco se polovinou levé ruky držím tyče.
- Výdrž baterie nejméně celý den bez nutnosti být u zásuvky - s postupem času sice stoupá promořenost elektrickými přípojmkami, ale teoreticky by to Gemini mělo dát, v praxi jsem ještě neměl příležitost otestovat
Tohle jsou v podstatě parametry, který vychází ze stroje, který se zhruba dvacet let už nevyrábí. Podobně jako Psion, jehož milovníci jsou hlavní cílovkou Gemini. Mezi tím šel vývoj trochu dopředu a tak v mém seznamu přání přibyly další položky:
- Bylo by fajn, kdyby se při psaní poznámek daly občas vložit fotografie např. slajdů, když se to člověku nechce celé opisovat, nebo třeba krajiny. Na palmtopu jsem to řešil tak, že jsem si poznamenával čas a podle toho "pároval" fotky, což ale není moc praktické. Ideálně nějaká aplikace, co by to udělala.
- s výhodou by bylo, kdyby to celé bylo v Debianu a ne pod Androidem
- WiFi konektivita samozřejmostí
- jako mohlo by se s tím dát telefonovat ...
Jak si tedy Gemini stojí
Existuje
oficiální české diskuzní fórum, s vývojáři a ostatními postiženými se pochopitelně komunikuje v angličtině, což samozřejmě není na závadu věci (nicméně je otázka, jestli to zvládne BFU, ale ten stejně není cílovka). Celkem bych řekl, že to chodí, ale moc to neseje. Jsme na abcLinuxu a tak začneme Linuxem a Android si necháme jako druhý.
Debian Technology Preview (TP) 2
V době psaní tohoto zápisku se připravuje třetí verze Gemianu, jak autor Debian přiohnutý pro Gemini nazývá. Na to, aby se člověk dostal do LXQT je potřeba několik ne zcela triviálních, leč docela dobře zdokumentovaných kroků.
- Přes webovou stránku výrobce se připraví rozdělení "disku"
- Pomocí tohoto návodu se použije jejich flashtool - po několika marných pokusech s chybějícími knihovnami tady nebo onde jsem potupně naflešoval Gemini z Windowsového stroje. Třikrát fuj.
- První start je trochu delší, ale pak už to je docela svižné. Nastaví se klávesnice.
Hlavní dokumentace ke Gemianu roste
tady. Po instalaci je nutné udělat pár věcí popsaných
na wiki tu a Debian se stane celkem rozumně použitelným. I když některé aplikace jsou trochu specifické a nezvyklé, jde to

.
Co funguje
- bootuje to, nepadá to. V Idle (zavřené) žere 2,2% baterky za hodinu, což je víc, než Android, ale dá se to přežít
- klávesnice klávesuje (i česky), dá se "normálně" přemapovat
- wifi, BT USB networking bez problémů
- bočné tlačítko i při zavřeném Gemini řekne kolik je hodin (nebo se na to dá pověsit cokoliv jiného)
- údajně nějaký DVB dongl a jakási ethernetová síťovka - popisuje taky tady
Co nefunguje
- jaderné moduly. Out-of-box je Debian s jádrem bez povolených modulů. Buď to musíte zkompilovat jádro vlastní (cross-kompilace pro ARM 64 oficiální návod tady), nebo použít předvařené 3.18.41+. Pak přeflashovat (stačí dd, flashtool již netřeba), moduly lze kompilovat přímo na gemini. Byl jsem však nemile překvapen, když jsem ale ve stažené verzi jádra moc modulů nenašel
- viz níže
- Ethernetová karta v USB-C hubu (podle deviceID by to mělo být r8152), nenašel jsem ji ani v jaderném stromě :-/, i když by tam být měla - nebo návod tady ?
- "Šuplíková" ethernetová karta s modulem asix (i když z tou před mnoha lety v Debianu problém byl)
- HDMI převodník (v Androidu jen mirror, v Debianu lautr nic)
- ani jedna kamera (!). Jak jsem se dočetl na fóru, problémem je Mediatek a jeho Helios X27, ve kterém údajně neimplementoval rozhraní V4L - podobně jako HD7 telefon z číny popisovaný v jednom blogu. Jak to je či není se rozebírá taky ve dvou PDFkách tady a tady.
- plnohodnotný spánek. S ohledem na lineární pokles zbývající kapacity baterie to není až taková tragedie, ale je to zbytečná chybka.
Takže pro můj účel psát si poznámky a paralelně fotit t.č. nepoužitelné. Telefonování nezkoušeno, údajně v nějaké beta-fázi.
Android
V Androidu principielně funguje všechno, méně to žere. Ale i tak jsem zatím narazil na několik mušek, které si zaslouží zmínky:
Co nefunguje (nebo nefunguje podle mých představ) v Androidu
- Lock screen. Buď není žádné zabezpečení (heslo, gesto, pin), nebo musím před zadáváním hesla swajpovat po obrazovce. To je dost opruz. Možné řešení nechat vypnutý zámek obrazovky není ideální, na drhou stranu člověk můžemít Gemini pořád u sebe. Ale bezpečnostně prostě fuj.
- klávesnice s "alternativními" písmenami s dlouhým stiskem. Nejkratší nastavitelný "dlouhý stisk" je 100 ms a to je prostě moc. Na HPLX jsem psával běžně přes 300 úhozů za minutu a takhle prostě nejde "ť" psát. Podobný problém už se řešil na fóru a je trochu popsáno/vysvětleno tady. Někde doporučovali SwiftKey, což jsem ale ještě nezkoušel.
- Zaím jsem nenašel ani pod Androidem ideální aplikaci na poznámky. Z předinstalovaných se jeví jako nejlepší Keep, který ale nějak divně řadí pořízené fotky. Navíc by bylo ideální mít třeba kameru zapnutou pořád, malý náhled v rohu a rychle ťuknout a mít. Dlaší otázka je průběžné nahrávání zvuku. No uvidíme.
Software-independent opruzy
- Česká klávesnice je o písmeno posunutá, t.j. v hodrní řadě je mezi R a T "č", zatímco by mělo být "ř". Zbytečné plus vlevo na kraji. Chybí ť, ň, ď a ó.
- není zevní LCD display v zavřeném stavu, při použití jako telefon je člověk odkázán na 5 RGB LED - trochu mi to připomíná binární hodinky (šlo by kódovat základní barvy + délka svícení a pak to v hlavě překládat na ASCII, ale ...)
- USB 3.0 a rychlonabíjení jen "jejich" nabíječkou (ale s tím se dá žít)
Závěr
Zatím investovaných peněz nelituji, hračka je to po mechanické HW stránce dobrá, Mediatek asi trochu pokakal ty kamery, takže to vypadá, že se budu muset začít učit programovat pro Android :-/ a Debian si nechat jenom na hraní. Škoda, chtěl jsem ho mít jako primární OS, ale jestli nedojde k průlomu s tím kamerovým modulem, tak mi asi není přáno, protože kvůli tomu jsem "dokupoval" ten kamerový modul. Navíc Android je hlavním podporovaným (resp. "nejpodporovanějším") systémem od Planet Computers. Škoda.
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
12.7.2018 16:17
corwin78 | skóre: 10
| Ostrava
Re: Gemini I - je nadšení z návratu palmtopu na místě ?
12.7.2018 22:34
Martin HnN
Re: Gemini I - je nadšení z návratu palmtopu na místě ?
13.7.2018 11:58
rADOn | skóre: 44
| blog:
bloK
| Praha
Re: Gemini I - je nadšení z návratu palmtopu na místě ?
13.7.2018 13:19
kuba77 | skóre: 15
| blog:
kuba77
Re: Gemini I - je nadšení z návratu palmtopu na místě ?
13.7.2018 21:40
smazáno | skóre: 18
| blog:
smazáno
Re: Gemini I - je nadšení z návratu palmtopu na místě ?
15.7.2018 12:28
hydrandt | skóre: 35
| blog:
Kanál
| Herzogenburg
Re: Gemini I - je nadšení z návratu palmtopu na místě ?
15.7.2018 16:46
Tom K | skóre: 22
Re: Gemini I - je nadšení z návratu palmtopu na místě ?
Založit nové vlákno •
Nahoru