plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Když se nad tím zamýšlím, v podstatě hledám dvě věci, které by bylo ideální mít v jednom zařízení (byť to není nezbytně nutné): pohodlné zapisovadlo poznámek, kalendářů, kontaktů atd s bezproblémovou synchronizací na owncloud server a telefon který by se s tím synchronizoval. Obojí (nebo ta jedna společná věc) by měla mít slušnou výdrž na baterku nebo tak nízkou hmotnost, aby to bylo "únosné" i s battery packem. Těším se na náměty v diskuzi !
Tiskni
Sdílej:
dumbphone + OpenPandora - na Pandoře 2 dělá jeden HPLX blázen, jednička má dost blbou klávesnici. Pandoru sleduju, ale o dvojce se furt jenom píše
Myslíš DragonBox Pyra?
šmatlaplacka+HHKB - problém je v HHKB, není to úplně praktické, když stojíš v autobuse/šalině
V autobuse/šalině v prvé řadě nic nepíšu (proč bych to sakra dělal?). Kdybych náhodou psal, nepoužíval bych na to klávesnici s paradigmatem Sholesova psacího stroje, nýbrž něco na způsob MessagEase nebo akordové klávesnice.
fakt nebyl problém si poznamenat cokoliv kdekoliv, protože clamshell buď jednou rukou podržíš a druhou píšeš, nebo pak ty palce
V šalině se v prvé řadě držím nebo balancuju, abych neletěl v zatáčce nebo při (záporné) akceleraci. Když náhodou delší chvíli sedím, není problém vytáhnout něco jako Benq DeskSaver nebo Planck a normálně na tom psát.
S akordy jsem si chvíli hrál na Androidu, nemají diakritiku a celkově mne to úplně neoslovilo ...
K tomu mám několik poznámek:
Když chvíli sedím, není problém vytáhnout ani netbook, ale o tom to není. Kdo nevyzkoušel svobodu psaní s HPLX (nebo Psionem, ale to není má osobní zkušenost), nepochopí.
ad 1 - viz nížeKdo nevyzkoušel svobodu psaní s HPLX (nebo Psionem, ale to není má osobní zkušenost), nepochopí.
Ehm, měl jsem nějaký psion a jornadu 720. To druhé jsem asi rok skutečně používal na psaní poznámek ve škole, když nešlo mít normální laptop. Vracet se k tomu vážně nechci.
Mimochodem, na wikipedii píší (no dobře, citují ...), že největší borci na chorded keyboard psali až 75% své obvyklé rychlosti !
Matiasova half-QWERTY je tady úplně mimo. Co se používá ve stenografii? Aha, akordy.
hlavně vynalézání akordové klávesnice s diakritikou - nikde jsem neviděl rozumný návrh
Třeba GKOS a jenom do něj přidat mrtvé klávesy.
Jinak, třeba ASETNIOP je celkem rozumný koncept, akorát autor je arogantní magor a je to proprietární svinstvo.
Nebo jiné paradigma (MessagEase, 8pen,…).
Jornadu jsem neměl, takže nemohu srovnávat, ale minimálně po SW stránce jsou to úplně jiná zařízení (DOS vs. WinCE) a klávesnice je imho taky úplně jinak dělaná.
Třeba GKOS a jenom do něj přidat mrtvé klávesy. - to znamená upravit aplikaci nebo alespoň kontaktovat někoho z vývojářů. Navíc, osobně beru mrtvé klávesy jako nutné zlo pro méně frekventovaná písmena, ale ěščřžýáíé by měly mít svoji klávesu/gesto. Neříkám, že to nemá s GKOS klávesnicí šanci, ale nejsem lingvista abych to uměl správně navrhnout s ohledem na frekvenci a posloupnosti znaků v češtině
ASETNIOP - to je variace na výše uvedné, problémy asi stejné + magor vývojář
MessagEase - to jsem neznal, tenhle francouz to hezky rozebírá. Otazná je čeština, čili problém definování standardu nebo svoboda k předefinování, každopádně zkusím na testovacím zařízení
8pen - jen 32 písmen, to na češtinu nestačí, tudy cesta nevede
Pro úplnost dodám, že jsem zkoušel i ty glyfy z Palmu, je na to android apka, ve finále sice jakš takš rychlé, ale s neakceptovatelnýkm množstvím chyb.
minimálně po SW stránce jsou to úplně jiná zařízení (DOS vs. WinCE)
Ne, že by na tom tady záleželo, navíc tam šlo mít Linux.
Navíc, osobně beru mrtvé klávesy jako nutné zlo pro méně frekventovaná písmena, ale ěščřžýáíé by měly mít svoji klávesu/gesto. Neříkám, že to nemá s GKOS klávesnicí šanci, ale nejsem lingvista abych to uměl správně navrhnout s ohledem na frekvenci a posloupnosti znaků v češtině
Mrtvé klávesy jsou to nejlepší, co se češtině mohlo přihodit. Na složitosti přidávají jen minimálně (jedno nebo dvě tlačítka a ekvivalent (lepícího) Shiftu), přičemž velmi efektivně řeší psaní asi 15 (a víc) písmen. Jak je jinak řešit?
Ale celkově musím říct, že mne Android jako Linuxáka dost s*. Na rozdíl od N900 neumí vyhledávat v telefonním seznamu "reverzně", t.j. podle číslaPětkový Android (alespoň ten "čistý" na Nexusu) tohle umí, při vytáčení čísla na číselníku se objevují návrhy z telefonního seznamu.