plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Protože k práci potřebuji GraphPad, který pod Wine perfektně funguje až na to, že se v něm nedá vytvořit nebo otevřít žádný soubor, tak se pozvolna schyluje k potupné instalaci Windows. A protože žijeme v 21. století, tak samozřejmě chci instalovat virtuální stroj. Poradí mi někdo jaký ?
Zdá se, že můj procesor neumí (nebo se tak alespoň tváří) VT, takže co jsem tak pochopil, tak Xen/KVM nemá moc cenu. Ve hře tedy zůstává VirtualBox,VMware a qemu. Zatím jsem prošel Ubuntí fóra a přes názory v nich uvedené dozrávám ke quemu. Je nějaký důvod proč bych měl jít do něčeho jiného ?
Tiskni
Sdílej:
Zacina me bavit huntovani chyb ve Wine, clovek vidi jak jsou zprasene Widle a hlavne mnohe komercni programy i velke slavy, autori vi, proc jsou uzavrene a zdrojaky si radsi jako ostudu drzi v trezoru ;)Jééé, nechceš opravit ten bug ve Prismu a ušetřit mi tak instalaci Widlí ?
Linux se holt snaží, aby komerční programy měly těžkou pozici...Linux se o nic takového nesnaží.
Linux se holt snaží, aby komerční programy měly těžkou pozici - a firmy na něj kašlou.Nejen komerční programy, ale obecně nezávislí producenti software (hezká zkratka ISV). Pokud třeba Petr Vaněk udělal sqlitemana, proč si to může každý uživatel Windows okamžitě nainstalovat, kdežto uživatelé Linuxu musejí čekat, než někdo udělá ten správný balíček pro jejich distribuci? Když to popíšu - Windows/Mac: jeden vývojář + jeden člověk, který udělá instalátor. Linux: jeden vývojář + n balíčkářů, kteří udělají balíček pro x verzí n distribucí. Bohužel celkové (nejde jen o peníze, ale i o čas mnoha lidí) náklady na distribuci software v Linuxu jsou potom mnohem větší.
Když to popíšu - Windows/Mac: jeden vývojář + jeden člověk, který udělá instalátor. Linux: jeden vývojář + n balíčkářů, kteří udělají balíček pro x verzí n distribucí.co prispieva k celkovej spokojnosti vsetkych userov, nazrozdiel od zatinania zubov nad jedinou distribuciou windows/mac...
co prispieva k celkovej spokojnosti vsetkych userov, nazrozdiel od zatinania zubov nad jedinou distribuciou windows/mac...Snad není takový problém (v případě OSS programu) udělat opravné vydání balíčku, pokud bude špatný? Ale proč na defakto stejné věci musí trávit čas tolik talentovaných lidí, kteří by mohli pracovat na něčem jiném? Já možná něco dělal špatně, ale z hromady OSS software (Psi, Putty, Gimp, OO.org, ...), které jsem na Windows používal jsem binárním releasem nikdy zuby neskřípal. Jen to není tak pohodlné, jako v Linuxu.
Ale proč na defakto stejné věci musí trávit čas tolik talentovaných lidí, kteří by mohli pracovat na něčem jiném?neviem o tom, ze by v debiane boli viackrat balickovane tie iste veci. co sa deje inde sa ma vobec netyka...
hovorim o distribuciach -- takze tebe vyhovuje windows?Proč každý, komu se něco nelíbí na Linuxu a poukáže na Windows je musí mít rád? Psal jsem o tom, že na Windows mi jeden release od jednoho člověka také funguje a nemám s tím problém. Tak proč na Linuxu musí dělat stejný release o tolik lidí víc?
neviem o tom, ze by v debiane boli viackrat balickovane tie iste veci. co sa deje inde sa ma vobec netyka...A to je právě ta pitomá omezenost na distribuce! U mě to funguje, co se děje jinde mě nezajímá! Takže to vede k tomu, že je třeba sqliteman dostupný pro Windows, Suse a Fedoru a Debianisté si prostě musí sehnat někoho, kdo ten balíček pro něho udělá. Což je zbytečné (zvlášť, když jde o uživatelský program), protože rozdíly mezi jednotlivými distribucemi prakticky nestojí ani za řeč (většina kódu je logicky stejná).
Proč každý, komu se něco nelíbí na Linuxu a poukáže na Windows je musí mít rád? Psal jsem o tom, že na Windows mi jeden release od jednoho člověka také funguje a nemám s tím problém.a ja zas hovorim, ze "funguje" je malo. ja chcem aby to fungovalo k mojej plnej spokojnosti! a preto je mi ukradnute co robia ostatni, ja sa staram len o to ako to funguje mne (t.j. v debiane)
vobec som nehovoril o tom ci nieco funguje, ale o tom, ze neviem preco by som sa mal starat o ine distribucie? co som ich pestunka alebo co? nech sa staraju sami o seba, je to ich volba...neviem o tom, ze by v debiane boli viackrat balickovane tie iste veci. co sa deje inde sa ma vobec netyka...A to je právě ta pitomá omezenost na distribuce! U mě to funguje, co se děje jinde mě nezajímá!
Což je zbytečné (zvlášť, když jde o uživatelský program), protože rozdíly mezi jednotlivými distribucemi prakticky nestojí ani za řeč (většina kódu je logicky stejná).pre ludi s tvojim nazorom tu je vzdy make && make install. si clovek, ktory nedokaze ocenit pohodlie kvalitneho balickovacieho systemu. pre inych ludi by si sa tohoto pohodlia vzdal? taky clovek si zasluzi akurat self-extracting executable!
OS Name: Microsoft(R) Windows(R) XP Professional x64 Edition OS Version: 5.2.3790 Service Pack 2 Build 3790No problemo.
Problém neumožňuje systému Windows přesně ověřit stav licence pro tento počítač. Kód chyby: 0x800703e6
. Po intentivním googlování jsem se dozvěděl, že chyba je někde v qemu-síťovce, že si z ní nějak Widle neumí vzít fingerprint a že se musí nainstalovat SP1/2. Stahovat takovou krávu přes GPRS se mi fakt nechce ... Tak nevím, asi začnu hledat disketu abych mohl naistalovat W98 ...