Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Po updatu na Ubuntu 8.04 (viz minulý příspěvek) jsem zjistil, že mi nefunguje automount na flešky a podobný binec. Pro prostudování příslušného vlákna na Ubuntím fóru jsem zjistil, že oficiální řešení je update na 8.10. Na to nemám čas a chuť, takže jsem chvíli dumal a skončilo to krátkým skriptem.
#!/bin/sh
vecho Kontroluji média &
cmd=$(echo "echo " $(dmesg|grep "sd.: sd.1"|egrep -v "sda|sdb|sdc"|sed -e s/"\(.*\):\(.*\)"/"\2"/g|sort|uniq|sed -e s/" "/"; \/usr\/bin\/gnome-mount -d \/dev\/"/g ) )
echo $cmd>/tmp/tmpbin
sh /tmp/tmpbin
Příkazu vecho si nevšímejte, ten jen volá jednořádkový skript
espeak -v cs "$*"
.Mám 3 disky /dev/sda-c, proto ten egrep -v, zbytek nechť je považováno za výměnné médium. Pokud už dříve připojené zařízen není k dispozici, tak to nevadí, protože gnome-mount ho prostě tiše nepřipojí.Odkaz na skript jsem hodil na plochu a jenom na něj poklepu po připojení flešky a je to ...
Tiskni
Sdílej:
No jo, dělá to to samé jako můj program, jenom to k tomu navíc potřebuje rootovská práva . Moje řešení díky gnome- mountu roota nepotřebuje ...
Na cerstve instalaci 8.04.1 ale automount funguje.