Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Obecně se traduje, že instalace programů ve Windows je jednodušší a zvládne jí cvičený gibon, zatímco v Linuxu se musí "čarovat v příkazovém řádku". Poprvé jsem narazil na důkaz, že to může být za určitých podmínek i obráceně. Předmětem důkazu je OpenVPN. Na Linuxu je to mnohem jednodušší ...
cd C:\Program Files\OpenVPN\ rename config config.bak linkd config e:\dirHurá. Symlink ukazující na flešku je hotový. A už s nám objevuje connect ... Connect a běžíme. Uffff.
Ctrl+alt+T (spustíme konzoli) sudo apt-get install openvpn Yes (chvíle čekání) cd /media/FLESKA/dir sudo openvpn client.confError: Cannor allocate TUN/TAP dev dynamically.
* - poznámka na základě diskuze níže: tímto výrokem mám na mysli, že v Kobyle je modul "natvrdo" kompilovaný v jádře, zatímco Ježek ho má jako volitelný modul zasunutelný modprobem. Myslel jsem si, že je to pochopitelné, ale zdá se, že asi není ...
Tiskni
Sdílej:
Zkuste zadat příkaz:
apt-cache search openvpn
podrbat se na hlavě a následně zadat:
apt-get install network-manager-openvpn
Ano network manager má i modul openvpn, ale není defaultně jen nainstalován.. doporučuji vám hlubší seznámení s výše uvedenými příkazy. Evidentně s linuxem začínáte :)
BTW oba mají TUN v jádře, jen je třeba jej zavést :D
openssl pkcs12 -nocerts -passout stdin -in cert.p12 -out userkey.pem openssl pkcs12 -nokeys -clcerts -in cert.p12 -out usercert.pem openssl pkcs12 -nokeys -cacerts -in cert.p12 -out userca.pem
sudo aptitude install texlive-latex3 texlive-lang-czechslovak texlive-latex-recommended
Ale vždyť telnet je i na novějších Windows.
Jen není nainstalovaný by-default (musí se nainstalovat přes "Turn Windows features on or off" Control Panel).
A trochu me prekvapuje, ze nekoho napdane delat symlinky na NTFS driv nez se podivat, jestli v tom configu nejde zmenit cestaNo jo, tak to dopadá, když člověk o noční službě najde několik málo minut a napadají ho kacířské myšlenky o symlinkách ... symlincích ,,, prostě symbolických odkazech