Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Obecně se traduje, že instalace programů ve Windows je jednodušší a zvládne jí cvičený gibon, zatímco v Linuxu se musí "čarovat v příkazovém řádku". Poprvé jsem narazil na důkaz, že to může být za určitých podmínek i obráceně. Předmětem důkazu je OpenVPN. Na Linuxu je to mnohem jednodušší ...
cd C:\Program Files\OpenVPN\ rename config config.bak linkd config e:\dirHurá. Symlink ukazující na flešku je hotový. A už s nám objevuje connect ... Connect a běžíme. Uffff.
Ctrl+alt+T (spustíme konzoli) sudo apt-get install openvpn Yes (chvíle čekání) cd /media/FLESKA/dir sudo openvpn client.confError: Cannor allocate TUN/TAP dev dynamically.
* - poznámka na základě diskuze níže: tímto výrokem mám na mysli, že v Kobyle je modul "natvrdo" kompilovaný v jádře, zatímco Ježek ho má jako volitelný modul zasunutelný modprobem. Myslel jsem si, že je to pochopitelné, ale zdá se, že asi není ...
Tiskni
Sdílej:
Zkuste zadat příkaz:
apt-cache search openvpn
podrbat se na hlavě a následně zadat:
apt-get install network-manager-openvpn
Ano network manager má i modul openvpn, ale není defaultně jen nainstalován.. doporučuji vám hlubší seznámení s výše uvedenými příkazy. Evidentně s linuxem začínáte :)
BTW oba mají TUN v jádře, jen je třeba jej zavést :D
openssl pkcs12 -nocerts -passout stdin -in cert.p12 -out userkey.pem openssl pkcs12 -nokeys -clcerts -in cert.p12 -out usercert.pem openssl pkcs12 -nokeys -cacerts -in cert.p12 -out userca.pem
sudo aptitude install texlive-latex3 texlive-lang-czechslovak texlive-latex-recommended
Ale vždyť telnet je i na novějších Windows.
Jen není nainstalovaný by-default (musí se nainstalovat přes "Turn Windows features on or off" Control Panel).
A trochu me prekvapuje, ze nekoho napdane delat symlinky na NTFS driv nez se podivat, jestli v tom configu nejde zmenit cestaNo jo, tak to dopadá, když člověk o noční službě najde několik málo minut a napadají ho kacířské myšlenky o symlinkách ... symlincích ,,, prostě symbolických odkazech