Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Jako obvykle jsem s "povýšením distribuce" počkal zhruba měsíc po vydání, abych si ušetřil neodladěné Intelí ovladače a podobné radosti a aktualizoval jsem Jankovitého Ježka na Kulhavou Kobylu - zatím na 2 počítačích, které jsou pod mou vládou. Jednoduše řečeno - Bububuntu kráčí dobře, ale špatným směrem.
V rámci objektivity musím předeslat, že v obou případech (Jankovitý Ježek 32 bitů na Intel Core2Duo a Jankovitý Ježek 64 bitů na Intel i7) proběhl upgrade hladce, i když na můj vkus trval nechutně dlouho. Po upgradu mne pobouřily následující věci (a možná jich bude víc, toto je jen pozorování za první dva dny)
Tiskni
Sdílej:
. A navíc poslední dobou toho čím dál tím víc bastlím v bash/sed/awk/mysql atd... S tím leoprdem jsem nevěděl, že na non-mac stroji je nelegální, moc jsem zatím neměl potřebu jablka studovat ... jsou mi věci ...
Anebo si kup Maca jako já a do půl roku na něm budeš mít stejně zas Linux, teda pokud programuješ.?
To jsem se dozvedel teprve pred tydnem, at jde cely Japplko do haje, je to normalne prevleceny M$.
Debian se rozbíjí při apt-get dist-upgrade (resp. návod je tak složitý, že jsem ho vzdal)vim /etc/apt/sources.list aptitude update aptitude dist-upgrade :)
. To že je nebo není v jádře příslušný modul neznamená, že gnome-terminal začne používat PC-speaker, pravda, vyhazovat ovladače od zvukovky jsem nezkoušel, ale to mi přijde celkově příliš brutální. Já chci, aby zvukovka zvučila a spíkr pípal ... My odchovanci DOSu víme své ...
xset b ona
Tell pulse audio to load the x11-bell: In /etc/pulse/default.pa uncomment the following line: load-module module-x11-bell sample=bell-windowing-system, viz např. toto. Viz též toto. No evidentně Ubuntu není tou pravou distribucí pro lidi lačné po pípání. Doporučuju Debian.
počítač zabezpečen párem jméno/hesloUživatelské jméno je bezpečnostní prvek? Odkdy?
Prostě jsou ještě desktopy, které nemají reproduktory (a jsou k tomu celkem rozumné důvody).A mnoho notebooku nema separatni PC-speaker a musi pipat pres zvukovku (ackoliv obvykle se to reseni na urovni kernelu kdy driver zvukovky vytvari i pc-speaker rozhrani, nikoliv az na urovni pulseaudio).
Musel jsem utéct k Debian Stable, jedinej problém, co mě trápí - mám kernel z backportů (.30-bpo.1), ale staré X/intel drivery = pomalost 2D. Ručně backportovat X se mi nechce, ještě nevím, co s tím provedu.
Ale jsem rád, že mi pulseaudio neužírá 0.2MB/s z RAM jenom proto, že je puštěné a že mi devicekit nepolluje CDROM a nezatěžuje při tom plně jedno jádro.
protože používám aplikaci, která je zabalená jen pro CentOS + Debian + Ubuntu tak nevím, kam utéct.Mozna ti jen chybi prehled v distribucich a nebo nechapu problem. Zkousel jsi treba Mint? Tam by ta aplikace nebezela? A co uplne jinou distribuci a zkompilovat to ze zdrojaku?
Jo vidis, na to jsem ani nemyslel. Konvertor pro rpm <-> deb pokud vim existuje. A jestli ne, tak proste zjistit, co vse balicek obsahuje a ty soubory jednoduse archivovat rucne a rozbalit v jine distribuci. V nejhorsim se budou muset "jen" resit zavislosti. Ttvrdit ze neni alternativa k ubuntu a pritom mit vyber z 50 distribuci je zvlastni.
alien
) aplikací klíčové.
Přihlašovací obrazovka nabízí seznam uživatelů.
sudo -u gdm gconftool-2 --set /apps/gdm/simple-greeter/disable_user_list --type bool true