Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »mdadm
by to bylo jedno, jemu stačí, že je to blokové zařízení. Ale bylo by asi potřeba zasáhnout do inicializačních skriptů, protože v distribucích se obvykle nejdřív inicializuje SW RAID a potom LVM.
-m, --mirrors Mirrors
Creates a mirrored logical volume with "Mirrors" copies. For example, specifying "-m 1" would result in a mirror with two-sides; that is, a linear volume plus one copy. Specifying the optional argument "--nosync" will cause the creation of the mirror to skip the initial resynchronization. Any data written afterwards will be mirrored, but the original contents will not be copied. This is useful for skipping a potentially long and resource intensive initial sync.
Specifying the optional argument "--corelog" will create a mirror with an in-memory log verses a disk-based (persistent) log. While this removes the need for an extra log device and *may* be slightly faster, it requires that the entire mirror be resynchronized upon each instantiation (e.g. a reboot).
sda1
, sda3
, sdb1
a sdb3
, striktně vzato by neměla poznat, které dvojice smí použít pro mirror a které ne.
udev
bez nějakého přesvědčování vytvořil /dev/sda16
s major 8 a minor 16, tak to bych za bug bez váhání označil.
RAID stihnul přepsat MBRja myslel, MBR neni soucasti raidu, nebo se mylim?
V tomto případě ne. Jeho součástí by byl, kdybyste sestavil pole z celých disků, tj. např.
mdadm --create /dev/md0 --level=1 --raid-devices=2 /dev/sda /dev/sdb
Záleží na tom, z čeho máte to pole sestavené. V tomto případě ale došlo k tomu, že program, který měl v úmyslu přepisovat /dev/sda16
, přepsal ve skutečnosti /dev/sdb
, takže přepsal MBR v místě, kde očekával obyčejný BR oddílu.
Jakou ma vyhodu rozdelit disk na tolik oddilu?
Proč na tolik, to nevím, ale obecně tím můžete zajistit, že můžete používat pro různé účely různé typy filesystému, různé parametry mountu (nosuid
, nodev
apod.) a že zaplněním jednoho filesystému (třeba /var/log
) nepřivedete systém do tak zoufalého stavu, jako kdybyste měl všechno na jednom. Ale při větším počtu filesystémů je vhodnější použít LVM, protože máte téměř jistotu, že u některého z nich neodhadnete správně předem potřebnou velikost.
ja myslel, MBR neni soucasti raidu, nebo se mylim?Neměl by být. V tom je právě pointa celého příspěvku - že mdadm špatně pobral zařízení a místo sda16-sdb16 mirroroval sdb-sdc. Pak už součástí RAIDu je
Jakou ma vyhodu rozdelit disk na tolik oddilu?Nejsou všechna vajíčka ve stejném košíku. Příklad: vypnou proud/přepětí/zásah blesku/HW havárie disku+vrcholná smůla: odejdou data na partišně, na kterou se zrovna zapisovalo (já vím, že to není moc pravděpodobné, ale není to dlouho, co jsem řešil TOTÁLNĚ LEHLOU ext3 kdy se mi nepodařilo zrekonstruovat (pořádně) ani z jedné ze záloh FATky). Pokud bude víc partišn tak budu řekněme pracovat s databází a přijdu o databázi (no dobrá, mám RAID1, takže o ni asi nepřijdu, taky už nemám EXT3, ale riziko stále existuje i když je řádově nižší) ale o výsledky statistického hodnocení v jiném adresáři ne. Čili zhruba toto je moje motivace.
Uz pred casem jsem dospel k nazoru, ze nejlepsi ohradky pro data jsou obycejne adresare
TOTÁLNĚ LEHLOU ext3Znepokojující. Používám ext3 právě z důvodu spolehlivosti.
takže o ni asi nepřijdu, taky už nemám EXT3Co tedy používáte? Existuje něco spolehlivějšího než ext3?
Tiskni
Sdílej: