Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
No jo, to jsem si v tom zmatku neuvědomil Je to samozřejmě tak, místo původních cca 60 MB máme:
jirka@localhost:/var/cache/apt$ du -h 1,6M ./archives/partial 1,9G ./archives 2,0G .
Takže je to přesně tak ... čili ty 2 GB jsou jen dočasné. Ale stejně jsem root přestěhoval na větší partišnu.
Já ty aktualizace snáším čím dál hůř.
Míval jsem Debian testing a rolling update. Jenže pak jsem psal diplomku, nechtěl jsem si nic rozbít a na aktualizace se vykašlal. (Ne že by se ten testing nějak často rozbíjel, ale prostě jsem se soustředil na diplomku.)
Pak jsem přesedlal na Ubuntu, jednou z motivací bylo, že systém je půl roku beze změn (verzí) a jednou za půl roku se udělá velký upgrade, který je ovšem odzkoušený.
Zase, ne že by upgrady Ubunu byly nějaké extra nekvalitní. Ale přece jenom, člověk na pár drobností obvykle narazí - v mém případě to byly nějaké věci kolem powersaved (mám notebook). Takže mám tendenci ty upgrady oddalovat, třeba i o rok. Jenže pak je potřeba provést dva upgrady za sebou, což se mi moc nelíbí. To už raději udělám čistou unstalaci, která je přece jenom spolehlivější.
Když už se k upgrade (reinstalaci) rozhoupu, je to obvykle tím, že se v upstreamu nakupilo dost novinek, o které stojím - u programů, které používám. Takže bych v podstatě chtěl něco jako Windows . Prostě core systém bych měnil jednou za několik let (nemyslím si, že jako uživateli mi posledních 9 releasů jádra přinesla něco zásadního) a mezitím bych upgradoval jenom aplikace, co používám.
Teď občas udělám to, že si nějaký balíček naportuji z aktuálního Ubuntu do své verze (aby seděla verze glibc) - kdyby se hrálo nakompatibilitu ABI, nemusel bych nic překládat. Myslím, že na takové "vyzobávání hrozinek" se hodí Gentoo, ale to zase nechci z jiných důvodů.
Ono to chce mít co nejvíc věcí repozitářových, potom to tolik nebolí ... Já jsem původem Debianista, ale Ubuntu zvítězilo ve verzi 7.04 protože tehdejší Stable Debian (Sarge) mi nenadetekoval SCSI DVR-RW a neměl jsem čas to moc zkoumat a jen tak na vyzkoušení jsem měl na disku image Bubuntu ... A zatímco při dist-upgrade mezi Debianem 3 a 4 se mi systém drobátko rozsypal, tak výše popsaný dvojskok proběhl překvapivě hladce.
Dokonce mi teď v Xkách začal chodit hezky pivot (i kdyý autokonfigurace vypnula českou klávesnici ). Teď teprve vidím, o co jsem přicházel. Na většinu věcí je lepší obrazovka na výšku
.
Ale na routeru mám stejně Debiana
Ono jde o to, co je to hodně zastaralý. Kamarád takhle "zapomněl" gentoo asi rok a měl problém to všechno zaktualizovat. Jinak samozřejmě Debian rulezz, ubuntu u mně vyhrálo v podstatě jen proto, že Debian byl v té době asi 1-2 měsíce před vydáním Etche ...
Tiskni
Sdílej: