Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 00:28
No jo, to jsem si v tom zmatku neuvědomil Je to samozřejmě tak, místo původních cca 60 MB máme:
jirka@localhost:/var/cache/apt$ du -h 1,6M ./archives/partial 1,9G ./archives 2,0G .
Takže je to přesně tak ... čili ty 2 GB jsou jen dočasné. Ale stejně jsem root přestěhoval na větší partišnu.
Já ty aktualizace snáším čím dál hůř.
Míval jsem Debian testing a rolling update. Jenže pak jsem psal diplomku, nechtěl jsem si nic rozbít a na aktualizace se vykašlal. (Ne že by se ten testing nějak často rozbíjel, ale prostě jsem se soustředil na diplomku.)
Pak jsem přesedlal na Ubuntu, jednou z motivací bylo, že systém je půl roku beze změn (verzí) a jednou za půl roku se udělá velký upgrade, který je ovšem odzkoušený.
Zase, ne že by upgrady Ubunu byly nějaké extra nekvalitní. Ale přece jenom, člověk na pár drobností obvykle narazí - v mém případě to byly nějaké věci kolem powersaved (mám notebook). Takže mám tendenci ty upgrady oddalovat, třeba i o rok. Jenže pak je potřeba provést dva upgrady za sebou, což se mi moc nelíbí. To už raději udělám čistou unstalaci, která je přece jenom spolehlivější.
Když už se k upgrade (reinstalaci) rozhoupu, je to obvykle tím, že se v upstreamu nakupilo dost novinek, o které stojím - u programů, které používám. Takže bych v podstatě chtěl něco jako Windows . Prostě core systém bych měnil jednou za několik let (nemyslím si, že jako uživateli mi posledních 9 releasů jádra přinesla něco zásadního) a mezitím bych upgradoval jenom aplikace, co používám.
Teď občas udělám to, že si nějaký balíček naportuji z aktuálního Ubuntu do své verze (aby seděla verze glibc) - kdyby se hrálo nakompatibilitu ABI, nemusel bych nic překládat. Myslím, že na takové "vyzobávání hrozinek" se hodí Gentoo, ale to zase nechci z jiných důvodů.
Ono to chce mít co nejvíc věcí repozitářových, potom to tolik nebolí ... Já jsem původem Debianista, ale Ubuntu zvítězilo ve verzi 7.04 protože tehdejší Stable Debian (Sarge) mi nenadetekoval SCSI DVR-RW a neměl jsem čas to moc zkoumat a jen tak na vyzkoušení jsem měl na disku image Bubuntu ... A zatímco při dist-upgrade mezi Debianem 3 a 4 se mi systém drobátko rozsypal, tak výše popsaný dvojskok proběhl překvapivě hladce.
Dokonce mi teď v Xkách začal chodit hezky pivot (i kdyý autokonfigurace vypnula českou klávesnici ). Teď teprve vidím, o co jsem přicházel. Na většinu věcí je lepší obrazovka na výšku
.
Ale na routeru mám stejně Debiana
Ono jde o to, co je to hodně zastaralý. Kamarád takhle "zapomněl" gentoo asi rok a měl problém to všechno zaktualizovat. Jinak samozřejmě Debian rulezz, ubuntu u mně vyhrálo v podstatě jen proto, že Debian byl v té době asi 1-2 měsíce před vydáním Etche ...
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.