Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Na rozdíl od většiny "normální" populace jsem se rozhodl tentokrát - když to časopis umožňuje - neposílat rukopis jako .doc ale v LaTeXu.Na LaTeXu je dobré to, že je to textový formát, takže je vždy možné ho alespoň ručně zpracovat. Pokud se rozhodli umožňovat zasílání v LaTeXu, měli by tak činit s plným vědomím toho, že ten formát dokážou zpracovat.
gnuplotu, GIMPu a podobných OSS.Nenapadají mě dva odlišnější programy ze stejné oblasti. Hovořit o gnuplotu, GIMPu a podobných OSS mi přijde jako parádní nesmysl.
První otázka je jasná: "Jak to mám upravovat ?" Otevřeš tex ne ? "No jo, ale vono mně to nejde vodevřít." Po několika minutách evangelizace na téma LyXTady bych se už zastavil na tom, že nedokážou pracovat s inzerovanými formáty.
Nechceme průhledné TIFFyNeschopnost upravit si průhledný format do neprůhledného aniž by tě s tím otravovali, to je fakt gól.
Můj časopis se rozhodl, že tiffy musí být CMYK (naštěstí mám kolegu s Fotošopem, protože v Linuxu bych si na tenhle problém musel vzít měsíc dovolenou)Jako by editace obrázků nějak zásadně souvisela s operačním systémem.
font management program asi Linux nemáCo by to mělo být a jak by ti to mělo v daném případě pomoct?
I když se jedná o open-access CC-like časopis, který propaguje LaTeX, píšou tam i různě postižení techniční jedinci, s LaTeXem si připadám jako bojovník s větrnými mlýny a co se týče obrázků, cítím se být perzekuován. Nicméně vše dobře dopadlo a snad článek přijmou...Spíš to vyznívá, že to původně dělal někdo, kdo to uměl, ale musel to předat někomu jinému. To se stává. Ale popravdě řečeno když chci dodat text, tak se mi jako vhodnější jeví buď nějaký vylepšený text (wiki-like nadpisy, hvězdičkované zvýraznění), nebo ještě lépe HTML (generované třeba z té wiki-like syntaxe, to už je jedno). Obrázky ať už si tam dolepěj, jak chtěj.
Děs a běs. Nemůžu si pomoct, ale tvůj příspěvek na mě působí dojmem, že jsi něco pochopil hodně špatně. A oni nejspíš taky.Myslím, že já ne, viz níže.
Na LaTeXu je dobré to, že je to textový formát, takže je vždy možné ho alespoň ručně zpracovat. Pokud se rozhodli umožňovat zasílání v LaTeXu, měli by tak činit s plným vědomím toho, že ten formát dokážou zpracovat.Vtip je v tom, že TeX se posílá až úplně nakonec a před tím se nahrává PDF preview vyrobené za použití jejich šablony. Bez obrázků, ale s legendami k obrázkům (takže vysázím pro spoluautory preview s obrázky a před odesláním z toho vlastní obrázky vyházím a nahraju jejich úžasným webovým systémem)
gnuplotu, GIMPu a podobných OSS. Nenapadají mě dva odlišnější programy ze stejné oblasti. Hovořit o gnuplotu, GIMPu a podobných OSS mi přijde jako parádní nesmysl.Pokud chci udělat hezký graf, pak použiju gnuplot a výstup do eps. Když dělám bitmapu, tak v GIMPu. Mezi "podobné OSS" patří třeba Rko, z kterého lezou grafy, ImageMagick a vím_já_co_ještě na bitmapy ...
První otázka je jasná: "Jak to mám upravovat ?" Otevřeš tex ne ? "No jo, ale vono mně to nejde vodevřít." Po několika minutách evangelizace na téma LyX - Tady bych se už zastavil na tom, že nedokážou pracovat s inzerovanými formáty.To bylo o spoluautorech, nikoliv redakci časopisu
Nechceme průhledné TIFFy - Neschopnost upravit si průhledný format do neprůhledného aniž by tě s tím otravovali, to je fakt gól.Jj, vopruzáci.
Můj časopis se rozhodl, že tiffy musí být CMYK (naštěstí mám kolegu s Fotošopem, protože v Linuxu bych si na tenhle problém musel vzít měsíc dovolenou).Přiznejme si to otevřeně - OSS je s CMYKem na štíru, widle + Masox mají "ten fotošop".Jako by editace obrázků nějak zásadně souvisela s operačním systémem.
font management program asi Linux nemáNevím, ale v té chybové hlášce to radíCo by to mělo být a jak by ti to mělo v daném případě pomoct?
Spíš to vyznívá, že to původně dělal někdo, kdo to uměl, ale musel to předat někomu jinému. To se stává. Ale popravdě řečeno když chci dodat text, tak se mi jako vhodnější jeví buď nějaký vylepšený text (wiki-like nadpisy, hvězdičkované zvýraznění), nebo ještě lépe HTML (generované třeba z té wiki-like syntaxe, to už je jedno). Obrázky ať už si tam dolepěj, jak chtěj.Obrázky se nahrávaj separé, většina lidí dodá Word. Bohužel časopisů co používají tenhle redakční systém není málo ...
Přiznejme si to otevřeně - OSS je s CMYKem na štíru, widle + Masox mají "ten fotošop".Je otázne, ako často je používanie CMYK naozaj nutné a zmysluplné (hlavne ak sa to používa so vstupnými dátami, ktoré nie sú CMYK).
Pokud chci udělat hezký graf, pak použiju gnuplot a výstup do eps.Nemyslím, že zrovna gnuplot s EPS je ta nejlepší cesta k hezkým grafům pro použití v texových dokumentech. Pokud si člověk nedá spoustu práce s nastavováním, tak má výsledek většinou jiné fonty, jiné tlouštky čar atd., takže celý ten graf pak hrozně bije do očí jak nezapadá do textu. Taky když jsem naposled používal gnuplot, tak moc dobře neuměl ani pitomou českou diakritiku, o pokročilejší matematice ani nemluvě. JedináSprávnáCesta(tm) jsou podle mě v současné době řešení založená na PGF/TikZ, např.: * gnuplotí výstup do PGF (asi by mohl být lepší než eps, ale pořád fuj gnuplot) * čistý TikZ sám o sobě dokáže lecos nakreslit, umí i nějakou základní kooperaci s gnuplotem. Pokročilejší věci se v tom ale dělat nedají. * balík pro latex s názvem
pgfplots
, což je nádstavba nad PGF/TikZ právě pro kreslení grafů. Tady se už toho dá udělat celkem dost, ale už jsem narážel na problém toho že TeX má dost omezené výpočetní schopnosti (např. neumí velká čísla).
* já ted používám matplotlib s PGF výstupem. Bud to volám z pythonovského skriptu, anebo to používám interaktivně z ipythonu. V porovnání s gnuplotem to má nesrovnatelně širší možnosti. Jen člověk musí trochu umět python.
Gnuplot má výstup epslatex, kdy vyrobí texový dokument s popisky a zvlášť grafiku v EPS. Člověk si pak daný obrázek zkompiluje TeXem sám. Není to dokonalé (gnuplot hádá, kolik místa má nechat na popisky), ale v podstatě to funguje.
TiKZ je více texový, ale na specializované nástroje nemá. Jednoduchý graf nebo stavový automat umí, ale pokud člověk potřebuje složitější nebo rozsáhlejší vizualizaci, tak gnuplot nebo dot poslouží stále lépe.
Na cem jste se konkretne zasekl o open dokumentem ?Na lenosti/nedostatku motivace to psát kvůli jednomu případu.
Jinak by se mi hodil nejaky algoritmus, jak odradkovavat - konverze na p nebo br elementy v xhtml. Asi jsem cetl zatim malo specifikaci (element text:p + styly).Nedávno jsem napsal něco podobného pro cherrytree. V podstatě to bere html bez
<p>
tagů a vyrobí je to na základě odřádkování podobně, jako to funguje tady na abclinuxu.
Muzu Vam poslat soukrome workspace do Eclipse. Casem to asi budu stejne opensourcovat. Spise jako vyukovy material a jen nekde vystavit....Zatím to nepotřebuji, ale až zas budu, tak si o to napíšu. Každopádně díky za nabídku.
- 50% lidi Vam doda ODT nebo Word. Tak 20% z celku Word. Zejmena docx.
To je u linuxového webu dost smutné.
Zrejme uchádzači predpokladajú, že keď sa tam používa linux,unix, tak si poradia aj docx. Iná možnosť je, že iné nepoznaju. Napíš aký formát by bol ideálny. Varianty Wordu sú problém. Každá verzia iný formát a spätna kompatibilita je otázna. Ja väčšinou používam PDF. Tam je šanca, že to budú mať na protistrane nainštalované.
Napíš aký formát by bol ideálny.V dnešní době je de facto standardem pro sdílení hotových tiskových dokumentů PDF, které ty sám používáš.
Iná možnosť je, že iné nepoznaju.
Jejich problém. Nashledanou.
Napíš aký formát by bol ideálny.
PDF/A. Případně, kdyby to někdo poslal v PostScriptu, zaujal by ještě víc. Přinejhorším ten odt, ale jako posílat životopis, tedy finální dokument, ve formátu určeném na editaci ... to je mi prostě nějak proti srsti.
Různé wiki-like značkovací jazyky
Mně stačí jeden, možná dva.
se člověk musí naučit a pak si je pamatovat
Och, jak strašné! Wie ein Horror!
to obnáší pamatování si naprosto náhodných informací, které na rozdíl od HTML, nedávají vnitřní smysl
Vnitřní smysl a HTML v jedné větě? Na čem jedeš?
Jeden používá pro nadpisy # na začátku řádku
Překvapivě se to obvykle moc neliší od konvencí používaných třeba v e-mailech už po desetiletí.
Naučit se takový jazyk je asi jako naučit se základy Pythonu — oproti začátkům programování v Javě.
Mně stačí jeden, možná dva.No, to se máš.
Och, jak strašné! Wie ein Horror!Ono je docela nahovno pořád řešit, jestli se v tomhle dělá tučný text
*
, **
, __
, '''
, nebo nějakým dalším nesmyslem, který zrovna autorům přišel dokonale smysluplný.
Vnitřní smysl a HTML v jedné větě? Na čem jedeš?HTML používá pro tagy anglické zkratky, které jsou navíc stejné z různých editačních nástrojů, jako je třeba word. Uznávám, že psát je ručně je docela opruz, ale zapamatovat si je je imho podstatně lehčí a v životě se to hodí víc.
Tiskni
Sdílej: