V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Protože jsem se na svých strojích Widlousů úspěšně zbavil téměř před 10 lety (nebojte, oslavný článek bude ), tradičně jsem razil přístup - když jsou to Windowsy, tak na to nešahám. Tady mi ale nic moc jiného nezbylo, takže jsem je jal bádat, jak to udělat. Vydal jsem se na google (resp, startpage, pochopitelně) a zjistil jsem, že jsem to neměl dělat
.
Tady mi nejdřív poradili vboxvmservice, s kterým jsem strávil romantický večer při svíčkách, ale a ni to nepomohlo. Alternativa navrhovaná na blogu Oráklu zvaná VirtualboxServerService taky nefunguje. Ráno moudřejší večera a tak jsem to v tomto okamžiku takticky zabalil.
Ráno mi
tady mi poradili, jak udělat .bat soubor, který pustí virtuálku (vyzkoušeno, chodí - prostě
cd "c:\Program Files\Oracle\VirtualBox\"
VBoxHeadless.exe -s {vm_name} -v on
- za starých časů bych tam ještě dal na začátek @echo off a jako druhý krok upatlat VBS skript, který to pustí bez terminálu:
Set WshShell = WScript.CreateObject("WScript.Shell") obj = WshShell.Run("vm.run.bat", 0) set WshShell = NothingNaivně jsem si myslel, že vbs se dá pustit jako .bat (nebo .sh
V tento okamžik tedy máme příkaz, který zcela "headless" spustí virtuálku. Fajn. Takže ještě aby tohle spustili Widle před přihlášením usera. Po té, co jsem se dle návodů tady a tady mořil s tím, jak pustit bat/VBS jako service (Službu) jsem konečně našel to co jsem hledal: otázku na Stack Overflow. A u ní geniální odpověď Stephena Martina: Why not simply set it up as a Scheduled Task that is scheduled to run at start up?
Takže hupky šupky k Widlím, ctrl-escape, Ovládací panely, najít "plánovat úlohy" a ejhle, úloha virtualboxu tam už je. Takže jako admin pravý myš a přes obligátní "Vlastnosti" upravit usera pod kterým se to spouští (pro jistotu ve skupině administrátorů, s funkční plochou a otestovaným virtualboxem), přepnout "Možnosti zabezpečení" na "Stupstit nezávisle na přihlášení uživatele, do aktivačních událostí přidat "Nová" "Při spuštění systému" a "při přihlášení uživatele" zakázat ("logicky" doubleclick a dole odškrtnou "povoleno" ...) a v záložce "Akce" přidal za VBoxservuce,exe -tray ještě něco jako "C:\windows\System32\wscript.exe c:\run_my_vbox.vbs". V případě virtualboxu ještě doporučuju zrušit defaultní volbu "zastavit úlohu, pokud běží déle než ..." - teoreticky by k tomu nemělo dojít, ale co kdyby ... . No a volbu: Pokud je již úloha spuštěna, bude pouužřito toto pravidlo: nechat na "nespouštěn novou instanci" - ono by se asi nic moc nestalo, ale ...
Nu a to je celé. Z hlediska uživatel se nic neděje, pozornější uživatel si možná všimne, že jeho stroj má o jednu IP adresu navíc a ve Virtualboxu nejde jeden stroj spustit ale jinak je vše OK.
Tiskni
Sdílej: