Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
dumbphone + OpenPandora - na Pandoře 2 dělá jeden HPLX blázen, jednička má dost blbou klávesnici. Pandoru sleduju, ale o dvojce se furt jenom píše
Myslíš DragonBox Pyra?
šmatlaplacka+HHKB - problém je v HHKB, není to úplně praktické, když stojíš v autobuse/šalině
V autobuse/šalině v prvé řadě nic nepíšu (proč bych to sakra dělal?). Kdybych náhodou psal, nepoužíval bych na to klávesnici s paradigmatem Sholesova psacího stroje, nýbrž něco na způsob MessagEase nebo akordové klávesnice.
fakt nebyl problém si poznamenat cokoliv kdekoliv, protože clamshell buď jednou rukou podržíš a druhou píšeš, nebo pak ty palce
V šalině se v prvé řadě držím nebo balancuju, abych neletěl v zatáčce nebo při (záporné) akceleraci. Když náhodou delší chvíli sedím, není problém vytáhnout něco jako Benq DeskSaver nebo Planck a normálně na tom psát.
S akordy jsem si chvíli hrál na Androidu, nemají diakritiku a celkově mne to úplně neoslovilo ...
K tomu mám několik poznámek:
Když chvíli sedím, není problém vytáhnout ani netbook, ale o tom to není. Kdo nevyzkoušel svobodu psaní s HPLX (nebo Psionem, ale to není má osobní zkušenost), nepochopí.
ad 1 - viz nížeKdo nevyzkoušel svobodu psaní s HPLX (nebo Psionem, ale to není má osobní zkušenost), nepochopí.
Ehm, měl jsem nějaký psion a jornadu 720. To druhé jsem asi rok skutečně používal na psaní poznámek ve škole, když nešlo mít normální laptop. Vracet se k tomu vážně nechci.
Mimochodem, na wikipedii píší (no dobře, citují ...), že největší borci na chorded keyboard psali až 75% své obvyklé rychlosti !
Matiasova half-QWERTY je tady úplně mimo. Co se používá ve stenografii? Aha, akordy.
hlavně vynalézání akordové klávesnice s diakritikou - nikde jsem neviděl rozumný návrh
Třeba GKOS a jenom do něj přidat mrtvé klávesy.
Jinak, třeba ASETNIOP je celkem rozumný koncept, akorát autor je arogantní magor a je to proprietární svinstvo.
Nebo jiné paradigma (MessagEase, 8pen,…).
Jornadu jsem neměl, takže nemohu srovnávat, ale minimálně po SW stránce jsou to úplně jiná zařízení (DOS vs. WinCE) a klávesnice je imho taky úplně jinak dělaná.
Třeba GKOS a jenom do něj přidat mrtvé klávesy. - to znamená upravit aplikaci nebo alespoň kontaktovat někoho z vývojářů. Navíc, osobně beru mrtvé klávesy jako nutné zlo pro méně frekventovaná písmena, ale ěščřžýáíé by měly mít svoji klávesu/gesto. Neříkám, že to nemá s GKOS klávesnicí šanci, ale nejsem lingvista abych to uměl správně navrhnout s ohledem na frekvenci a posloupnosti znaků v češtině
ASETNIOP - to je variace na výše uvedné, problémy asi stejné + magor vývojář
MessagEase - to jsem neznal, tenhle francouz to hezky rozebírá. Otazná je čeština, čili problém definování standardu nebo svoboda k předefinování, každopádně zkusím na testovacím zařízení
8pen - jen 32 písmen, to na češtinu nestačí, tudy cesta nevede
Pro úplnost dodám, že jsem zkoušel i ty glyfy z Palmu, je na to android apka, ve finále sice jakš takš rychlé, ale s neakceptovatelnýkm množstvím chyb.
minimálně po SW stránce jsou to úplně jiná zařízení (DOS vs. WinCE)
Ne, že by na tom tady záleželo, navíc tam šlo mít Linux.
Navíc, osobně beru mrtvé klávesy jako nutné zlo pro méně frekventovaná písmena, ale ěščřžýáíé by měly mít svoji klávesu/gesto. Neříkám, že to nemá s GKOS klávesnicí šanci, ale nejsem lingvista abych to uměl správně navrhnout s ohledem na frekvenci a posloupnosti znaků v češtině
Mrtvé klávesy jsou to nejlepší, co se češtině mohlo přihodit. Na složitosti přidávají jen minimálně (jedno nebo dvě tlačítka a ekvivalent (lepícího) Shiftu), přičemž velmi efektivně řeší psaní asi 15 (a víc) písmen. Jak je jinak řešit?
Ale celkově musím říct, že mne Android jako Linuxáka dost s*. Na rozdíl od N900 neumí vyhledávat v telefonním seznamu "reverzně", t.j. podle číslaPětkový Android (alespoň ten "čistý" na Nexusu) tohle umí, při vytáčení čísla na číselníku se objevují návrhy z telefonního seznamu.
Tiskni
Sdílej: