abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede

    25.2.2008 22:42 | Přečteno: 12402× | Ubuntu

    Protože Wiki je dneska v módě, řekl jsem si, že jí na svou doménu nainstaluji. To jsem ale netušil, že poslední verze vyžadují PHP5 ...

    První problém, na který jsem na našem společném virtuálním serveru narazil byl PLESK, který vyžadoval php4. Po nějaké době dohadování jsme se rozhodli, že bez Plesku přežijeme a postupili jsme o krok dál. Bez větších problémů jsem vyměnil mod-php4 za mod-php5. Phpinfo zahlásilo PHP5. Hurá. Jenže přestalo fungovat phpbb, v kterém mám pár vlastních modifikací. Po chvíli odlaďování jsem našel množinu asi 10ti funkcí v includes/functions.php, kvůli kterým to nejspíš přestalo fungovat. Ovšem vidina toho, že budu na "ostrém" serveru překopávat zdrojáky takového molocha, jakým je phpBB se mi moc nelíbila. Ještě jednou jsem prohlabal abíčko i google a našel návod, který doporučoval instalaci přes fastcgi. Tudy cesta také nevede, respektive jsem ji vzdal v okamžiku kdy jsem nebyl schopen přesvědčit apače, aby phpčka spouštěl a nepsal jen 404ku ... Na dvou portech se mi 2 instance Apache pouštět nechce (a už vůbec ne tak prasácky jak je popsáno v blogu). Gentoo rady ani tohle mi moc nepomohlo

    Vzhledem k časovému presu tak v podstatě zbývají tři řešení - buď si přečíst PHP4 - 5 migrační příručku a portnout phpBB2 do 5ky, nebo upgradnout phpBB2 na phpBB3 (a přeprogramovat všechny moje vychytávky, přemigrovat databázi a tak podobně, nebo halt nainstalovat MediaWiki 1.6.0, což je poslední release, který běží pod PHP4.

    P.S.: našel jsem docela zajímavé tipy na wiki ze ZČU

           

    Hodnocení: 67 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    onion avatar 25.2.2008 23:35 onion | skóre: 8 | blog: onion | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede

    S paralelnim provozem php4 a php5 ti neporadim nicmene mam trochu zkusenosti s prechodem na phpBB 3.x.

    Konverze probehla bez nejmensiho problemu, je to otazka cca dvou kliknuti v instalatoru, chvili to trva (v zavislosti na velikosti DB). DB jsem mel tusim v UTF-8 a s cestinou zadny problem nebyl. Taky je dost slusna sance, ze svoje "vychytavky" nebudes muset prepisovat, protoze skok od 2.x k 3.x prinesl obrovske mnozstvi funkci a dost mozna, uz jsou tvoje vychytavky integrovane

    25.2.2008 23:35 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede
    No tak nevim; vanilla phpBB funguje normalne pod PHP5. Jestli sis tam dobastlil nejakou neumetelskou sragoru co to nezvladne, tak to je celkem tvuj problem. Jo BTW Gentoo rady fungujou, ale to chce asi ponekud jiny pristup. Suma sumarum - pokud neco nefunguje dodnes pod PHP5, tak bude lepe ten rozbity kram smazat a vyhodit.
    26.2.2008 07:54 Georgius | skóre: 24 | blog: jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede
    Já mám tu polskou modifikaci (modified by Przemo) z dob, kdy jsem neměl sílu bastlit phpBB mody (to je fakt hrůza) + vlastní překlad + jeden celkem elegantní (i když ne tak moc) mod přidávající vlastní tag do textu (+ vkládání parametrů přes menu a tak). To co mne zarazilo je, že PHP5 umírá při definici funkce. To by se slušně vychovanému jazyku nemělo stávat, řekl bych, že by měl umřít s nějakou inteligentní hláškou a ne ticho po pěšině ...
    26.2.2008 09:49 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede
    Modifikovany phpBB -> bleeesmrt. To to nijak neaktualizujes, nebo jak to delas? Takhle modifikovany jsme meli squirrelmail na hostingu, ktery sice potom vypadal opravdu uzasne, ale jakakoliv aktualizace byla naprosto nemozna jinym zpusobem, nez vyzobavanim zaplat z CVS a patchovanim souboru. Never more!
    Věroš avatar 26.2.2008 00:14 Věroš | skóre: 24 | blog: Co není v hlavě | 49.29 s.š., 16.54. v.d.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede
    Použít PHP4 jako CGI a PHP5 jako modul?

    Alternativa 2: virtuální stroje - neměl jsem sílu migrovat stávající uživatele z PHP4 na PHP5 a tak jsem jim udělal malý XEN...
    Školím Ansible
    26.2.2008 00:26 azurIt | skóre: 34 | blog: zatial_bez_mena
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede
    pri PHP cez CGI som mal problem napr. s Joomlou (nefungovala spravne)
    26.2.2008 11:38 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede
    php4 a php5, oba ako fastcgi :-)
    výhoda: nepotrebuješ suexec, fastcgi sa dá spúšťať mimo chroot-u httpd, dokonca i na inom stroji, vieš reštartnúť php (memory-leaky) bez nutnosti reštartu httpd, pri použití napr lighttpd môže jeden httpd používať viacero fastcgi serverov, pre každý virtual host vlastný user-id, atď, atď
    26.2.2008 08:59 pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede
    co treba mit 2 apache a kazdej s vlastnim php. ten php5 muze byt poveseny bud na jine ip nebo na jinem portu a pripadne ten puvodni na nej muze i neco redirectovat.
    26.2.2008 09:37 Georgius | skóre: 24 | blog: jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede
    Dobrý nápad, ale máme jen 1 ks IP veřejné :-(. Viset na jiném portu mne napadlo, ale jsou proxyny, které tam pak člověka nepustí (v práci proxyna pustí 80+https a tím to končí). Čili jedině jedno php mít na http a jiné na https ...
    Věroš avatar 26.2.2008 09:52 Věroš | skóre: 24 | blog: Co není v hlavě | 49.29 s.š., 16.54. v.d.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede
    A co mod_proxy v rámci Apache?
    Školím Ansible
    26.2.2008 10:02 Georgius | skóre: 24 | blog: jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede
    jejda, to mne nenapadlo. Díky za inspiraci.
    Věroš avatar 26.2.2008 10:06 Věroš | skóre: 24 | blog: Co není v hlavě | 49.29 s.š., 16.54. v.d.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede
    A nebo ještě lepší - požadavky protáhnout přes nějakou reverzní cache (squid, varnish, lighthttpd) a tam je třídit.

    Spotřeba paměti Apache drasticky klesne, protože nebude muset čekat na ty zas***é klienty na pomalých linkách...

    Měl jsem takhle pod rukou kamarádův server shozený jenom stahováním statických obrázků - stahovalo je moc lidí najednou a protože tam běželo i PHP, tak každý jeden potomek Apache sežral paměť, jako by používal i PHP - a že jí nebylo málo. Pak už to šlo z kopce, swapování a rychlá smrt při trashování. Jenom blbý předřazený squid tomu výrazně pomohl.
    Školím Ansible
    26.2.2008 20:16 pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede
    ten jeden apache muze bejt na privatni ip (klidne i na 127.0.0.1 ci 127.0.0.2) a dostavat se na nej muzou lidi pres reverzni proxy jak uz bylo receno.
    26.2.2008 09:54 VRtulnikk | skóre: 17 | blog: blogisek | Rokycany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede
    Prez .htaccess lze nastavit ruzne parsovani pro ruzne adresare... cili le nastavit jako vychozi PHP5 a pro jeden adresar jako vychozi PHP4... jedno vsak musi bezet jako modul, druhe jako CGI ...nemel jsem s tim problem.
    26.2.2008 10:04 Georgius | skóre: 24 | blog: jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede
    Přes .htaccess ? Nechtělo by se ti pastnout nějaký příklad ?
    26.2.2008 10:11 VRtulnikk | skóre: 17 | blog: blogisek | Rokycany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede
    AddHandler php5-cgi .php
    Action php5-cgi /php5cgi/php
    
    ...takto lze napriklad nastavit pro vsechny .php soubory v adresari a podadresariich jako vychozi PHP5, ikdyz je jinde PHP4
    26.2.2008 10:29 Georgius | skóre: 24 | blog: jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede
    Hmm, browser hodí 404, v errorlogu nic, v normálním logu

    mojeIP - - [26/Feb/2008:09:27:34 +0000] "GET /php5 HTTP/1.0" 301 604 "-" "blablablabla"

    to jsem z toho jelen
    Michal Fecko avatar 26.2.2008 10:26 Michal Fecko | skóre: 31 | blog: Poznámkový blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 a PHP5 na jednom apači - kudy cesta nevede
    "Přátelé, tudy ne, tudy cesta opravdu nevede" :-D

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.