Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 05:07
z toho nebude pekná diskusia:) vizionár zakladateľ
Čo je to pre teba kapitalizmus?Mňa by skôr zaujímalo, čo je pre Teba.
Občas mi je z podobných primitívnych škatuliek blbo, pretože čo viac si môže J&T alebo Penta priať, než istota, že raz jedni alebo druhí budú bližšie ku korytu.Prepáč, ale nie je mi jasné, čo si chcel povedať.
Pre mňa je kapitalizmus napr. sociálne riešenie chudoby.Co si pod tim mam konkretne predstavit?
primitívnym osočovaním oponenta - obyčajného človeka, lebo tým
zbytočne konzervuješ terajší stav.Aj takto to môže byť:).
spoločenský systém ... teoretický(!)Čo máš na mysli pod "teoretický systém"? Niektorú zo sociálnych utópií?
spoločenský systém pred priemyselnou revolúciounapr. tento? :) Ak chceš niečo hodnotiť, musíš to s niečím porovnateľným porovnať, a jedno i druhé musíš mať predtým podrobne rozobraté. Až potom môžeš zvážiť dôkladne pre a proti. Tak myslím, že to máš asi zmáknuté:).
No a? Svet je plný šťastných ľudí.aspoň vidíš, že viac peňazí na viac konzumácie šťastie neprináša:)...lenže takto asi šťastie v chudobe nevyzerá ešte si uvedom, že v mladosti máš zdroj šťastia aj v žľazách s vnútorným vylučovaním:)... časom sa ten prirodzený zdroj vyčerpáva a tiež už budeš vedieť, čo ako šťastie len vyzeralo:)...a doľahne na teba viac zodpovednosti nielen za seba. Potom ti nebude tak celkom ľahostajné, v čom to budú musieť žiť "tí druhí".
Aby štát - spoločnosť nepodľahla rozkladu, nemôže v nej prevládnuť taký egoistický individualizmus a bezohľadná, dravá konkurencia.Egoisticky individualismus a bezohledna, drava konkurence existovala od usvitu veku az do nastupu blabolivych socialistu, co tak radi rozdeluji cizi penize. A jak je vidno, jeste tady jsme, a praveka, staroveka, feudalni ani kapialisticka spolecnost rozkladu nepodlehla. O rozkladu zase blaboli spise ti, v relativnim komfortu zijici socialisti, co uz rozdrbali vsechny cizi i pujcene penize. Kdyz se zeptas prumerneho cinana, brazilce nebo inda, zda vidi perspektivu sve zeme a sve spolecnosti zcela cerne, zda vidi jen zhorsujici se bidu, zmar, zchudnuti vsech a upadek, dockas se asi uplne jine odpovedi, nez kdyz se na totez zeptas rozmazleneho reka nebo francouze, ktery si tu "socialne spravedlivou a citlivou" dobu, kdy se mel jak prase v zite uz uzil. Ted pomalu prichazi na to, ze fakt neumi o nic vice nez ind, ci cinan, a neumi to ani o nic lepe, a proto opravdu, ale opravdu neexistuje zadny duvod, proc by za tutez praci mel dostavat 50ti nasobek hodnoty. Ze ma drazsi zivobyti? A nebude to tim, ze jeho rozezrane okoli take, zcela neudrzitelne, ceka 50ti nasobek realne ceny sve prace?
Levice neni nutne socialismus a pravice neni nutne kapitalismus, to za prve.
Thank you, Cpt. Obvious.
Za druhe, ze je neco siroky pojem neznamena, ze ho nemuzeme urcit jako pricinu.
Samozřejmě, je potřeba ukázat prstíčkem na viníka.
mozna, kdyby Detroit nebyl tak kapitalisticky
Kdyby byly v prdeli ryby, nemusely by bejt rybníky.
Samozřejmě, je potřeba ukázat prstíčkem na viníka.Ne, ja ukazuji prstem na pricinu, ne na vinika. Kapitalismus (i kdyz v tomto pripade slo spis o absenci systemu nez o jeho pritomnost) neni osoba, aby mohla vinikem neceho.
Jestli kapitalismus nutne vede na konzumni kulturu je otazka.Moderný kapitalizmus k nej dospel. Či je to nevyhnutnosť, alebo nie, o tom uvažuje aj ten film. Je o.i. o alternatíve, možno tiež nevyhnutnej. Ktovie.
Treba i o socialismu se da rict, ze byl konzumniTo, čo sa tu nazývalo "socializmom" malo s jeho definíciou veľmi málo spoločného a tá proklamovaná "socialistická demokracia" bola úplnou fikciou. A tiež to prechádzalo vývojom a jednotlivé etapy toho systému sa značne líšili. Jednoznačne to ku konzumu spelo v 80. rokoch - preto by som navrhovala naozaj tú "nežnú" resp."sametovú" revolúciu premenovať na banánovú. Veď aj výsledok tomu zodpovedá:).
Nicmene, existuji lide, co se tady chlubili tim, co si koupili a tedy co si mohou dovolit. Takze zda se, ze nekdo ma potrebu byt na tom lepe nez soused. Ja teto psychologicke potrebe moc nerozumim, ale hodne lidi to tak zrejme citi.V tomto sme na tom úplne rovnako:), ja keď už, tak vymetám sekáče a keď ukoristím zaujímavý kúsok, ktorý ma esteticky uspokojí, nezabudnem zdôrazniť, že stál 2 eurá:), po čom nasleduje nabádanie dobroprajných kolegýň, aby som zdroj svojho tajila a predstierala, že to mám z nejakých menej potupných zdrojov a za oveľa väčšie prachy:). To je ozaj zaujímavý jav - a dôvod asi podobný tomu, prečo mali Američania v obľube tie obrovské autá. Nemyslím si, že to chovanie je neľudské - ale myslím si, že je detinské:).
aby som zdroj svojho šatníka tajila...
Občas mi je z podobných primitívnych škatuliek blbo+1
ako inak by sa ku mne dostali filmy, ako je TENTO?Čtením blogů na abclinuxu :)
místo toho, abychom využili něco co umíme a prachy cpali místo do tunelů (pardon - do dotací) do výzkumu a vývoje abychom třeba za těch 40 let měli obnovitelné zdroje samostatně životaschopné a výdělečné ...+1 Tedy až na to, že financování výzkumu nemusí mít vždy přímou souvislost s jeho výsledky. A kolikrát by stačilo, aby vzdělávací systém tomu výzkumu a potenciálním budoucím výzkumným pracovníkům nestál v cestě.
A kolikrát by stačilo, aby vzdělávací systém tomu výzkumu a potenciálním budoucím výzkumným pracovníkům nestál v cestě.Tak to zmeňte v záujme svojich detí. Príďte s alternatívou vo vzdelávaní podobne ako kedysi prišla napr. tá Mária Montessori a dokázala, že to ide aj so zaostalými deťmi, dokonca lepšie ako s tými "normálnymi" v klasickom systéme. Že by chýbali ozajstní nadšenci, ktorí majú jasnú predstavu, čo vlastne chcú?
Tak to zmeňte v záujme svojich detí.Mnozí i z návštěvníků tohoto portálu, dělají, co můžou. Jenže ono to není o tom napsat pedagogickou publikaci, kde se tisíckrát objeví slovo „alternativní“, že.
Jenže ono to není o tom napsat pedagogickou publikaci, kde se tisíckrát objeví slovo „alternativní“, že.To ja neviem, pedagogické spisy nevydávam:). Všetky svoje teórie čerpám z praxe:). Už som si nejakú alternatívu cez prázdniny vyskúšala - a asi by ma to bavilo (aj zadarmo) i na dôchodku. Ale nemôžem prezradiť podrobnosti, lebo by sa to nestretlo s pochopením u týchto teoretikov .:)
Mnozí i z návštěvníků tohoto portálu, dělají, co můžou.konkrétne počiny kvôli podeleniu sa o nápady? aspoň jeden - dva?
tak by to měl být celoplošný zákaz povinného odpoledního vyučování.Naše decká sú v škole do 13.00, 14.00 ojedinele majú 8. hod. do 15.00. Keby sa chceli niečmu venovať, myslím, že by si čas našli - a s uvoľňovaním na všelijaké záujmové aktivity (napr. ak chlapec chodí na spoločenské tance, niekto si robí vodičák a pod.) je to veľmi liberálne. Problém tkvie naozaj skôr v tom, ako sú odmala navyknuté tráviť voľný čas- aké "aktivity" mali v ponuke, keď rástli. Veď už decká ani nehrajú vonku futbal(divné ticho na ihrisku si všíma už generácia mojich detí!). Nevedia si podľa vlastnej fantázie vymyslieť hru. Ešte tak napodobňovať zombíkov:) z nejakého filmu. A to sme tu na vidieku vlastne. Čo potom deti z takej Prahy? Škola sa sťažuje na materiál, materiál na školu, že ho nedokáže skvalitniť... Mne z toho vychádza jedine, že by to chcelo nejaký nápad, ako to zmeniť... No a tá demokracia by mala byť o tom, že by sa to malo týkať väčšiny, nie iba tej menšej časti, ktorá je ešte tvorivá a motivovaná pre to poznávanie... Lebo ak sa to bude ešte viac oddeľovať priepastnými rozdielmi, tá demokracia bude v ohrození.
Naše decká sú v škole do 13.00, 14.00 ojedinele majú 8. hod. do 15.00. Keby sa chceli niečmu venovať15:00 je ještě celkem dobrý čas, pokud je člověk na městské dopravě, 14:00 by podle mě bylo lepších, hlavně jde o to mít nějaký čas, který je za normálních okolností garantovaný pro všechny. Aby dítě nemuselo v listopadu zahodit své zájmy jenom proto, že se někdo ve vedení blbě vyspí a přidá tam odpoledku. A nejlépe ani v září.
Čo potom deti z takej Prahy?V lecčems jsou stejné jako ty ostatní. Arabská nabízela sportovní hry. Super věc, kterou si vybírali lidi, kteří chtěli, nebyla nijak vázaná na ročník (na čtyřletém gymplu v pohodě). Omská, kde jsem byl na předtím na osmiletém, ta pokud vím nenabízela nic. Ale nesmyslné odpoledky vznikaly na obou. Navíc na Omské byla dost špatná učitelská kultura a příliš velký počet lidí z učitelského sboru nesnášel (alespoň cizí) děti.
No a tá demokracia by mala byť o tom, že by sa to malo týkať väčšiny, nie iba tej menšej časti, ktorá je ešte tvorivá a motivovaná pre to poznávanie... Lebo ak sa to bude ešte viac oddeľovať priepastnými rozdielmi, tá demokracia bude v ohrození.V dětství je tvořivá většina. stačí se dívat kolem sebe. Školní docházka je jedna z prvních příležitostí, kdy je člověk o tvořivost připravován. A projevuje se to ve všech směrech, od matematiky, přes psaní, až po hudebku a výtvarku. Samozřejmě je možné tvořivost ztratit už před nástupem do první třídy, ale to se podle mě týká jen menšiny.
V dětství je tvořivá většina. stačí se dívat kolem sebe. Školní docházka je jedna z prvních příležitostí, kdy je člověk o tvořivost připravován. A projevuje se to ve všech směrech, od matematiky, přes psaní, až po hudebku a výtvarku.Je otazka, jestli tu tvorivost spis nezabijeji pesimiste jako ty, Randy nebo marek, kteri na jakykoli napad reknou, ze radeji pockaji, az to zkusi nekdo jiny. Nepochybne takovi existuji i mezi detmi. Kdyz jsem ja byl na skole, vetsina deti se mi smala, ze se po skole zabyvam pocitaci. Dneska ma pocitac kazdy v kapse, a berou jim praci.
Je otazka, jestli tu tvorivost spis nezabijeji pesimiste jako ty, Randy nebo marek, kteri na jakykoli napad reknou, ze radeji pockaji, az to zkusi nekdo jiny.Citation needed.
Je otazka, jestli tu tvorivost spis nezabijeji pesimiste jako ty, Randy nebo marek, kteri na jakykoli napad reknou, ze radeji pockaji, az to zkusi nekdo jiny. Nepochybne takovi existuji i mezi detmi.
Já jsem pouze proti tomu, aby se masivně dotovaly technologie, které ještě nejsou zralé na normální nasazení. Absolutně nemám problém s tím, aby se dotoval výzkum v této oblasti. Ani mi nevadí, když si někdo za své peníze nainstaluje panely. Ale nechci ze svých peněz platit nasazení nesmyslů, které jsou k ničemu.
V dětství je tvořivá většina. stačí se dívat kolem sebe.Naše decká vlastne už tak celkom deti nie sú. Už majú 15 a aj viac, keď k nám prídu. Áno, myslím si tiež, že ich o tvorivosť oberie škôlka a škola... ale aj celkový ten spôsob života dnes. To nie je výmysel psychológov, že keď nemáš hotové hračky, tak si ich vyrobíš, ak nečumíš na televízor a nehráš v jednom kuse počítačové hry, ale čítaš, čítajú ti, počúvaš rozhlasovú hru, vymýšľaš si vlastné príbehy a zahráš si ich s kamarátmi hoci niekde na stavenisku alebo v lese, kde sa to v tvojich predstavách zmení na krásne kulisy, ak namiesto dovolenky, kde sa ti animátori starajú o program, sedíš na strome a vymýšľaš si cesty do ďalekých krajín... tak to je tá najlepšia metóda rozvoja tvorivosti. Ideálne je, ak je popritom ešte aj príležitosť trochu sa oboznámiť aj s praktickou stránkou reálneho života- okopávať zemiaky, pásť kravy, pomáhať miesiť na chlieb(to zas zabudovala do svojho systému tá Montessoriová). Čo sa teda deckám doma nie vždy chce, ale neskôr ako keby našli. Zmenil sa spôsob života a zmenil sa spôsob, akým človek prežije tie najpodstatnejšie roky, detstvo. Neverím príliš, že by to dokázala dnešná rodina ako vých. inštitúcia zmeniť - to by sa musela zmeniť ona a väčšina rodín sa nezmení, nevráti si len tak na základe uvedomenia k pôvodnému prirodzenejšiemu spôsobu života, i keď by to mohlo byť zaujímavé a technokratickú a konzumnú spoločnosť by to položilo:)). Takže možno tu je veľký priestor pre zmenu v predškolskej a školskej výchove. Napr. všestranne podporiť a neklásť prekážky) takým detským centrám, aké si založila moja sestra, nechať kontrolu a rozhodnutie, či je o ich deti dobre postarané na rodičoch - a štát nech do toho už potom príliš nekecá. Dôležitý nech je len výsledok.
Vezmete si treba Dlouhe Strane, to je precerpavaci elektrarna ktera je schopna zmenit z odberu 650 MW na dodavku 650 MW behem nekolika minut.
Kolik takových elektráren můžeme reálně vybudovat? Dlouhé Stráně se stavěly téměř 20 let, navíc dnes by asi taková stavba neprošla, protože stojí v chráněné krajinné oblasti. V konečném důsledku to znamená, že k drahým obnovitelným zdrojům budeme muset vybudovat drahé přečerpávací elektrárny. A to se vyplatí.
Tohle se IMHO precenuje. Ta nepravidelnost nebude do budoucna velky problem, uz existuji technologie, jak se s ni vyporadat.Kdybych chtěl podpořit sluneční a větrnou energii, jistě bych argumentoval stejně.
Vezmete si treba Dlouhe Strane, to je precerpavaci elektrarna ktera je schopna zmenit z odberu 650 MW na dodavku 650 MW behem nekolika minut.Na EurOpen.CZ byla pěkná přednáška člověka z ČEPSu a ten se na to nedíval až tak optimisticky.
Takze tato elektrarna muze pohodlne fungovat jako buffer pred nabehem nejakeho jineho zdroje.Však i ta patří mezi ty další náklady. Faktem je, že o jejím fungování, ztrátách a zátěži na přenosovou soustavu moc nevím.
A pokud by nekolik minut nestacilo, predradi se neco jineho.Hle, další náklady a potenciální ekologická zátěž.
Duvod, proc si myslim, ze se to precenuje spociva v tom, ze jsou to 2 ruzne problemy - reseni te nestalosti (ktera se tyka velmi kratkych casovych skal, rekneme sekund az desitek minut) a prechovavani energie (ktera se tyka dennich a rocnich vykyvu). A ta nestalost se daleko vic tyka vetrnych elektraren, kdezto ta otazka prechovavani slunecnich. Lide to ale vnimaji jako jeden problem, a proto maji IMHO pocit, ze je to slozitejsi nez to je.Příliš mnoho slov, ve kterých jsem nenašel jedinou informaci. Všeobjímající klišé o tom, že si lidé myslí, že je něco složitější (či jednodušší) než to je, z toho jsem si toho taky moc neodnesl.
A pokud se chces seriozne bavit o ekologicke zatezi, mel by jsi nejprve zahrnout vypousteni CO2 do ovzdusi.Nemůžu se moc seriózně bavit o eko zátěži, není to můj obor ani amatérsky. Ale jako laik ti můžu říct jednu věc. Není to zdaleka tak samozřejmé, jak to vnímáš ty. Informace, které člověk na toto téma dostává, jsou (díky bohům) nekonzistentní. Je dost možné, že o tomto oboru víš tolik, že máš své závěry podložené. Nicméně tímhle způsobem to nemůžeš předat někomu, kdo na jednu stranu nemá dostatek znalostí a na druhou stranu se snaží s informacemi pracovat alespoň trochu kriticky.
Rekl jsem ti jen svuj nazor, uvidis sam.V pořádku. Na nějaké větší reálné nasazení a spokojenost s ním se docela těším, pokud má něco takového za mého života přijít.
Kazdopadne, ty technologie existuji a zasadni problemy s tim spojene jsou v podstate vyresene. Neni treba cekat 40 let.
Před pěti lety se to samé tvrdilo o solárních panelech a biopalivech. Klíčové slovo je "v podstatě", tam se schová cokoliv. Je to podobné jako s elektromobily - technologii už máme dlouho a "v podstatě" fungují. Jen je "trochu" problém s akumulátory - nízká kapacita a dlouhé nabíjení. Dokud se tento problém nepodaří vyřešit, tak je použití elektromobilů velmi omezené.
tedy za predpokladu, ze by bylo mozne tu energii nekam ulozit
Jenže to je právě ten "drobný" problém - momentálně elektřinu není možné efektivně ukládat, takže je to celé k ničemu.
Technologie na ukladani elektriny existuji.
Ne, takové technologie téměř neexistují. Přečerpávací elektrárny jsou jediná výjimka a problémy jsem navštívil výše.
Pokud energeticka nezavislost vyzaduje zavedeni takovych technologii, muzeme to delat.
Jenže to snadno může vyústit do situace, že již tak drahá elektřina ještě zdraží, čímž náš průmysl ztratí konkurenceschopnost.
Ne, takové technologie téměř neexistují. Přečerpávací elektrárny jsou jediná výjimka a problémy jsem navštívil výše.Pokud vím, tak rozhodně ne jediná technologie. Když vynechám různé exotické projekty, tak prakticky kdekoliv na světě se dají používat setrvačníky (nejedná se o vtip, 20MW setrvačníková storage komerčně funguje), nebo přečerpávací elektrárny na stlačený vzduch. Oboje dvoje nemá problémy dodávat/ukládat desítky či stovky MW a dá se postavit i u nás.
No super, problém vyřešen. Jen mi vrtá hlavou, proč už to dávno nefunguje v praxi?V praxi to funguje, poskytl jsem odkazy na konkrétní implementace, tak co bys ještě chtěl? Například ta 20MW setrvačníková vyrovnávací elektrárna byla pokud se nepletu postavená v roce 2010, což je relativně nedávno. V Čechách jí tedy můžeš očekávat s obvyklým zpožděním 10 - 20 let.
Proč si lidé místo natahování ruky pro dotace nenainstalují na střechu panely a na zahradu setrvačník?Vypadám snad jako orákulum? Nebo co ode mě vlastně chceš? Já jen říkám, že technologie existují, politiku si řeš s politikama, nebo někým, koho baví tím zabíjet čas.
V praxi to funguje, poskytl jsem odkazy na konkrétní implementace
Ve skutečnosti na jednu konkrétní implementaci, která navíc byla podpořena z veřejných peněz. Nestačí, aby technologie fungovala (fotovoltaika u nás také funguje), ale aby fungovala smysluplně a bez dotací. S dotacemi může fungovat cokoliv.
Nebo co ode mě vlastně chceš?
Jen upozorňuji, že existence technologie sama o sobě nic neznamená. Je nutné, aby technologie fungovala dlouhodobě, udržitelně a bez dotací. Před pár lety by sem lidé házeli odkazy na solární panely, větrníky a biopaliva a tvrdili by, že technologie máme a že už někde fungují. Dnes víme, že to není pravda.
Jen upozorňuji, že existence technologie sama o sobě nic neznamená. Je nutné, aby technologie fungovala dlouhodobě, udržitelně a bez dotací.Bavíme se tu o dočasných akumulátorech velkého množství energie, nebo o čem vlastně? Měl jsem za to, že je provozuje ČEZ, prostě proto, že je potřebuje, že je to součást technologie přenosové sítě.
Bavíme se tu o dočasných akumulátorech velkého množství energie, nebo o čem vlastně?
To je otázka. Na začátku bylo tvrzení, že panely na střechu by se vyplatily i bez dotací, kdyby bylo možné uchovávat energii. Nevím, jestli by se ta energie měla uchovávat lokálně (setrvačník na každou zahradu) nebo centrálně (setrvačník pro celý kraj). Další nejasnost je, jestli by se to vyplatilo, protože setrvačník nebude zadarmo a jeho účinnost také nebude stoprocentní.
Akorat vykupni cena elektriny je zhruba polovicni proti cene nakupni. To tvrzeni je treba chapat tak, ze kdyby byly srovnatelne, ta slunecni elektrarna se pomerne pohodlne zaplati.
Ale to je další nesplnitelný předpoklad, resp. skrytá dotace. Přenosová soustava funguje tak, že v elektrárně nakoupí za nějakou cenu a konečnému zákazníkovi prodá ze cenu podstatně vyšší. To je zcela legitimní byznys a na stejném principu fungují všechny distribuční řetězce (nechce stranou otázku, jestli distributor nezneužívá své monopolní postavení).
Samozrejme, tenhle argument je zase klasicke ceske skladani rukou do klina.Njn, holt češi málo chodí do kostela a málo věří na zázraky. Chce to konkrétní možnosti, konkrétní argumenty ne ve východoasijském stylu: „Umíme, uděláme, zítra bude.“
Tohle je asi jako argument "sel bych si zaplavat, ale nevim, kde je tady koupaliste, tak se na to vykaslu".Hezké přirovnání. Na druhou stranu, když nezjistíš, kde to koupaliště je, kam pak půjdeš plavat? :)
Váš testCelé to už v samotné otázce předpokládá, že dotyčný nevěří na evoluci. Imho je to klasický troll argument do 4chan religion vs atheists diskuzí. Tím chci říct, že to není argument pro/proti černochům. Je to argument do diskuze o víře, navíc ještě blbý, protože ateista v evoluci věří a věřící řekne, že je stvořil bůh.
A verí v evolúciuNemám tušení. Evoluce není záležitost víry, je to něco co si každý může vyzkoušet simulovat na počítači a přesvědčit se, že to opravdu funguje. <upozornění typ="tento názor nezastavám"> Naopaku mu tím pěkně nahráváš - může tvrdit, že jsme evolučně dál než černoši a proto jsou oni něco míň. </upozornění>
keď neverí v africkú mitochodndriálnu Evu?To jsi usoudila z čeho? O tom přece vůbec nepíše.
Celé to už v samotné otázce předpokládá, že dotyčný nevěří na evoluci.kde som vzala tento citát? :)
Naopaku mu tím pěkně nahráváš - může tvrdit, že jsme evolučně dál než černoši a proto jsou oni něco míň.Takže rasista (a ten diskutér vyššie mal nejaké povedomé poznámky k tomu, ako si negri nedokážu vládnuť a kam prídu, tam narobia bez pevnej bielej ruky bordel) by pripustil, že bol pôvodne tiež černoch:) a evolučným vývojom sa zbavil tohto genetického zaťaženia a zmutoval vo vyššiu rasu, ktorá už nemá s tými opicami z Afriky nič spoločného? Ešte je tam možnosť, že sa na rozdiel od ľudí pochádzajúcich z mitochondriálnej Evy z čiernej Afriky vyvinul z dinosaurov:)).
by pripustil, že bol pôvodne tiež černoch:) a evolučným vývojom sa zbavil tohto genetického zaťaženia a zmutoval vo vyššiu rasu, ktorá už nemá s tými opicami z Afriky nič spoločného?Však to je klasický rasistický argument, ne? Nebo pokud není, přijde mi, že by měl být (tím nechci tvrdit, že my běloši jsme něco lepšího, jen že je to dobrý argument do diskuze).
by pripustil, že bol pôvodne tiež černoch:) a evolučným vývojom sa zbavil tohto genetického zaťaženia a zmutoval vo vyššiu rasu, ktorá už nemá s tými opicami z Afriky nič spoločného? Však to je klasický rasistický argument, ne?no veď práve! ... ty nechápeš podtóny, alebo sa tak tváriš, aby bola väčšia sranda? :)
kukuč
Otto Kukuck je tak možná sturmbannführer Brandy s jeho pobočníkem Faunem. Teď k tomu evolučnímu vtípku. Z teologického hlediska to samozřejmě nemá cenu rozebírat, stejně má o tom každý své mínění. Ale nemůže to sedět už ani v časovém horizontu. Podle Starého zákona je Země stará asi 5000 let, jestli se nepletu. A homo sapiens je tady podle odhadů něco kolem sta tisíce let. Podle nejrozšířenější a nejvíce přijímané teorie se homo sapiens zrodil v Africe. Pak se lidé rozprchli do všech koutů světa. Čili více než polovinu existence druhu byl člověk "negr". Je sice trochu záhadou, jak mohli některé skupiny lidí vybělet, ale když se člověk může opalovat a ztmavnout, tak proč by to nešlo působením klimatu i naopak.
Pomyslný Adam s Evou byl s velkou pravděpodobností "negr". Vyjímku snad tvoří Číňani, kteří mohli vzniknout z homo erecta, člověka ztopořeného a proto se i možná tak zdatně množí. Teda aspoň to o sobě tvrdí. Možná na tom něco bude, Čínaní žijí po věky věků dost separovaně a tak nějak si vystačí sami.
Když se ještě vrátím k té teologii. Ono totiž není ani vůbec jasné, jak vypadal Ježíš Kristus. Každý má určitě představu, že to byl jakýsi fousatý hastroš s podlouhlou pohublou tváří. To jsou ale představy renesančních malířů, které se zakládají na jejich fantazii. Realita může být úplně jiná, Kristus mohl být podsaditý, bezvousý s buclatou tváří a snědý. A mohl vypadat mnohem víc abych tak řekl "arabisticky", neb Židé jsou s Araby téměř jedno plémě. Proto tuplem nelze spoléhat na náboženské báchorky, a jak vypadal Adam s Evou. Podle vědy to byli "negři", podle náboženství nikoli.
Vyjímku snad tvoří Číňani, kteří mohli vzniknout z homo erecta, člověka ztopořeného a proto se i možná tak zdatně množíČíňan:)) ešte tam chýbajú dva slepé vetvy vo vývoji človeka, ktoré asi objavil ten dinosaurus z obrázka: Klérofašistický rasista (čo je ešte celkom nevymretý druh v Západných Karpatoch:)) verí v stvorenie a je presvedčený, že Adama a Eva boli bieli a neboli Židia (neviem, či by prižmúril oko nad "šišlingami", pokiaľ by boli nositeľmi Železného kríža...)Keď však A§E boli bieli, a od nich pochádza ľudská rasa, potom čierni ľudmi nie sú. S českým rasistom je to komplikované: je asi často ateista, ktorý ale slepo verí v Prozreteľný Prirodzený Výber, čo po neúspešných experimentoch s opicami a Afričanmi napokon stvoril dokonalú bielu rasu a predurčil ju, aby jej patril svet. A už mi ostáva zapasovať do toho len toho dinosaura:)). Ten narazil na tie dve slepé vetvy človeka a je z tých pomätencov blázon.
Je to tak. Dneska je to všude samej rapující a prezidentující negr. Už jsou dokonce i v Detroitu. A přitom negr s negřicí patří na plantáž, nebo pucovat boty, a nebo přínést polívku v bílých rukavičkách.
Brání to rozvoji kapitalismu. Negr s banánem v ruce patří na strom nebo balit pěkně doutníky (ale pozor, ne pro Fidela, ale pro vyspělé kapitalistické korporace). Je to tak, už je všude přenegrováno a to bude kámen úrazu, Faune.
Proč Detroit?Pretože je to ako sci fi o našej vlastnej budúcnosti:). Ale je tam veľa dobrých myšlienok a aj nejaká optimistická vízia.
Privatizace je potrebna a nutnaAle ako došlo k privatizácii v Čechách a na Slovensku? Najprv sa k informáciám (za štátne peniaze, pretože si zaplatili školenia a najali poradcov vo vtedajších štátnych podnikoch zo spoločnej kasy:)) o špekuláciách na akciovom trhu dostali nomenklatúrne kádre z vedenia štát. podnikov, rodina, hosp. mafie spriaznené s vtedajšou mocou vrátane vexlákov. Nie ako bolo vtedy tvrdené v debatách o privatizácii naivným "intelektuálom" a hlúpej verejnosti, že ak by sa privatizovaného podniku chcel zmocniť a nááááhodou zmocnil niekto neschopný či nečestný, kto by ho viedol ku krachu, príde oň... a nahradia ho schopní a čestní, ktorým bude záležať na prosperite všetkých, čo tam pracujú. Ja si tieto vízie vyslovované v tom čase tými, čo chystali privatizáciu, dobre pamätám, lebo som im tiež naivne verila. Tá privatizácia bola od samého začiatku založená na krádeži, podvodoch a účelových klamstvách. Vo vedení bývalých štátnych podnikov ostali tí, čo aj dovtedy boli pri korytách, len si ich trochu medzi sebou poposúvali. Pár obetných baránkov bolo, to hej, ale medzi nimi boli často práve tí nepraví a tí praví sa postarali, aby sa ich zbavili- lebo by im mohli pozerať na klepetá. Títo ľudia bez akýchkoľvek morálnych zábran, vycvičení skorumpovanou a klientelistickou konzumnou spoločnosťou, budovanou u nás vo fáze "rozvinutého socializmu", ktorý bol socializmom len podľa povinných údajov na nálepke, začali budovať "demokratický politický systém" a oháňať sa slobodou podnikania, minimálnym štátom... tá ideológia anarchokapitalizmu im náramne vyhovovala. Nanominovali sa samozvane do pozície spoločenskej elity a im zodpovedá kultúra politiky, ktorú tu dnes máme. A kultúra založená na silikónovo - botulínových rýchlených celebritách. Nepopieram, že socializmus 80. rokov bol amorálny (inak ako "socializmus" 70. a inak ako 50. rokov, ale nie menej odporne). Tá jeho podstata sa vôbec nikam nevytratila - len z nositeľov jeho morálky spadli všetky zábrany a arogancia moci sa prejavuje verejne a otvorene. Takýto kapitalizmus (blízky onomomu "reálnemu socializmu 80. rokov"je amorálny a demotivujúci. To je fakt.
Padlo tam o. i. že v nenormálnom prostredí sa nemôžu ľudia správať normálne
Klíčová otázka - vzniklo to "nenormální" prostředí nějakým zásahem vyšší moci nebo si ho ti lidé vytvářejí sami?
Opravdu je to téma pro takovou spoustu lidí...?Ten film vyžaduje premýšľanie a to je pre spoustu honzov niečo, s čím sa nezdržiavajú.
negramotné agresívní huby bez rozdílu barev...vďaka za názornú demonštráciu
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.