Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 04:18
Vlastnim notebooku Compaq Contura Aero 4/33C. Je to takova uzasnost. Rozhodl jsem se, ze ho pripojim k netu pres seriovy port. Navod, jak na to, napisu sem. Muze se to nekomu hodit, mozna i mne do budoucna, abych to nezapomnel.
Zakladem je propojeni stareho stroje s necim, co je pripojeno k internetu. V mem pripade se jednalo o normalni notebooku, ktery byl do internetu pripojen wifinou. Takze predpokladejme, ze stroje jsou propojeny pres seriovy kabel(lze pouzit na druhe strane i redukci do usbcka, funguje to take). Nasledne je potreba rozjet vlastni sit. Neni nic jednodussiho nez prikazslattach
:
slattach -p slip -s 115200 /dev/ttyUSB0 &Popis prikazu: Volba -p specifikuje protokol, ktery bude pro prenos pouzit. V tomto pripade se jedna o slip. Volba -s specifikuje rychlost v baudech, kterou bude prenos probihat v idealnim pripade. Nasledne se napise soubor terminalu, ke kteremu je prirazen vas seriovy port. V tomto pripade to je /dev/ttyUSB0 pro usbcom redukci. V pripade normalniho serioveho portu to byva /dev/ttyS0. Cely proces je spusten na pozadi, aby neobtezoval.
Tiskni
Sdílej:
Rychlost samozrejme nedosahuje 115200bps. Efektivne to chodi cca 64kbit obema smery, coz je take relativne snesitelne s ohledem na to, o jaky hardware se jedna.IMO je to vcelku málo. Touhle rychlostí (115200) dokáže s přehledem komunikovat kdejaký jednočip, tak je mi divné, že by to nestíhala 486. Jak máš nastavené řízení toku na těch portech?
Proč málo? Docela to odpovídá. Při asynchronním přenosu 115,2 kBd, jeden start bit, jeden stop bit je maximální přenosová rychlost 92,16 kbps. K tomu ještě režie jednotlivých přenosových protokolů (SLIP/IP/UDP/TCP) a je z toho čistá přenosová rychlost 64 kbps.
K tomu ještě režie jednotlivých přenosových protokolů (SLIP/IP/UDP/TCP) a je z toho čistá přenosová rychlost 64 kbps.Režie mi nedošla (nebo spíš ze zvyku jsem předpokládal, že to je objem přenesených dat všeobecně, ne jenom užitečných)
Podporuji prijeti Lisabonske reformni smlouvy!
pppd
), což mohlo být tak před třinácti lety. Že o něm uslyším ještě na konci roku 2009, by mne tehdy určitě nenapadlo. :-)
pppd
byla komplikovaná hlavně komunikace s modemem a potom autentizace vůči protější straně. Pokud šlo jen o propojení dvou počítačů přes sériový kabel, bylo to celkem triviální. Ale z hlavy si to samozřejmě už nepamatuji.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.