Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 09:25
Nedávno jsem si pořídil knihu Nazo Nazo - Velká kniha japonských hlavolamů". Na třech stech stránkách se nachází deset typů hlavolamů (hašiwokakero, hejawake, arukone, mřížkové součty, japonské součty, masjů, slither link, hitori, sudoku a kakuro).
U každého typu se nachází zadání, do několika kroků rozkreslený ukázkový příklad a tipy pro luštění. Ke všem 349 hlavolamům si můžete najít správné řešení, schované na konci knihy. Hlavolamy každého typu jsou odstupňovány podle velikosti a obtížnosti. Například známé Sudoku začíná na klasické velikosti 9x9 políček a končí celostránkovým monstrem 16x16.
Kniha je tlustá, a tak není problém luštit hlavolamy třeba v autobuse. A proč vlastně luštit? Třeba proto, aby vám z toho zimního nicnedělání nezdegenerovala mysl jako mně .
Tiskni
Sdílej:
Třeba proto, aby vám z toho zimního nicnedělání nezdegenerovala mysl.
Haha, moc vtipné. Nechceš ty zkoušky udělat za mě? Třeba z PP1 by se mi to docela hodilo, závorky moc nemusím. Aspoň bych pak měl čas na úkoly ze SS.
Jdu blouznit jinam.
Třeba proto, aby vám z toho zimního nicnedělání nezdegenerovala mysl jako mě.
... Hlavolamy v některých případech nepocházejí přímo z Japonska, nýbrž ze západních zemí, je však nespornou zásluhou Japonců, že se s nimi seznámila i širší veřejnost. Měli bychom také poctivě uvést, že dva typy hlavolamů, "japonské součty" a "mřížové součty", nejsou vůbec japonskými hrami, protože však jde o kombinaci sudoku a kakuro, rozhodli jsme se i je pojmout do připraveného svazku. ...Ale některé z těch blbostí jsou celkem zajímavé :)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.