Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Má tu někdo zkušenost s oborem Programovatelné technické struktury (FI MUNI)? Ve zprávě o výsledcích přijímacího řízení v loňském roce uvádějí 29 přijatých studentů do tohoto oboru, což je oproti 217 studentům Počítačových sítí nebo 211 přijatým studentům Počítačových systémů až podezřele málo.
XxxTerm se snaží být minimalistickým webovým prohlížečem, který uživateli poskytne plnou kontrolu nad cookies a javascriptem. Je plně ovladatelný pomocí klávesových zkratek a vi-like rozhraní, však ovládat jej myší nedělá problémem. Prohlížeč je postaven na GTK a WebKitu.
Nedávno jsem si pořídil knihu Nazo Nazo - Velká kniha japonských hlavolamů". Na třech stech stránkách se nachází deset typů hlavolamů (hašiwokakero, hejawake, arukone, mřížkové součty, japonské součty, masjů, slither link, hitori, sudoku a kakuro).
U každého typu se nachází zadání, do několika kroků rozkreslený ukázkový příklad a tipy pro luštění. Ke všem 349 hlavolamům si můžete najít správné řešení, schované na konci knihy. Hlavolamy každého typu jsou odstupňovány podle velikosti a obtížnosti. Například známé Sudoku začíná na klasické velikosti 9x9 políček a končí celostránkovým monstrem 16x16.
Kniha je tlustá, a tak není problém luštit hlavolamy třeba v autobuse. A proč vlastně luštit? Třeba proto, aby vám z toho zimního nicnedělání nezdegenerovala mysl jako mně ;-).
Knihu distribuuje Kosmas, v kamenných obchodech se dá sehnat kolem 150 Kč.Tak mi řekli, že letos maturuju, a měl bych si vybrat vysokou. Vím, že je to ohrané téma, ale řekl jsem si: 'Na ábíčku mi poraděj'. No a tak jsem tu.
Co dělám a baví mě: