Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Nedávno jsem si pořídil knihu Nazo Nazo - Velká kniha japonských hlavolamů". Na třech stech stránkách se nachází deset typů hlavolamů (hašiwokakero, hejawake, arukone, mřížkové součty, japonské součty, masjů, slither link, hitori, sudoku a kakuro).
U každého typu se nachází zadání, do několika kroků rozkreslený ukázkový příklad a tipy pro luštění. Ke všem 349 hlavolamům si můžete najít správné řešení, schované na konci knihy. Hlavolamy každého typu jsou odstupňovány podle velikosti a obtížnosti. Například známé Sudoku začíná na klasické velikosti 9x9 políček a končí celostránkovým monstrem 16x16.
Kniha je tlustá, a tak není problém luštit hlavolamy třeba v autobuse. A proč vlastně luštit? Třeba proto, aby vám z toho zimního nicnedělání nezdegenerovala mysl jako mně .
Tiskni
Sdílej:
Třeba proto, aby vám z toho zimního nicnedělání nezdegenerovala mysl.
Haha, moc vtipné. Nechceš ty zkoušky udělat za mě? Třeba z PP1 by se mi to docela hodilo, závorky moc nemusím. Aspoň bych pak měl čas na úkoly ze SS.
Jdu blouznit jinam.
Třeba proto, aby vám z toho zimního nicnedělání nezdegenerovala mysl jako mě.
... Hlavolamy v některých případech nepocházejí přímo z Japonska, nýbrž ze západních zemí, je však nespornou zásluhou Japonců, že se s nimi seznámila i širší veřejnost. Měli bychom také poctivě uvést, že dva typy hlavolamů, "japonské součty" a "mřížové součty", nejsou vůbec japonskými hrami, protože však jde o kombinaci sudoku a kakuro, rozhodli jsme se i je pojmout do připraveného svazku. ...Ale některé z těch blbostí jsou celkem zajímavé :)