Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 09:19
Jen dodám jednu perličku, kterou si pamatuji aspoň trochu přesně: Pražské derby ovládli domácíNa tom není nic až tak zajímavého. Domácí tým je ten, na jehož hřišti se hraje.
nicméně pro drtivou většinu čtenářů ten titulek opravdu neříká výsledek...No, jestliže nevíš, kdo byli domácí, pravděpodobně ten článek není cílen úplně na tebe. Řekl bych, že sportovní fanoušek pochopí hned.
Pražské derby ovládli domácíTo mi připomnělo „česnekový paradox“: Na trhu jednoznačně dominuje česnek dovážený z Číny. Český česnek, který je nesrovnatelně kvalitnější, lze sehnat snad jen na trhu.
Ani si moc nedovedu představit, jak by vypadalo uvedení zdroje – to tam mají napsat „přišlo e-mailem“?Nedostatek představivosti vám, pane Jirsáku, vůbec nezávidím. Na to, jak může vypadat primitivní forma uvedení zdroje, doporučuju zkusit někdo otevřít klasické papírovné noviny.
to tam mají napsat „přišlo e-mailem“?Nepletete si náhodou zdroj tiskové zprávy s pošťákem? A jak se díváte na to, že několik webových portálů uvedlo jako autora zprávy tři různé fyzické osoby, každý web jen jednu. Mně to přijde jako obyčejný podvod.
Na to, jak může vypadat primitivní forma uvedení zdroje, doporučuju zkusit někdo otevřít klasické papírovné noviny.To se tolik zmenilo od doby tak pred 7 lety, kdy jsem je prestal cist? Clanky ted v novinach uvadeji zdroje? Cool - doufam, ze tahle novinka co nejdriv dorazi i na Internet.. (tedy, Wikipedie uz to zavedla, myslim komercni media)
Navíc takovéhle jednoodstavcové zprávičky nepokládám za tak zásadní informace, abych se jimi dál zabýval.To je nadsázka nebo retardace?
Ne, to je míněno zcela vážně. Takovou informaci si uložím k té spoustě ostatních informací „někde jsem zaslechl“ a dál se jí nezabývám. Pokud budu potřebovat vědět, kdy byla vydána poslední verze ICQ, budu tušit, že to asi bylo celkem nedávno, ale půjdu si to zjistit na web ICQ.Navíc takovéhle jednoodstavcové zprávičky nepokládám za tak zásadní informace, abych se jimi dál zabýval.To je nadsázka nebo retardace?
Nápisy typu „zdroj: ČTK“ najdete v novinách stále. Používají se tehdy, pokud je zdrojem ČTK. Pokud je zdrojem ten, o kom zprávička je, málokdy se jako zdroj uvádí. Laskavý čtenář si sám doplní, že zdrojem zprávičky o ICQ je výrobce ICQ.Na základě zkušenosti si laskavý čtenář doplní, že zdrojem zprávičky o ICQ určitě ICQ není, naprostá většina zpráviček je od lidí, kteří píší zprávičky o někom jiném. Ale pokud používáte "Laskavý čtenář si sám doplní" ve smyslu "ten debil, ať si myslí, co chce", pak možná.
Ne, to je míněno zcela vážně.V tom případě doporučím zopakovat první třídu, už i tam počítali víc než do jedné.
Na základě zkušenosti si laskavý čtenář doplní, že zdrojem zprávičky o ICQ určitě ICQ není, naprostá většina zpráviček je od lidí, kteří píší zprávičky o někom jiném.Prakticky všechny zprávičky, které nemají uveden zdroj, jsou od někoho, kdo zastupuje to, o čem je zprávička. U produktů je to tedy PR oddělení producenta, u osob je to dotyčná osoba nebo její mluvčí atd. Pokud má nějaká zprávička jiný zdroj a není to v ní uvedeno, to je teprve chyba.
Prakticky všechny zprávičky, které nemají uveden zdroj, jsou od někoho, kdo zastupuje to, o čem je zprávička. U produktů je to tedy PR oddělení producenta, u osob je to dotyčná osoba nebo její mluvčí atd. Pokud má nějaká zprávička jiný zdroj a není to v ní uvedeno, to je teprve chyba.Obhajujte si to jak chcete.
Pokud vydá deset webů/novin stejnou informaci, působí to pseudo-důvěryhodně. Pokud všechny odkazují na jeden zdroj, může alespoň pozorný čtenář zjistit, že všechny vychází čistě z jednoho zdroje, který je navíc zaujatý. Ona taková kauza alá Miloš Topolovský padá především na ramena médií...Pozorný čtenář to zjistí i bez uvedení zdroje, protože ví, co zprávička bez uvedení zdroje znamená. Pokud chci posuzovat objektivitu, zaujatost atd., nezajímá mne nějaký neznámý zdroj, ale právě ten, kdo mi danou informaci předkládá. Ostatně, pokud nedůvěřujete tomu, kdo vám informaci předkládá, proč mu věříte zrovna ten zdroj?
A od vás, jako předkladatele zprávy očekávám, že na PR oddělení ICQ máte alespoň trochu zajištěný komunikační kanál, takže je rozumná pravděpodobnost, že ta zpráva je pravá.Aha, takže vás zdroj vůbec nezajímá, naopak vás zajímá, kdo vám zprávu předkládá. Tak to jsem na tom stejně.
Takže uvedení zdroje by mělo vypadat cca takto: PR oddělení ICQTak si takovou informaci doplňte všude, kde není uveden jiný zdroj. Ono se předpokládá, že tohle dokáže udělat čtenář sám, že není nutné to pokaždé znova psát.
Tak si takovou informaci doplňte všude, kde není uveden jiný zdroj. Ono se předpokládá, že tohle dokáže udělat čtenář sám, že není nutné to pokaždé znova psát.V několika případech, o kterých jsem psal, je autor článku uveden, přitom autorem článku není. Absence zdroje neznamená, že si můžu zdroj libovolně doplnit.
Pokud vy takový nápad máte, sem s nímPři převzetí uvést zdroj.
zatím jsem od vás zaznamenal jenom takové návrhy, které by vedly ke zrušení krátké zprávy jako žánru a nejmenším zpravodajským útvarem by byl až zpravodajský článek.Uvedení zdroje podle vás dělá z opsané krátké zprávy opsaný zpravodajský článek?
Doufám, že se nedočkám toho, že se budu muset v každé zprávě prokousat tím, že informaci o nové verzi ICQ poskytl výrobce ICQ, informaci o jednání vlády poskytl tiskový mluvčí vlády a informaci o výluce vlaků ČD poskytl tiskový odbor ČD.Já bych si rád přečet, jestli je informace vycucaná z prstu, opsaná od konkurence, nebo z oficiálního zdroje, případně i z jakého.
Zrávičky tady na Abíčku ale mají ke klasické novinové zprávě dost daleko.Možná proto jim říkáme zprávičky :).
Informaci o tom, že je zpráva z oficiálního zdroje, se dozvíte tak, že tam žádný jiný zdroj není uveden.Asi tak jako se od kamenné sochy dozvíte kolik je hodin. Pane Jirskáku, já mám dojem, že si ze mě akorát děláte prdel.
To je tragédie, co? Takových zpráv, a nikde žádný zdroj.A co je ten nápis čtk vpravo dole?
Všichni přebírají informace od BBC, která ale nemá v Egyptě zpravodaje a má tak pouze kusé informace (které už sami jsou "jedna paní povídala", ale BBC to přiznává, ale česká média prohlásí: "Podle BBC" a už to zní jinakDěkuji vám, že jste sám popsal příklad, proč samotný odkaz na zdroj nevypovídá vůbec o ničem. Pokud někdo přistupuje k informacím ve zprávě jinak, pokud je pod ní uvedeno „zdroj ČTK“, „zdroj BBC“ nebo „zdroj Blog ABC“, je to pouze ukázka naivity dotyčného. Stejně tak naivní je pokoušet se na něco usuzovat z řetězení zdrojů nebo z toho, zda je někde uveden rozdílný zdroj. Možná jste ale jen nepostřehl, že se tady bavíme o krátké zprávě, ne o rozsáhlejším zpravodajství, které má víc zdrojů a víc se s nimi pracuje.
Děkuji vám, že jste sám popsal příklad, proč samotný odkaz na zdroj nevypovídá vůbec o ničem.Samotný odkaz na zdroj samozřejmě o ničem konkrétním nevypovídá (ale lehce může, viz. příklad Phoronix), nicméně pokud je odkaz přesný a mám možnost se podívat přímo na zdroj, pak mohu zjistit, že "opsaná" zprávička je nepřesná (už proto, že to zdroj přiznává, ale moje zpráva ne )
Pokud někdo přistupuje k informacím ve zprávě jinak, pokud je pod ní uvedeno „zdroj ČTK“, „zdroj BBC“ nebo „zdroj Blog ABC“Vítejte v civilizaci naivních. Bezmezné věření autoritám je v módě už od šedesátých let...
Stejně tak naivní je pokoušet se na něco usuzovat z řetězení zdrojů nebo z toho, zda je někde uveden rozdílný zdroj.Ne _pouze_ z toho, ale je to základ kritického čtení. Všichni uvádí jeden zdroj a články jsou v lehkém rozporu? Tady něco smrdí... 5 článků píše o vinně dotyčného a všichni mají stejný zdroj, jeden k jeho vinně přistupuje s lehkým odstupem a má jiný zdroj... Hm...
Možná jste ale jen nepostřehl, že se tady bavíme o krátké zprávě, ne o rozsáhlejším zpravodajství, které má víc zdrojů a víc se s nimi pracuje.Ale postřehl, bavíme se především o zpravodajských žánrech jako zpráva, denička, jednosloupek, skládaná zpráva, referát, komuniké... Ale i tyhle mají mít svůj zdroj, pokud existuje, byť to vesměs bude ČTK...
Co vyvodíte jiného z faktu, že články mají stejný zdroj ale jsou v lehkém rozporu, než když budou články v lehkém rozporu a budou uvádět různé zdroje, nebo budou všechny uvádět to samé a budou mít stejné nebo různé zdroje?Pokud mají články jeden a jediný shodný zdroj a jsou v lehkém rozporu, pak z toho mohu usoudit, že alespoň některý ze článků je opsán špatně a pokud se chci "dopídit" původního smyslu, musím do zdroje. Pokud jsou články v lehkém rozporu a mají různé zdroje, pak lze předpokládat, že se neshodují zdroje. Do těch se mohu podívat dál a zjistit, že jeden stojí na vodě, kdežto druhý je konkrétní reportáž. Nebo v horším případě budou oba zdroje podobně důvěryhodné a já si mohu/musím v klidu počkat před vynášením soudů, protože zdroje se neshodují, až se ke mně dostane nějaká opravdu ověřená/ověřitelná zpráva. Rozdíl od prvního případu je jasný, v prvním případě je zdroj jasný, ale jeden z novinářů je lama a tomu se budu v budoucnu vyhýbat. (Vylučme prosím variantu nejednoznačného zdroje, to by ve zprávě mělo být případně uvedeno) Pokud se články shodují a zdroje různí (za předpokladu, že zdroje nejsou zase všechny z jednoho), pak je tu shodující se pluralita názorů, která přináší důvěryhodnost. Pokud se všichni shodují a mají jeden zdroj, pak si musím dát pozor, jestli je zdroj opravdu důvěryhodný Proč je zdroj důležitá součást kritického čtení? Někde výše někdo napsal moc hezkou kachnu, ohledně odkoupení Skype Gbhm firmou Microsoft. Kdybych si dal ještě trošku práce, vylepšil to na opravdu důvěryhodnou úroveň a hodil tady do zpráviček. Myslíte, že by čisté, byť velmi kritické, čtení odhalilo chybu? A to se bavíme o prostředí, kde se oba pohybujeme. Co když vám někdo naservíruje zprávu (do jednosloupku) o sexuálním obtěžování v hradní stráži? Klidně i s vyjádřením obviněného: "Nic jsem neudělal, je to vykonstruované obvinění" Opravdu se obejdete bez zdroje, abyste si vytvořil "správný" názor?
Pokud se bavíme o zprávě, která má přímý zdroj a je ten zdroj popsatelný (není to: viděl jsem to po cestě tramvají na ulici), pak stejně ocením to, pokud to autor uvede, protože vím, že nejde o opis z nějakého jiného média. Pokud to přišlo emailem a je to informace od PR oddělení, pak to lze třeba označit za "tiskovou zprávu"Lze leccos. V českých médiích je ale častým zvykem, že se u takových zpráv zdroj neuvádí – drtivá většina čtenářů z toho pochopí, že zdrojem je pro danou zprávu nějaký oficiální zdroj. Za tiskové zprávy se označují takové věci, kde onen zdroj prezentuje svůj pohled na věc, svůj postoj, názor apod.
Pokud mají články jeden a jediný shodný zdroj a jsou v lehkém rozporu, pak z toho mohu usoudit, že alespoň některý ze článků je opsán špatně a pokud se chci "dopídit" původního smyslu, musím do zdroje. Pokud jsou články v lehkém rozporu a mají různé zdroje, pak lze předpokládat, že se neshodují zdroje. Do těch se mohu podívat dál a zjistit, že jeden stojí na vodě, kdežto druhý je konkrétní reportáž. Nebo v horším případě budou oba zdroje podobně důvěryhodné a já si mohu/musím v klidu počkat před vynášením soudů, protože zdroje se neshodují, až se ke mně dostane nějaká opravdu ověřená/ověřitelná zpráva. Rozdíl od prvního případu je jasný, v prvním případě je zdroj jasný, ale jeden z novinářů je lama a tomu se budu v budoucnu vyhýbat. (Vylučme prosím variantu nejednoznačného zdroje, to by ve zprávě mělo být případně uvedeno) Pokud se články shodují a zdroje různí (za předpokladu, že zdroje nejsou zase všechny z jednoho), pak je tu shodující se pluralita názorů, která přináší důvěryhodnost. Pokud se všichni shodují a mají jeden zdroj, pak si musím dát pozor, jestli je zdroj opravdu důvěryhodnýJinými slovy – pokud najdete něco podezřelého, jste při hodnocení článků obezřetnější. Když ale nic podezřelého nenajdete, naivně článku důvěřujete, přestože může být úplně stejně nepřesný nebo zavádějící, jako ten podezřelý článek. To je ovšem přesný opak kritického čtení – necháte se ukolébat nějakou věcí, která s kvalitou článku nijak nesouvisí.
Někde výše někdo napsal moc hezkou kachnu, ohledně odkoupení Skype Gbhm firmou Microsoft. Kdybych si dal ještě trošku práce, vylepšil to na opravdu důvěryhodnou úroveň a hodil tady do zpráviček. Myslíte, že by čisté, byť velmi kritické, čtení odhalilo chybu?Neodhalilo, a neodhalily by ji ani žádné zdroje. Je totiž nutné hledat nějaké informace odjinud, než z té zprávy – a zdroj jste se dozvěděl také z té zprávy. Chybu můžete odhalit porovnáním se spoustou dalších věcí, v tomto případě bych za nejdůvěryhodnější pokládal informace od Skype a Microsoftu (např. jejich weby).
Opravdu se obejdete bez zdroje, abyste si vytvořil "správný" názor?Falešný, nepravdivý nebo zavádějící zdroj mi v utváření názoru nijak nepomůže. Vaše nedůvěra v autora zprávy, kterou právě čtete, ale zároveň důvěra v to, že uvedena správný a relevantní zdroj a ten zdroj že bude pravdivý, je opravdu podivuhodná.
Falešný, nepravdivý nebo zavádějící zdroj mi v utváření názoru nijak nepomůže.Vám ne. Vám nepomůžue nic :). Ale existují, lidé, kteří narozdíl od vás oplývají schopností zdroj ověřit.
Schopnost zdroj ověřit je akorát vznešené pojmenování pro: „Je tam uveden libovolný zdroj? Tak to bude OK.“Díky, že jste uvedl váš způsob ověřování zdrojů.
Lze leccos. V českých médiích je ale častým zvykem, že se u takových zpráv zdroj neuvádí – drtivá většina čtenářů z toho pochopí, že zdrojem je pro danou zprávu nějaký oficiální zdroj. Za tiskové zprávy se označují takové věci, kde onen zdroj prezentuje svůj pohled na věc, svůj postoj, názor apod.Požádám vás o definici pojmu "oficiální zdroj", protože to je pojem, který jsem za 3 semestry mediálních studií ještě neslyšel...
Jinými slovy – pokud najdete něco podezřelého, jste při hodnocení článků obezřetnější. Když ale nic podezřelého nenajdete, naivně článku důvěřujete, přestože může být úplně stejně nepřesný nebo zavádějící, jako ten podezřelý článek. To je ovšem přesný opak kritického čtení – necháte se ukolébat nějakou věcí, která s kvalitou článku nijak nesouvisí.Četl jste tohle po sobě? Za prvé jsem nikde neřekl, že poté, co má článek zdroj, tak mu naivně důvěřuji, naopak ještě dole uvádím "Pokud se všichni shodují a mají jeden zdroj, pak si musím dát pozor, jestli je zdroj opravdu důvěryhodný" Za druhé pak jsem už několikrát uvedl, že zdroj s kvalitou zprávy pochopitelně souvisí. Pokud jako zdroj použijete někoho zaujatého, pak může být celá vaše zpráva zaujatá. Pochopitelně se to asi nebude týkat zpráv typu "Vydání nové verze software", ale spíše politických a podobných zpráv
Falešný, nepravdivý nebo zavádějící zdroj mi v utváření názoru nijak nepomůže. Vaše nedůvěra v autora zprávy, kterou právě čtete, ale zároveň důvěra v to, že uvedena správný a relevantní zdroj a ten zdroj že bude pravdivý, je opravdu podivuhodnáKde jsem napsal, že bezmezně důvěřuji původnímu zdroji? Já říkám, že zpráva bez zdroje je nedůvěryhodná rovnou, zpráva se zdrojem se stává nedůvěryhodnou po shlédnutí zdroje a jeho dalším posouzení. Nicméně zdroj se pořád může ukázat stejně "neschopným" jako zpráva z něj vzniklá a pak musím veškeré informace považovat za zcela nezpůsobilé. Pokud se zdá zdroj být věrohodný, pak stejně musím ke článku přistupovat obezřetně, jako k jakékoliv publicistické (tedy spíše nezdrojové) práci
Požádám vás o definici pojmu "oficiální zdroj", protože to je pojem, který jsem za 3 semestry mediálních studií ještě neslyšel...Ten, u koho očekáváme, že má z podstaty věci o dané záležitosti nejlepší informace. U soudního rozhodnutí to tedy bude třeba soudce nebo mluvčí soudu, u softwaru jeho výrobce, tuzemský distributor nebo jeho zástupce (mediální firma) atd.
Četl jste tohle po sobě? Za prvé jsem nikde neřekl, že poté, co má článek zdroj, tak mu naivně důvěřuji, naopak ještě dole uvádím "Pokud se všichni shodují a mají jeden zdroj, pak si musím dát pozor, jestli je zdroj opravdu důvěryhodný"Takže si musíte dávat pozor vždy, ať už je zdroj uveden nebo není uveden, ať už vám zdroj připadá důvěryhodný nebo nedůvěryhodný? Pak ale nechápu, v čem je rozdíl.
Za druhé pak jsem už několikrát uvedl, že zdroj s kvalitou zprávy pochopitelně souvisí. Pokud jako zdroj použijete někoho zaujatého, pak může být celá vaše zpráva zaujatá.A pokud jako zdroj použiju někoho nezaujatého, ale sám jsem zaujatý, bude zpráva také zaujatá. Takže opět – jaký je rozdíl v tom, zda je zdrojem ten nebo onen?
Já říkám, že zpráva bez zdroje je nedůvěryhodná rovnou, zpráva se zdrojem se stává nedůvěryhodnou po shlédnutí zdroje a jeho dalším posouzení.A když zdroj neshlédnete nebo jej nejste schopen posoudit? nebo co když ten zdroj zase čerpá z jiného zdroje, jak daleko budete v tom řetězci pokračovat?
Pokud se zdá zdroj být věrohodnýJak tu věrohodnost posoudíte? Proč takhle neposuzujete rovnou věrohodnost článku?
V českých médiích je ale častým zvykem, že se u takových zpráv zdroj neuvádí – drtivá většina čtenářů z toho pochopí, že zdrojem je pro danou zprávu nějaký oficiální zdroj. Za tiskové zprávy se označují takové věci, kde onen zdroj prezentuje svůj pohled na věc, svůj postoj, názor apod.
Ten, u koho očekáváme, že má z podstaty věci o dané záležitosti nejlepší informace. U soudního rozhodnutí to tedy bude třeba soudce nebo mluvčí soudu, u softwaru jeho výrobce, tuzemský distributor nebo jeho zástupce (mediální firma) atd.Takže vy věříte, že pokud není uveden zdroj, tak autor čerpal z toho nejpůvodnějšího, co jde? Vaši důvěru ve zpravodaje bych chtěl mít...
Takže si musíte dávat pozor vždy, ať už je zdroj uveden nebo není uveden, ať už vám zdroj připadá důvěryhodný nebo nedůvěryhodný? Pak ale nechápu, v čem je rozdíl.No jistě. Obezřetnost je na místě stále. Ale už se nemusíte zabývat tím, že článek je jeden velký podvrh. Asi z hlavy teď nejsem schopen vysypat seznam mediálních faulů a říct, které už jsou vyřešené. Ale myslím, že by se jich pár našlo
A pokud jako zdroj použiju někoho nezaujatého, ale sám jsem zaujatý, bude zpráva také zaujatá. Takže opět – jaký je rozdíl v tom, zda je zdrojem ten nebo onen?Pokud dokážu v libovolném řetězi zdrojů zjistit zaujatost, pak mám jednoznačnou indicii o možných nepřesnostech...
A když zdroj neshlédnete nebo jej nejste schopen posoudit? nebo co když ten zdroj zase čerpá z jiného zdroje, jak daleko budete v tom řetězci pokračovat?Když zdroj neshlédnu, tak mám smůlu. Ale třeba i nedostupnou tiskovou zprávu si můžu zkusit ověřit přímo u firmy, která ji vypustila, u ČTK to může ověřit třeba mediální kontrolní orgán, který na to upozorním Pokud se zdroje zřetězí, tak u nějakého třetího čtvrtého článku mi to stačí na to, abych věděl, že novinář je nekompetentní, neboť mohl použít mnohem původnější zdroj...
Jak tu věrohodnost posoudíte?Věrohodnost zdroje posuzuji 1) Podle svých zkušeností s daným zdrojem (ČTK sice občas píše nepřesné bláboly, ale úplnou lež tam člověk nenajde) 2) Obecná kritéria (forma zdroje (rozhovor vs. běžný text), je to tisková zpráva/drb )
Proč takhle neposuzujete rovnou věrohodnost článku?Myslím, že se bavíme o zprávě, ne o článku... Věrohodnost zprávy posuzuji podle několika parametrů (namátkou: autor, médium ve kterém je vydána, reálnost (dle vlastních zkušeností) a zdroj )
Takže vy věříte, že pokud není uveden zdroj, tak autor čerpal z toho nejpůvodnějšího, co jde? Vaši důvěru ve zpravodaje bych chtěl mít...pokud věřím tomu novináři nebo médiu, věří, že čerpali z nějakého relevantního (oficiálního) zdroje. Pokud jim nevěřím, nezachrání to ani když do zprávy napíšou, že je zdrojem ČTK nebo BBC.
Ale už se nemusíte zabývat tím, že článek je jeden velký podvrh.Proč bych se tím nemusel zabývat? Článek může být jeden velký podvrh, i když bude jako zdroj uvedeno BBC.
Pokud dokážu v libovolném řetězi zdrojů zjistit zaujatost, pak mám jednoznačnou indicii o možných nepřesnostech...Ovšem to, že tam zaujatost zjistit nedokážu, nevypovídá vůbec nic o tom, že by tam nepřesnosti nemohly být. Takže jsem zase na začátku.
Ale třeba i nedostupnou tiskovou zprávu si můžu zkusit ověřit přímo u firmy, která ji vypustilaTo můžu. A taky bych to tak udělal, bez ohledu na to, zda u zprávy bude nebo nebude uveden nějaký zdroj.
Věrohodnost zdroje posuzujiProč takhle posuzujete věrohodnost zdroje, a ne věrohodnost autora či média? I když budete mít věrohoný zdroj, nikde nemáte zaručeno, že to nezmotal (omylem nebo záměrně) autor, který ze zdroje čerpal.
Věrohodnost zprávy posuzuji podle několika parametrů (namátkou: autor, médium ve kterém je vydána, reálnost (dle vlastních zkušeností) a zdroj )Pokud nevěříte novináři nebo médiu, ale zpráva se odkazuje na pro vás důvěryhodný zdroj, budete té zprávě věřit? Pokud novináři nebo médiu věříte, ale odkazují se na nedůvěryhodný zdroj, budete té zprávě věřit?
Děkuji vám, že jste sám popsal příklad, proč samotný odkaz na zdroj nevypovídá vůbec o ničem.Já zase panu Luckému děkuju, že popsak příklad, který dokazuje, že zdroj je důležitý, protože to lze dál ověřovat.
Aha, takže vás zdroj vůbec nezajímá, naopak vás zajímá, kdo vám zprávu předkládá. Tak to jsem na tom stejně.Tak mě napadá, kterému slovu z
Takže uvedení zdroje by mělo vypadat cca takto: PR oddělení ICQvlastně nerozumíte?
Jak by mi pomohlo, kdyby se u téhle zprávy dočetl, že zdrojem je PR oddělení ICQ?Věděl bych, od koho zpráva pochází, a podle toho bych se díval na její obsah.
A co to PR oddělení, to to samo vyzkoumalo? Nebo jim to řekl vedoucí projektu, že vydávají novou verzi a ta má takové a takové funkce? A vedoucí projektu to ví odkud, nespoléhá zase jen na další zdroj informací, kterým je programátor? Takže jak by takové důsledné uvedení zdroje mělo vypadat?Kecy, kecy a kecy. Snažíte se najít hloupý a absurdní příklad, abyste dokázal nesmyslnost zcela legitimního požadavku, aby nebyl u článků jako autor uveden někdo, kdo autorem ani v nejmenším není. Jestli se tento podvod dělá běžně, fajn, běžně se podvání i u papírů na vysokoškolské vzdělání, jestli je to pro vás důvod tuto praxi (alespoň u té novinařiny, nebudu vám vkládat do klávesncie víc než jste napsal) obhajovat, vaše věc.
vím se, že to ještě vůbec někoho překvapuje. Weby s počítačovou tematikou jsou ještě zoufalejší, že běžní "novináři". Ale to už jsme tu řešili na pokračování nedávno.Řešili, ale nevyřešili :). Přesněji řečeno, nebylo to zdaleka tak jednoznačné a navíc tam se vyčítaly nepřesnosti autorům, tady jde o něco, co je vidět na první pohled bez jakýchkoli znalostí. Navíc si myslím, že je potřeba dotyčným připomenout, že si někdo jejich kousků taky všimne a tudíž, že nejsou takoví kingové, jak si myslí.
Nepřesnosti? Úplné blbosti.Za prvé, pořád ještě to byly věci technické a ne etické, takže bych to prostě posuzoval v jiné kategorii. Za druhé, nenašel se jediný člověk, který by přišel s jasným a srozumitelným vysvětlením, třeba ve formě odkazu.
Jejich profesní kariéra spočívá v bezmyšlenkovitém opisování zahraničních článků a informací, a ještě tomu říkají vznešeně "zprávičkář".Pod zprávičkářem si představuju někoho, kdo píše zprávičky jako na ABCLinuxu, s odkazy na zdroj včetně URL apod... a koho ostatní zprdnou za každou dezinterpretaci či za skočení na špek zdroji. Ale holt... bohužel... moje představa je asi úplně mylná. A pan Jirsák mi to jistě rád vysvětlí :).
no, to je přesně to, co jsme popisoval ve svém komentáři.Porovnejte:
Myslím, že jako tiskové zprávy se označují takové, které nepřinášejí jen nějakou „objektivní“ informaci. Zpráva o RHEL už hodnotí („úspory a nekompromisní výkon“) a někdo jiný by třeba napsal, že jeho systém přináší ještě větší úspory nebo že výkon RHEL není zas až tak dobrý, ale zpráva o ICQ přináší jenom „objektivní“ informace – že vyšla verze 7.4, která má takové a takové funkce, nemůže popřít ani provozovatel konkurenční sítě.a
Tisková zpráva, pokud vím, je zpráva pro tisk, kterou nějaká (jakákoli) organizace vyjadřuje svůj oficiální postoj a názor. Jestli ten pan Jirsák vyhodnotí jako pravdivý nebo ne, nemá vliv.Nejen, že netvrdíte to stejné (nevím, kde berete, že ano), ale dokonce porovnáváte podle úplně jiných kritérií.
Takže výrobce ICQ vydá tiskovou zprávu o nové verzi ICQTo na žádném z uvedených portálů nikdo netvrdí.
ale v tisku už to pak není žánr „tisková zpráva“, protože to není vyjádření postoje nebo názoru, ale je to prostý fakt, že byla vydána nová verze.Vy jste tu zprávu očividně nečetl, když tvrdíte, že je tam pouze prostý fakt, že vyšla nová verze.
Kritérium je, zda je to objektivní fakt, nebo subjektivní názor. Při vědomí toho, že absolutní objektivita neexistuje.V tomto případě bych to viděl možná i na reklamní sdělení. Určitě ale ne na objektivní fakt, vzhledem k tomu, že je to subjektivní popis kvalit vlastního software (tedy podle vás, doteď nikdo oficiálně neinformoval, že zdrojem jsou ruští majitelé ICQ).
Nezaznamenal jsem, že těch zpráv o ICQ je víc, myslel jsem tu o nové verzi ICQ 7.4, která je třeba na Lupě nebo na ITBiz. Tedy „rozšířenou zprávu“, abych byl přesný.Ano, někdy je lepší "být přesný", než plácat kraviny, jako že ta zpráva oznamuje pouze holý fakt, že byla vydána nová verze.
tedy podle vás, doteď nikdo oficiálně neinformoval, že zdrojem jsou ruští majitelé ICQTo všichni vědí. Jenom vy pořád požadujete zprávu prodloužit na dvojnásobek informacemi o tom, odkud se zpráva do redakce dostala, jaký má ten dotyčný vztah k firmě XY a co má firma XY společného s ICQ.
Asi byste měl konečně nějakou tu zprávu odkázat. Já myslím třeba tu, která je na ITbizu, a kde je informace o nové verzi a o důležitých vlastnostech, které se oproti předchozí verzi změnily.Nemusím, když jste to udělal za mě.
vy pořád požadujete zprávu prodloužit na dvojnásobekJá si myslím, že tyto vaše lži akorát každého otravují.
Nemusím, když jste to udělal za mě.Já jsem chtěl odkaz na tu zprávu s názorem.
Já si myslím, že tyto vaše lži akorát každého otravují.Kdyby to byly lži, tak už jste je dávno vyvrátil – vložil byste sem příklad, jak by podle vás taková zpráva měla vypadat, se zachováním všech informací, zachováním délky a uvedením zdroje. Vzhledem k tomu, že jste to dosud neudělal, vypadá to, že jste si někdy nějakým omylem zafixoval, že by každý text měl mít explicitně uveden přesný zdroj informací, a teď na tom trváte – aniž byste si zkusil představit, jak by to vypadalo a k čemu by to bylo.
Kdyby to byly lži, tak už jste je dávno vyvrátilVaše lež o tom, že požaduju dvojnásobně dlouhý článek o ICQ je vcelku očividná a všem jasná. Že v tom nadále šlapete mě ani nepřekvapuje.
Dobře, tak nepožadujete dvojnásobně dlouhý článek.Děkuji za omluvu.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.