Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 13:38
Trošku z nostalgie jsem si procházel kampaně v AoE2. Z hry číší, že dyzajnéři se dějepis učili za pochodu a dělali kompromisy mezi historickou věrností a hratelností. Přitom se jim ale podařilo docela dobře vykreslit atmosféru, aspoň v pasážích věnovaných vedení příběhové linie. Třeba kampaň za Čingischána je doprovázena proslovy vypravěče, autora Tajné kroniky Mongolů, ovšem podle toho je dobré vnímat objektivitu uvedených informací. Čingischán prý zemřel ve věku 80 let (ve skutečnosti 65, nejvýše 72) a po dobytí Maďarska měli Mongolové mít otevřenou cestu do zbytku Evropy, protože Francie byla vysílena křížovými výpravami. Nicméně, zajímavé je hlavně vnímání Čingischána napříč kulturami.
Zatímco japonský politik si jen tak nezajde do Jasukuni a dělnické strany se u nás zakazují jako na běžícím páse, Mongolové si Čingischána tisknou na bankovky, staví jeho repliky v nadživotní velikosti, přestože není známo, jak ve skutečnosti vypadal, a jako u nás letadla přistávají na Václavu Havlovi, v Mongolsku mají Čingischánovo letiště; a to historici odhadují počet obětí vzniku Mongolské říše na řádově 40 milionů.
Nemám ale pocit, že by se na Mongoly někdo kromě národů a pronárodů Blízkého Východu šklebil. Asi je tam málo ropy nebo raket...
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.