Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Několik poznámek k repozitářům třetích stran na *ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish: nahrazení Firefoxu ze snapu a prioritizace PPA, další repozitáře, klíče.
Námět k tomuto zápisku se vynořil nevinně. V autobuse jsem výjimečně zvedl zraky od knížky a ulpěly mi na letáku inzerujícím „pomoc s řešením problémů s učením“. To mě zajímá řádově víc než jiná témata inzerovaná v „socce“, tak jsem pokračoval v prohlížení reklamního materiálu. Mělo jít o Studijní centrum BASIC, www.basic.cz Archive.org – podivil jsem se, že někdo měl štěstí na doménové jméno a pustil jsem to z hlavy…
První dvě akce Humble Indie Bundle proběhly před zhruba šesti lety (jaro/podzim 2010). To není krátká doba. Ze zvědavosti jsem se podíval, jak na „současném“ systému fungují v nich obsažené linuxové porty (bez DRM).
Není to tak dávno, co jsem tady rozebíral matoucí marketing Razeru a hned je tu ještě zajímavější kauza. Je to pozoruhodné i pokud herní periferie jdou mimo vás, protože Corsair teď posral uvedení exkluzivního produktu na celé čáře – odstrašující případ jako z čítanky.
Zatímco běžné "zpravodajské" weby o IT a speciálně hardwaru, zvláště ty české, s oblibou kopírují tiskové zprávy včetně libovolných hovadin (čest výjimkám jako Diit), které vyplodí marketingové oddělení, my se podíváme na hype kolem herních periferií, konkrétně letos uvedenou novou generaci klávesnic Razer BlackWidow s mechanickými spínači "Razer", poněkud jinou optikou.
Trošku z nostalgie jsem si procházel kampaně v AoE2. Z hry číší, že dyzajnéři se dějepis učili za pochodu a dělali kompromisy mezi historickou věrností a hratelností. Přitom se jim ale podařilo docela dobře vykreslit atmosféru, aspoň v pasážích věnovaných vedení příběhové linie. Třeba kampaň za Čingischána je doprovázena proslovy vypravěče, autora Tajné kroniky Mongolů, ovšem podle toho je dobré vnímat objektivitu uvedených informací. Čingischán prý zemřel ve věku 80 let (ve skutečnosti 65, nejvýše 72) a po dobytí Maďarska měli Mongolové mít otevřenou cestu do zbytku Evropy, protože Francie byla vysílena křížovými výpravami. Nicméně, zajímavé je hlavně vnímání Čingischána napříč kulturami.
Zatímco (české) weby o hardwaru vytrvale kopírují tiskové zprávy plné blábolů marketingových oddělení, mám tu pro vás něco žhavinek o — no o čem jiném? — klávesnicích.
Před Vánocemi jsem se zde ptal, co si pořídit za pohorky. Děkuji za komentáře, už mám doma Saltic Granit. Na základě zájmu o rozebrání problematiky tedy rozebírám... ^_^