Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Několik poznámek k repozitářům třetích stran na *ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish: nahrazení Firefoxu ze snapu a prioritizace PPA, další repozitáře, klíče.
Námět k tomuto zápisku se vynořil nevinně. V autobuse jsem výjimečně zvedl zraky od knížky a ulpěly mi na letáku inzerujícím „pomoc s řešením problémů s učením“. To mě zajímá řádově víc než jiná témata inzerovaná v „socce“, tak jsem pokračoval v prohlížení reklamního materiálu. Mělo jít o Studijní centrum BASIC, www.basic.cz Archive.org – podivil jsem se, že někdo měl štěstí na doménové jméno a pustil jsem to z hlavy…
První dvě akce Humble Indie Bundle proběhly před zhruba šesti lety (jaro/podzim 2010). To není krátká doba. Ze zvědavosti jsem se podíval, jak na „současném“ systému fungují v nich obsažené linuxové porty (bez DRM).
Není to tak dávno, co jsem tady rozebíral matoucí marketing Razeru a hned je tu ještě zajímavější kauza. Je to pozoruhodné i pokud herní periferie jdou mimo vás, protože Corsair teď posral uvedení exkluzivního produktu na celé čáře – odstrašující případ jako z čítanky.
Zatímco běžné "zpravodajské" weby o IT a speciálně hardwaru, zvláště ty české, s oblibou kopírují tiskové zprávy včetně libovolných hovadin (čest výjimkám jako Diit), které vyplodí marketingové oddělení, my se podíváme na hype kolem herních periferií, konkrétně letos uvedenou novou generaci klávesnic Razer BlackWidow s mechanickými spínači "Razer", poněkud jinou optikou.
Trošku z nostalgie jsem si procházel kampaně v AoE2. Z hry číší, že dyzajnéři se dějepis učili za pochodu a dělali kompromisy mezi historickou věrností a hratelností. Přitom se jim ale podařilo docela dobře vykreslit atmosféru, aspoň v pasážích věnovaných vedení příběhové linie. Třeba kampaň za Čingischána je doprovázena proslovy vypravěče, autora Tajné kroniky Mongolů, ovšem podle toho je dobré vnímat objektivitu uvedených informací. Čingischán prý zemřel ve věku 80 let (ve skutečnosti 65, nejvýše 72) a po dobytí Maďarska měli Mongolové mít otevřenou cestu do zbytku Evropy, protože Francie byla vysílena křížovými výpravami. Nicméně, zajímavé je hlavně vnímání Čingischána napříč kulturami.
Zatímco (české) weby o hardwaru vytrvale kopírují tiskové zprávy plné blábolů marketingových oddělení, mám tu pro vás něco žhavinek o — no o čem jiném? — klávesnicích.
Před Vánocemi jsem se zde ptal, co si pořídit za pohorky. Děkuji za komentáře, už mám doma Saltic Granit. Na základě zájmu o rozebrání problematiky tedy rozebírám... ^_^