Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Několik poznámek k repozitářům třetích stran na *ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish: nahrazení Firefoxu ze snapu a prioritizace PPA, další repozitáře, klíče.
Námět k tomuto zápisku se vynořil nevinně. V autobuse jsem výjimečně zvedl zraky od knížky a ulpěly mi na letáku inzerujícím „pomoc s řešením problémů s učením“. To mě zajímá řádově víc než jiná témata inzerovaná v „socce“, tak jsem pokračoval v prohlížení reklamního materiálu. Mělo jít o Studijní centrum BASIC, www.basic.cz Archive.org – podivil jsem se, že někdo měl štěstí na doménové jméno a pustil jsem to z hlavy…
První dvě akce Humble Indie Bundle proběhly před zhruba šesti lety (jaro/podzim 2010). To není krátká doba. Ze zvědavosti jsem se podíval, jak na „současném“ systému fungují v nich obsažené linuxové porty (bez DRM).
Není to tak dávno, co jsem tady rozebíral matoucí marketing Razeru a hned je tu ještě zajímavější kauza. Je to pozoruhodné i pokud herní periferie jdou mimo vás, protože Corsair teď posral uvedení exkluzivního produktu na celé čáře – odstrašující případ jako z čítanky.
Zatímco běžné "zpravodajské" weby o IT a speciálně hardwaru, zvláště ty české, s oblibou kopírují tiskové zprávy včetně libovolných hovadin (čest výjimkám jako Diit), které vyplodí marketingové oddělení, my se podíváme na hype kolem herních periferií, konkrétně letos uvedenou novou generaci klávesnic Razer BlackWidow s mechanickými spínači "Razer", poněkud jinou optikou.
Trošku z nostalgie jsem si procházel kampaně v AoE2. Z hry číší, že dyzajnéři se dějepis učili za pochodu a dělali kompromisy mezi historickou věrností a hratelností. Přitom se jim ale podařilo docela dobře vykreslit atmosféru, aspoň v pasážích věnovaných vedení příběhové linie. Třeba kampaň za Čingischána je doprovázena proslovy vypravěče, autora Tajné kroniky Mongolů, ovšem podle toho je dobré vnímat objektivitu uvedených informací. Čingischán prý zemřel ve věku 80 let (ve skutečnosti 65, nejvýše 72) a po dobytí Maďarska měli Mongolové mít otevřenou cestu do zbytku Evropy, protože Francie byla vysílena křížovými výpravami. Nicméně, zajímavé je hlavně vnímání Čingischána napříč kulturami.
Zatímco (české) weby o hardwaru vytrvale kopírují tiskové zprávy plné blábolů marketingových oddělení, mám tu pro vás něco žhavinek o — no o čem jiném? — klávesnicích.
Před Vánocemi jsem se zde ptal, co si pořídit za pohorky. Děkuji za komentáře, už mám doma Saltic Granit. Na základě zájmu o rozebrání problematiky tedy rozebírám... ^_^