Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Před třemi lety jsem se rozhodl, že přejdu z české QWERTY (resp. původně QWERTZ) na Colemak. Má motivace spočívala v tom, že bych si spravil techniku a zvýšil efektivitu psaní. Colemak jsem si vybral především díky jeho částečné podobnosti s US QWERTY – v následujícím textu se budu věnovat tomu, proč je kompatibilita s QWERTY (a QWERTY samotná) ZLO (a co s tím).
Rok u počítače stojím, dva roky píšu na Colemaku — několik postřehů dále.
Sága o mém (nyní již vlastně ukončeném) přechodu na Colemak má další pokračování, resp. jen pokračování toho, co jsem psal před půl rokem.
Před rokem, konkrétně 5. září 2011, jsem kompletně přešel na Colemak. Od té doby jsem na svém počítači QWERTY nepoužil. Své dojmy a zkušenosti jsem stručně shrnul v minulém zápisku, ale od té doby jsem si postavil nový, hezčí „standing setup“ a konečně mám tři krásné nové klávesnice (již snad definitivní).
Je to asi rok, co jsem si začal pohrávat s myšlenkou přechodu na Colemak. Skutečně jsem na něj přešel (a nejen to)…
Uplynulo devět měsíců od mého přechodu na Colemak, tři měsíce od minulého zápisku. Zaznamenal jsem jistý posun...
Před šesti měsíci jsem přešel na Colemak, přechod jsem popisoval v reportech. Současný stav by se dal nejlépe popsat slovy "EPIC WIN"...
Během posledního asi týdne se podstatně zesílily řady mých trackballů, tak něco o nich (malá reklama ke koupi).
Tentokrát krátký zápisek o efektivním psaní po pouhém měsíci. Hlavně sem hodím základní revizi úpravy Colemaku pro češtinu.
Uplynuly zhruba další dva měsíce, takže je čas na report ohledně efektivního psaní. Tentokrát se to bude týkat hlavně ergonomie.
Před dvěma měsíci jsem tu psal o svých plánech ohledně psaní na klávesnici. Shrnu své prozatimní zkušenosti s rozvržením klávesnice Colemak.
Píšu/edituju dost textu a začíná mě iritovat neustálé přepínání mezi syntaxí HTML, jednou wiki-like, druhou wiki-like, Loutu nebo LaTeXu, třemi imbecilními WYSIWYG editory atd. K tomu různá rozložení klávesnice... Tady je můj první nástin řešení, časem doufám napíšu finální verzi s výsledky.