Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Před šesti měsíci jsem přešel na Colemak, přechod jsem popisoval v reportech. Současný stav by se dal nejlépe popsat slovy "EPIC WIN"...
Používám tedy Colemak s úpravou pro českou diakritiku. Za šest měsíců jsem se dostal na rychlost kolem 55 wpm (což je má původní rychlost na české QWERTY) s přesností zhruba 98 %. Když píšu v poklidu, je to krásně plynulé (těch asi 55 wpm) a přesné (kolem 99 %). S trochou snahy se bez chyb dostávám i za hranici 60 wpm. Myslím si, že se s mechanickou klávesnicí a dalším tréninkem zaměřeným na přesnost dokážu dostat na 65 wpm -- víc už ale mé prsty asi nezvládnou. (Pro případ tázavých pohledů: i psaní může být zábava.)
Pro trénink používám keyhero.com a hi-games.net. Zjistil jsem, že Amphetype je napsaný v Pythonu s použitím PyQt4, takže funguje nejen ve Wine, ale i nativně na GNU/Linuxu.
Obvykle píšu v Markdownu v Kate. Používám Pandoc, především oceňuji jeho rozšíření pro vkládání vzorců v LaTeXu. Editor ReText 3.0 vypadá pro určité účely nadějně.
Docela mi pomohlo seřídit si židli, přesunout klávesnici ke hraně stolu (a posléze na výsuvnou poličku ve stolu (jak se sakra česky řekne nějak jednoduše keyboard tray?)... a objevil jsem úžasnou klávesnici. Jmenuje Benq DeskSaver, je to velmi kompaktní de facto notebooková se slušnými scissor switchi. Mírně ergonomicky zakřivená (velmi příjemné) a se sympatickým rozložením. Předtím jsem krátce používal malou verzi Apple Aluminium Keyboard, ale z ní jsem byl zoufalý kvůli jablečnému rozložení a nudloidnímu ISO Enteru, navíc mě z ní bolely prsty (bušit do kusu hliníku není úplně ideální). Ten benq byl hotové vysvobození. Ke klávesnici s numerickým blokem už se vracet odmítám. Doporučuju vám totéž.
Jaké jsou plány do budoucna?
Tiskni
Sdílej:
Finální řešení stolu a podložky pod klávesnici, myš apod.Takto vypada moje finalni reseni:
Já jsem různé takové pěnovité hmoty zkoušel, ale vesměs se mi na nich hnusně potily ruce.Hm, tak u tehle peny to nepozoruji - a to jsem nadmerne se potici clovek (po celem tele
Logitech TrackMan Marble je paráda, akorát mi chybí třetí tlačítko nebo kolečko. A ten tvar je trochu divný. Až budu velký, CST FTW!Já mám stejný trackball a třetí myšítko mám na tom malém levém.. Kolečko mám nasimulované taky.. když to malé levé podržím scroluju stránkou. Ovšem pokud máš pouze dvoutlačítkvou variantu tak ti neporadím.
Docela mi pomohlo seřídit si židli, přesunout klávesnici ke hraně stolu (a posléze na výsuvnou poličku ve stoluzajimavy, me se nejlip pise presne naopak - klavesnicu odsunu od kraje a cely predlokti a loket mam polozenej na stole... (chce to teda mit dost hlubokej stul)
Dobrý večer, rád tady vidím někoho s dvořákem. Mohl byste prosím pro zajímavost uvést počet znaků za minutu? Jaký máte prstoklad (mám na mysli výchozí pozici prstů)? Normálně prostřední řada? Ergonomický tvar klávesnice?
Také by mě zajímalo, jak řašíte ovládání aplikací, jako je např. vim nebo zkratky obecně. Programujete, spravujete systémy nebo jen píšete články (atd.)?
Rank (score) (name) (level) (cps) (wpm) (typoinfos) 1. 447 dumblob Good 4,132 49 3,61% HumanByla to klicova slova a direktivy z programovacich jazyku. Vychozi pozice prstu je snad jasna - aoeu htns. Klavesnice na notebooku ThinkPad T500. Vim ovladam uplne normalne pres dvorak rozlozeni (je to minimalne tak dobre jako na qwertz, mnohdy bych rekl, ze i o dost lepsi) - zadne specialni upravy Vim nastaveni nemam. A zkratky obecne v aplikacich nejsou problem. Pokud vsak problem je, tak dnes jiz snad kazda aplikace umoznuje nejak editovat zkratky, takze si je upravim. Napr. ve webovem prohlizeci Opera pouzivam kompletne vi-like ovladani (mohu poskytnout konfiguraky). Jako prostredi pouzivam FVWM, kde mam kompletne vsechno na klavesove zkratky, takze tam take problem neni. Ale ani s ostatnimi velkymi prostredimi nemam na cizich pocitacich s dvorak sebemensi problem. Ano, programuji, spravuji systemy a dokonce pisu i ceske dokumentace - na ty vsak pouzivam moji ceskou upravu dvorak layoutu, ktera je zamerena vyhradne na psani ceskeho, souvisleho textu. Nekdo prepina mezi ceskou a anglickou qwert[zy], ja zase prepinam mezi ANSI dvorak a mym czd (coz je ta ceska varianta dvorak). Povazuji to za vysoce efektivni (protoze s tou czd se da i programovat, ale neni to tak komfortni jako ANSI) a osvedcene (jiz takto pracuji rok).