Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
První dvě akce Humble Indie Bundle proběhly před zhruba šesti lety (jaro/podzim 2010). To není krátká doba. Ze zvědavosti jsem se podíval, jak na „současném“ systému fungují v nich obsažené linuxové porty (bez DRM).
Testovací systém: aktualizované 64bitové Kubuntu 16.04 na PC s Intel Pentium „Ivy Bridge“, dostatkem paměti a AMD Radeon HD 6450 (svobodné ovladače) se třemi připojenými monitory – preferuji hraní v okně.
Aquarii vřele doporučuji, přestože na první pohled vypadá poněkud infantilně. Většina lokací totiž má úchvatnou atmosféru (a OST). Vydrží na řádově 30 hodin.
K chodu vyžaduje celkem přímočaré zásahy (viz níže), které jsou na max. 20 minut, když člověk čte chybové hlášky a umí hledat na internetech. Mile mě překvapila komunitní podpora.
chmod +x …
nebo naklikat ve správci souborů)sudo apt install …
)libgcc_s.so.1
a libstdc++.so.6
distribuované se hrou~/.Aquaria/preferences/usersettings.xml
, kde jde nejpřímočařeji nastavit např. vlastní rozlišení; pokud ve hře utíká kurzor, je potřeba vypnout podporu joysticku (v usersettings.xml
najít joystick a k příslušnému nastavení dát hodnotu 0
)Braid rovněž doporučuji, byť podle většiny recenzí je prý moc těžký. Logická plošinovka není zrovna můj oblíbený žánr, ale některé lokace jsou působivé a příběh je „hluboký“ (spoiler alert: možné vysvětlení).
Překážky při rozcházení jsou podobné jako u Aquarie.
chmod +x …
nebo naklikat ve správci souborů)sudo apt install …
)libgcc_s.so.1
a libstdc++.so.6
distribuované se hrouBohužel se mi nepodařilo Cortex Command dostat do plně funkčního stavu. Podle recenzí různě po webu jsou beztak herní mechanismy nedodělané a za zmínku prý stojí jenom komunitní modifikace.
Gish poprvé vyšel v roce 2004, ale vypadá jako něco z hloubi 90. let. Zvlášť kvůli nevyladěnému ovládání a fyzice jsem na něj zanevřel.
Zdrojáky byly uvolněny pod GNU GPL, na což navázal fork Freegish – dokonce jsem ho našel přímo v repozitářích Ubuntu. Při letmém vyzkoušení běží slušně, ale nevím, zda opravuje problémy s frustrujícím ovládáním; proprietární bitmapy/zvuky jsem importovat nezkoušel.
Doporučuju, Lugaru je fajn 3D mlátička. Existuje pro něj spousta modifikací (např. několik alternativních kampaní).
Zdrojáky byly uvolněny pod GNU GPL, ale bez velkého efektu (až na údajný port pro Amigu).
Doplnění: Lugaru nyní zcela open source.
libasound2-plugins:i386
)-windowed
) nastavit v souboru ~/.lugaru/Data/config.txt
Machinarium je – stejně jako Samorost – originální klikací adventura v Adobe Flashi. Kéž by ji šlo prostě spustit ve webovém prohlížeči – ostatně jako je to v případě Samorostu nebo dema na webu. (Doporučuju vyzkoušet online, někomu se příslušný styl kresby nebo hudby líbí.) V tomhle případě je totiž zabalená do binárky.
Architecture: i386 Depends: libatk1.0-0 (>= 1.12.4), libc6 (>= 2.4), libcairo2 (>= 1.2.4), libfontconfig1 (>= 2.8.0), libfreetype6 (>= 2.2.1), libgcc1 (>= 1:4.1.1), libgdk-pixbuf2.0-0 (>= 2.22.0), libglib2.0-0 (>= 2.12.0), libgtk2.0-0 (>= 2.24.0), libnspr4 (>= 1.8.0.10), libnss3 (>= 3.12.0~1.9b1), libpango1.0-0 (>= 1.14.0), libstdc++6 (>= 4.1.1), libx11-6, libxext6, libxrender1, libxt6, libcurl3-gnutls
Pokud jste měli tu smůlu, že jste narazili na agar.io, Osmos je vlastně jeho předchůdce, ale pro jednoho hráče a podstatně uhlazenější. Vřele doporučuji.
Hra byla později portována do webového prohlížeče za pomoci asm.js. V aktuálním Firefoxu běží bezproblémově – až na absurdní hardwarové nároky.
Horrory mi neimponují a kameru z pohledu první osoby nemám rád, takže Penumbru jsem nehrál; jen jsem vyzkoušel, že funguje.
sudo apt install …
)~/.frictionalgames/Penumbra/Overture/settings.cfg
, kde jde nejpřímočařeji nastavit např. vlastní rozlišení a zda se hra má spouštět v okně, nebo přes celou obrazovku (přičemž u mě úspěšně rozbije nastavení více monitorů)Revenge of the Titans je (údajně obtížný) mix tower defense s RTS. Vydrží řádově na 10 až 20 hodin, můžu i doporučit.
Stojí za zmínku, že hra je napsaná v Javě a výkon není nejhorší. Autor ji stále udržuje. Bohužel ale nevím o tom, že by od roku 2011 udržoval i zdrojáky vydané pod BSD-like licencí.
Původní klikací adventura Samorost je kompletně na webu (vyžaduje Adobe Flash), pokračování Samorost 2 jen jako demo. Dohromady se dají projít za odpoledne. Doporučuju vyzkoušet online, někomu se příslušný styl kresby nebo hudby líbí.
Nakonec doporučím World of Goo. Je to celkem pěkná logická hra s roztomilou grafikou a „příběhem“ o korporacích a konzumní společnosti.
linux-issues.txt
jsou popsané různé časté problémy; osobně jsem narazil pouze na nevyhovující rozlišení a režim celé obrazovky, takže jsem upravil soubor properties/config.txt
(ačkoliv se doporučuje ho zkopírovat do ~/.WorldOfGoo/
a editovat kopii)Z 11 her portovaných před více než pěti lety je pouze jedna v beznadějném stavu (Cortex Command) a většina funkční s větším, menším, ba dokonce žádným (Osmos) úsilím. Z několika her posléze vydaných jako open source je jedna udržovaná (Aquaria) a jedna dokonce v distribučních repozitářích (Freegish); další aspoň jednu hru udržuje přímo vývojář, byť ne jako open source (Revenge of the Titans).
Tiskni
Sdílej:
(v případě radeonu) je nutné přejmenovat/odstranit knihovny libgcc_s.so.1 a libstdc++.so.6 distribuované se hroupockej, tohle nemuzes psat verejne, vzdyt prece kdyz si se sebou aplikace taha vsechny zavislosti (krome kernelu) tak nemuze byt nikdy s nicim problem!