Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Během posledního asi týdne se podstatně zesílily řady mých trackballů, tak něco o nich (malá reklama ke koupi).
Před čtyřmi lety jsem si pořídil Logitech TrackMan Wheel. Ušetřil jsem si tím místo na stole a připravil docela dost pohodlí pro ruku. Krom toho je to kvalitka -- pořád bezproblémově funguje.
"Palcové" trackbally ale mají stále nevýhodu zátěže především ukazováčku při klikání. Nedávno jsem to začal pociťovat, takže jsem splašil Logitech TrackMan Marble (dříve Marble Mouse). Kulička se ovládá prsty -- především ukazováčkem, ale já přes ni převaluji ukazováček, prostředníček a někdy i prsteníček -- a kliká se palcem a prsteníčkem či malíčkem. Krom toho jde ruce střídat.
Střídání rukou by pomohlo i v případě myši. Tak jsem to i chvíli zamýšlel, jenže sehnat nepříliš draho kvalitní "obourukou" myš, která není bezdrátová, se ukázalo jako přinejmenším netriviální. Zvláště z toho důvodu, že vyžaduji větší rozměry (pro palm grip), jinak totiž mám tendence pohybovat nikoliv celou rukou (nebo aspoň předloktím), nýbrž pouze zápěstím, což není tak docela zdravé. A ploché myši také nemusím.
Ani výběr trackballů v našich podmínkách není velký. Logitech, tu a tam Kensington, ale třeba na monstra od CST je lepší zapomenout. Ceny nepřekvapivě vyšší oproti zahraničí a nic není skladem, natož k vyzkoušení. Holt malá poptávka. Asi i proto zaostávají senzory v trackballech oproti herním myším. Ale to pohodlí je k nezaplacení...
(Na fotkách je ještě Logitech Cordless Optical TrackMan, veliké provoruké monstrum se spoustou tlačítek. Bohužel bezdrátový. Sehnal jsem ho čirou náhodou použitý za velice dobrou cenu.)
Tiskni
Sdílej:
Tak to jsme na tom uplne stejne. Ale diky memu vi-like ovladani vetsiny nejcasteji pouzivanych programu (shell, vim, opera, window manager) a klaveso-centrickemu ovladani zbyvajicich aplikaci tomu lze docela dobre odolat.
- Mám thinkpad a z trackpointu mám občas trochu namožený ukazováček. Ale to je subjektivní. Je to lepší než většina jiných věcí.
Hm, o tom slysim poprve. To dela az u techto novych klavesnic (s "vysokou" klavesou Esc) a ty starsi to nedelaly? Mam starsi model na T500 a nic takoveho jsem doposud nezaznamenal (sice 40 wpm je skoro moje hranicni rychlost, ale nekdy se mi dari psat i pres 40 wpm).
- Odkazovaná klávesnice je naprd. Má tu chybu, že shift je registrován pomalu a při psaní nad 40 wpm se tvoří DOuble CAps.