Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Před dvěma měsíci jsem tu psal o svých plánech ohledně psaní na klávesnici. Shrnu své prozatimní zkušenosti s rozvržením klávesnice Colemak.
Nejprve k průběhu:
Co jsem získal?
Problémy:
Psaní na jiných/cizích počítačích:
setxkbmap us colemak
-- to platí u rodičů a částečně ve škole na Debianu Lenny, kde jsou u rozvržení Colemak jinak namapované kombinace s AltGr, takže si tam budu muset nachystat současnou klávesovou mapu.~/Library/Keyboard Layouts/
soubor Colemak.keylayout
a tím klikacím appletem si to změnit.P.S. Mám dojem, že pokud mi něco přinese potíže jako RSI/CTS, bude to trackpoint.
Tiskni
Sdílej:
grep -ioE "(a|r|s|t|d|h|n|e|i|o)" | wc -c
)
Spíš než lítání mezi řádky mě ale u qwertz dohání k šílenství slova jako reference. V tomhle ohledu vypadá Dvorak inteligentněji.
Jak jsem tak na to koukal, tak nic pro mně.
Doporučuju aspoň mezinárodní anglickou QWERTY, ty speciální symboly jsou umístěné docela rozumně.Já už jsem si na symboly a české qwertz zvykl, akorát
|
návrháři fakt nevymysleli dobře.
I consider typing Dvorak a security measure. If someone tries to type on my computer they get a bunch of gibberish.
Ne. Pri psani cesky mackas jinaci pismeka nez pri psani anglicky. Vychozi Dvorak je zameren na anglicke psani a jeho cizojazycne varianty vypadaji docela jinak. Pro porovnani francouzky bepo a normalni dvorak. Skoda ze ustav pro cestinu odmita udelat vyzkum, aby bylo mozne sestavit ceskou variantu Dvoraka.
Colemak ale jen upravena Qwerty, ktera byla navrzena tak, aby se nezasekavali psaci stroje, tak je to asi jedno.
Četnost některých znaků se mírně liší, ale třeba podle tohoto mi efektivita Colemaku vyšla pro češtinu i angličtinu srovnatelná (u Dvoraka se to lišilo a nebylo to lepší, právě naopak).
Qwerty, ktera byla navrzena tak, aby se nezasekavali psaci stroje
Těch historek už jsem slyšel. Máš k tomu nějakou rozumnou citaci?
Posedlost rychlostí. Od té doby co jsem naučil psát všemi deseti mám spíš problém s tím vymýšlet/říct něco rychleji než jsem to schopen napsat.
Tak, tak. Já všemi deseti psát neumím a řekl bych, že jsem toho zatím na kompu napsal docela dost. Pokud vím, tak problém s karpálním tunelem mají spíše myšoidi. Proto taky tak frčí ty různé gelové podložky. Já osobně píšu jinak na klasické klávesnici, jinak na notebookové klávesnici a zase jinak na těch nejrůznějších prťavých klávesnicích u mobilních zařízení.
Klasické počítačové klávesnici se dnes již spíš vyhýbám. Na notebooku mám rozložení jaké používá HP bez numerické klávesnice. Tzn. Del vpravo nahoře, po pravé straně (shora dolů) Home, PgUP, PgDown, End a vpravo dole kurzorové šipky. Vlevo dole Control a vlevo nahoře Esc. Tohle rozložení klávesnice byl mimochodem můj primární požadavek, když jsem před třemi lety svůj druhý notes pořizoval. A rozhodně bude primárním požadavkem i když budu pořizovat jeho nástupce.
Při psaní používám ruce podle situace. často totiž zároveň levou rukou v něčem listuji, nebo s ní přidržuji notes. Takže mi moje notebooková klávesnice vyhovuje do značné míry i tím, že můžu poměrně v pohodě psát pouze pravou rukou (Kombinaci Ctrl-P zvládnu palcem a malíkem). Když jsem se zkousil soustředit na to jak vlastně píšu, tak jsem zjistil, že na klasické klávesnici prsty levé ruky nepřekračuji linii kláves e-s-x a na notebooku e-f-v. Levou ruku mám při psaní stále opřenou dlaní o roh notebooku či klávesnice. Vysvětluji si to tím, že pravou rukou víc mácháím, protože jsem nucen přeci jen čas od času pohnout myší, ovšem díky rozložení kláves na notesu to není třeba zase tak často.
A ještě jsem si povšimnul, že mezi snad vůbec nejčastější pohyby, které používám patří trojťuk, kdy palcem přidržuji pravý alt a ukazovákem a prostředníkem naklepnu buď lomené, nebo složené či hranaté závorky.