Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Před dvěma měsíci jsem tu psal o svých plánech ohledně psaní na klávesnici. Shrnu své prozatimní zkušenosti s rozvržením klávesnice Colemak.
Nejprve k průběhu:
Co jsem získal?
Problémy:
Psaní na jiných/cizích počítačích:
setxkbmap us colemak
-- to platí u rodičů a částečně ve škole na Debianu Lenny, kde jsou u rozvržení Colemak jinak namapované kombinace s AltGr, takže si tam budu muset nachystat současnou klávesovou mapu.~/Library/Keyboard Layouts/
soubor Colemak.keylayout
a tím klikacím appletem si to změnit.P.S. Mám dojem, že pokud mi něco přinese potíže jako RSI/CTS, bude to trackpoint.
Tiskni
Sdílej:
grep -ioE "(a|r|s|t|d|h|n|e|i|o)" | wc -c
)
Spíš než lítání mezi řádky mě ale u qwertz dohání k šílenství slova jako reference. V tomhle ohledu vypadá Dvorak inteligentněji.
Jak jsem tak na to koukal, tak nic pro mně.
Doporučuju aspoň mezinárodní anglickou QWERTY, ty speciální symboly jsou umístěné docela rozumně.Já už jsem si na symboly a české qwertz zvykl, akorát
|
návrháři fakt nevymysleli dobře.
I consider typing Dvorak a security measure. If someone tries to type on my computer they get a bunch of gibberish.
Ne. Pri psani cesky mackas jinaci pismeka nez pri psani anglicky. Vychozi Dvorak je zameren na anglicke psani a jeho cizojazycne varianty vypadaji docela jinak. Pro porovnani francouzky bepo a normalni dvorak. Skoda ze ustav pro cestinu odmita udelat vyzkum, aby bylo mozne sestavit ceskou variantu Dvoraka.
Colemak ale jen upravena Qwerty, ktera byla navrzena tak, aby se nezasekavali psaci stroje, tak je to asi jedno.
Četnost některých znaků se mírně liší, ale třeba podle tohoto mi efektivita Colemaku vyšla pro češtinu i angličtinu srovnatelná (u Dvoraka se to lišilo a nebylo to lepší, právě naopak).
Qwerty, ktera byla navrzena tak, aby se nezasekavali psaci stroje
Těch historek už jsem slyšel. Máš k tomu nějakou rozumnou citaci?
Posedlost rychlostí. Od té doby co jsem naučil psát všemi deseti mám spíš problém s tím vymýšlet/říct něco rychleji než jsem to schopen napsat.
Tak, tak. Já všemi deseti psát neumím a řekl bych, že jsem toho zatím na kompu napsal docela dost. Pokud vím, tak problém s karpálním tunelem mají spíše myšoidi. Proto taky tak frčí ty různé gelové podložky. Já osobně píšu jinak na klasické klávesnici, jinak na notebookové klávesnici a zase jinak na těch nejrůznějších prťavých klávesnicích u mobilních zařízení.
Klasické počítačové klávesnici se dnes již spíš vyhýbám. Na notebooku mám rozložení jaké používá HP bez numerické klávesnice. Tzn. Del vpravo nahoře, po pravé straně (shora dolů) Home, PgUP, PgDown, End a vpravo dole kurzorové šipky. Vlevo dole Control a vlevo nahoře Esc. Tohle rozložení klávesnice byl mimochodem můj primární požadavek, když jsem před třemi lety svůj druhý notes pořizoval. A rozhodně bude primárním požadavkem i když budu pořizovat jeho nástupce.
Při psaní používám ruce podle situace. často totiž zároveň levou rukou v něčem listuji, nebo s ní přidržuji notes. Takže mi moje notebooková klávesnice vyhovuje do značné míry i tím, že můžu poměrně v pohodě psát pouze pravou rukou (Kombinaci Ctrl-P zvládnu palcem a malíkem). Když jsem se zkousil soustředit na to jak vlastně píšu, tak jsem zjistil, že na klasické klávesnici prsty levé ruky nepřekračuji linii kláves e-s-x a na notebooku e-f-v. Levou ruku mám při psaní stále opřenou dlaní o roh notebooku či klávesnice. Vysvětluji si to tím, že pravou rukou víc mácháím, protože jsem nucen přeci jen čas od času pohnout myší, ovšem díky rozložení kláves na notesu to není třeba zase tak často.
A ještě jsem si povšimnul, že mezi snad vůbec nejčastější pohyby, které používám patří trojťuk, kdy palcem přidržuji pravý alt a ukazovákem a prostředníkem naklepnu buď lomené, nebo složené či hranaté závorky.